25-07-2022 - 30-07-2022 / Timezone: UTC+03:00
2022 European Youth Cup 1st leg – Bucharest
24 Jul 2022, Sunday
Ramada Hotel
09:00-21:00Accreditation
Practice Field
09:00-12:00Unofficial practice - morning session
15:30-18:30Unofficial practice - afternoon session
25 Jul 2022, Monday
Competition Venue
08:25-08:30Opening
08:30-11:00U18 Official practice and Equipment Inspection
Ramada Hotel
12:00-13:00Team Manager Meeting
Competition Venue
15:25-15:30Opening
15:30-18:00U21 Official practice and Equipment Inspection
26 Jul 2022, Tuesday
Qualification Rounds
U18: Recurve and Compound
08:30-09:00U18: Recurve and Compound Warmup
09:05-12:05U18: Recurve and Compound
View Individual Results
View Team Results
12:20-12:25Shoot off (if any)
12:25-14:30Lunch break
U21: Recurve and Compound
14:30-15:00U21: Recurve and Compound Warmup
15:05-18:05U21: Recurve and Compound
View Individual Results
View Team Results
18:20-18:25Shoot off (if any)
27 Jul 2022, Wednesday
Individual Matches
08:30-08:453 practice ends immediately followed by competition (without byes)
08:45-09:251/24: RU18M, RU18W
1/16: CU18W
Team Matches
09:45-10:003 practice ends immediately followed by competition (with byes)
1/4: RU18X, CU18X warmup
10:00-10:251/8: RU18X
1/4: RU18X, CU18X warmup
10:25-10:501/4: RU18X, CU18X
1/2: RU18X, CU18X warmup
10:50-11:151/2: RU18X, CU18X
11:15-12:45Practice for Mixed Team U18 Medal Matches available
11:45-12:05
Bronze: Compound Under 18 Mixed Team
Germany (GER) - (GBR) Great Britain
12:00-14:30Lunch available
12:05-12:25
Gold: Compound Under 18 Mixed Team
Italy (ITA) - (SVK) Slovakia
12:30-12:45
Bronze: Recurve Under 18 Mixed Team
Israel (ISR) - (GBR) Great Britain
12:45-13:00
Gold: Recurve Under 18 Mixed Team
France (FRA) - (POL) Poland
13:00-13:15Mixed Teams U18 Awarding
Individual Matches
14:30-14:453 practice ends immediately followed by competition (with byes)
14:45-15:251/24: RU21M, RU21W
1/16: CU21M, CU21W, CU18M
Mixed Team Finals
15:45-16:003 practice ends immediately followed by competition (with byes)
1/4: RU21X, CU21X warmup
16:00-16:251/8: RU21X
1/4: RU21X, CU21X warmup
16:25-16:501/4: RU21X, CU21X
16:50-17:151/2: RU21X, CU21X
17:45-18:05
Bronze: Compound Under 21 Mixed Team
Germany (GER) - (ITA) Italy
18:05-18:25
Gold: Compound Under 21 Mixed Team
Great Britain (GBR) - (NED) Netherlands
18:30-18:45
Bronze: Recurve Under 21 Mixed Team
Romania (ROU) - (GER) Germany
18:45-19:00
Gold: Recurve Under 21 Mixed Team
France (FRA) - (POL) Poland
19:00-19:15Mixed Teams U21 Awarding
28 Jul 2022, Thursday
Individual Matches
08:30-08:453 practice ends immediately followed by competition
08:45-09:251/16: RU18M, RU18W
09:45-10:003 practice ends immediately followed by competition
10:00-10:401/8: RU18M, RU18W, CU18M, CU18W
10:40-11:151/4: RU18M, RU18W, CU18M, CU18W
11:15-11:451/2: RU18M, RU18W, CU18M, CU18W
12:00-14:30Lunch break
14:30-14:453 practice ends immediately followed by competition
14:45-15:251/16: RU21M, RU21W
15:45-16:003 practice ends immediately followed by competition
16:00-16:401/8: RU21M, RU21W, CU21M, CU21W
16:40-17:151/4: RU21M, RU21W, CU21M, CU21W
17:15-17:451/2: RU21M, RU21W, CU21M, CU21W
29 Jul 2022, Friday
Team Matches
08:30-08:453 practice ends immediately followed by competition
1/4: RU21M, RU18M, CU21W warmup
08:45-09:251/8: RU21M, RU18M
1/2: CU18M
1/4: RU21M, RU18M, CU21W warmup
09:25-10:001/4: RU21M, RU18M, CU21W
1/2: RU21M, RU18M warmup
10:00-10:301/2: RU21M, RU18M
11:00-11:153 practice ends immediately followed by competition
1/4: RU18W warmup
1/2: RU21W, CU21M warmup
11:15-11:55
1/8: Recurve Under 18 Women Team
Azerbaijan (AZE) - (ROU) Romania
1/4: RU21W
1/4: CU21M
1/4: RU18W warmup
1/2: CU21W
1/2: RU21W, CU21M warmup
11:55-12:301/4: RU18W
1/2: RU21W, CU21M
12:00-14:30Lunch available
12:30-13:001/2: RU18W
13:00Practice for Team Medal Matches available
Team Finals
14:00-14:20
Bronze: Compound Under 18 Men Team
Romania (ROU) - (ITA) Italy
14:20-14:40
Gold: Compound Under 18 Men Team
Great Britain (GBR) - (ISR) Israel
14:40-15:00
Bronze: Compound Under 21 Women Team
Romania (ROU) - (NED) Netherlands
15:00-15:20
Gold: Compound Under 21 Women Team
Great Britain (GBR) - (ITA) Italy
15:20-15:40
Bronze: Compound Under 21 Men Team
Slovenia (SLO) - (NED) Netherlands
15:40-16:00
Gold: Compound Under 21 Men Team
Italy (ITA) - (FRA) France
16:00-16:20
Bronze: Recurve Under 18 Women Team
Slovenia (SLO) - (NED) Netherlands
16:20-16:40
Gold: Recurve Under 18 Women Team
France (FRA) - (ITA) Italy
16:40-17:00
Bronze: Recurve Under 18 Men Team
Czech Republic (CZE) - (ITA) Italy
17:00-17:20
Gold: Recurve Under 18 Men Team
France (FRA) - (BUL) Bulgaria
17:20-17:40
Bronze: Recurve Under 21 Women Team
Romania (ROU) - (GBR) Great Britain
17:40-18:00
Gold: Recurve Under 21 Women Team
France (FRA) - (ITA) Italy
18:00-18:20
Bronze: Recurve Under 21 Men Team
Switzerland (SUI) - (ISR) Israel
18:20-18:40
Gold: Recurve Under 21 Men Team
France (FRA) - (GER) Germany
18:45-19:35Teams Awarding
30 Jul 2022, Saturday
09:00-12:30Practice for Compound Medal Matches available
Individual Finals
10:00-10:20
Bronze: Compound Under 18 Women
WOOD Patience (GBR) - (GBR) BOULTON Hallie
10:20-10:40
Gold: Compound Under 18 Women
BYRNE Sinead (GBR) - (FRA) GIRAULT Lea
10:40-11:00
Bronze: Compound Under 18 Men
ALOISI Fabrizio (ITA) - (GBR) SAUNDERSON Jay
11:00-11:20
Gold: Compound Under 18 Men
YAMROM Shamai (ISR) - (ITA) GUBBINI Lorenzo
11:20-11:40
Bronze: Compound Under 21 Women
MOCCIA Andrea Nicole (ITA) - (ITA) BOMBARDA Michelle Maria
11:40-12:00
Gold: Compound Under 21 Women
BRYAN Jenny (GBR) - (CRO) DROBNJAK Lara
12:00-14:30Lunch available
12:00-12:20
Bronze: Compound Under 21 Men
JEVSNIK Tim (SLO) - (SLO) BRENK Aljaz Matija
12:20-12:40
Gold: Compound Under 21 Men
WILLEMS Stef (NED) - (POL) KONECKI Przemyslaw
13:00-15:50Practice for Recurve Medal Matches available
14:00-14:15
Bronze: Recurve Under 18 Women
SAREC Anja (SLO) - (FRA) JAKUSIC Anna
14:15-14:30
Gold: Recurve Under 18 Women
ROEFFEN Quinty (NED) - (FRA) CORDEAU Amélie
14:30-14:45
Bronze: Recurve Under 18 Men
MEDVECZKY Daniel (SVK) - (CZE) KREJCÍ Richard
14:45-15:00
Gold: Recurve Under 18 Men
ADDIS Baptiste (FRA) - (FRA) VIALE Romain
15:05-15:20
Bronze: Recurve Under 21 Women
AMAISTROAIE Madalina (ROU) - (FRA) MAUNIER Lucie
15:20-15:35
Gold: Recurve Under 21 Women
LANDI Ginevra (ITA) - (FRA) SEBASTIAN Victoria
15:35-15:50
Bronze: Recurve Under 21 Men
BILISARI Matteo (ITA) - (GER) MERKEL Domenic
15:50-16:05
Gold: Recurve Under 21 Men
BERNARDI Nicolas (FRA) - (NED) SMEETS Yaël
16:15-17:30Individual Awarding and Closing
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Under 21 Men
Recurve Under 21 Women
Recurve Under 18 Men
Recurve Under 18 Women
Compound Under 21 Men
Compound Under 21 Women
Compound Under 18 Men
Compound Under 18 Women
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Under 21 Men Team
Recurve Under 21 Women Team
Recurve Under 18 Men Team
Recurve Under 18 Women Team
Recurve Under 21 Mixed Team
Recurve Under 18 Mixed Team
Compound Under 21 Men Team
Compound Under 21 Women Team
Compound Under 18 Men Team
Compound Under 18 Women Team  
Compound Under 21 Mixed Team
Compound Under 18 Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule - v1.2
Field of Play Layout - v1.2
Broken Records
Qualification Round Scorecards
Individual Scorecards
Mixed Teams Scorecards
Team Scorecards
EUROPEAN YOUTH CUP 2022 Ranking
TM Booklet v.1.3
Live Streaming Saturday
Photo Gallery