29 Mar 2024, Friday | |
---|---|
08:00 | Venue Opens |
ARC08 - 2024 South American Championships: Elimination Rounds | |
09:00-09:15 | 3 ends of practice immediately followed by Elimination and Final rounds | Byes can shoot |
09:15-09:50 | 1/8: RMS, RWS, CMS, CWS |
Gold: Compound 50+ Men | WRE TESHIMA Rui (BRA009) - (BRA00B) ZORTEA Leopoldo Eduardo | |
09:50-10:25 | 1/4: RMS, RWS, CMS, CWS |
1/2: BMS | Practice during 1/4 round | |
10:25-11:00 | 1/2: RMS, RWS, CMS, CWS, BMS |
11:05-11:20 | 3 ends of practice immediately followed by Medal matches |
11:20-11:50 | Bronze: RU21M, RU21W, RU18W, CU21M |
Gold: RU21M, RU21W, RU18W, CU21M | |
11:30-14:00 | Lunch Break |
11:55-12:20 | Award Ceremonies - C50M, CU21M, RU18W, RU21W, RU21M WRE |
14:00-17:00 | Finals Field Setup |
30 Mar 2024, Saturday | |
ARC09 - 2024 South American Championships: Barebow and Compound Finals | |
08:30 | Practice Field Opens for Finals |
Barebow Men Medal Matches | |
09:30-09:45 | 3rd/4th Place Match: Barebow Men | South American Championship |
09:45-10:00 | 1st/2nd Place Match: Barebow Men | South American Championship |
10:02-10:09 | Award Ceremony - Barebow Men South American Championships |
Compound Women Medal Matches | |
10:10-10:26 | 3rd/4th Place Match: Compound Women | South American Championship |
10:26-10:42 | 1st/2nd Place Match: Compound Women | South American Championship |
10:43-10:50 | Award Ceremony - Compound Women South American Championships |
Compound Men Medal Matches | |
10:50-11:06 | 3rd/4th Place Match: Compound Men | South American Championship |
11:06-11:22 | 1st/2nd Place Match: Compound Men | South American Championship |
11:23-11:30 | Award Ceremony - Compound Men South American Championships |
11:30-13:30 | Lunch Break |
ARC10 - 2024 South American Championships: Recurve Finals | |
12:30 | Practice Field Opens for Finals |
Recurve Women Medal Matches | |
13:30-13:44 | 3rd/4th Place Match: Recurve Women | South American Championship |
13:44-13:58 | 1st/2nd Place Match: Recurve Women | South American Championship |
13:58-14:05 | Award Ceremony - Recurve Women South American Championships |
Recurve Men Medal Matches | |
14:05-14:19 | 3rd/4th Place Match: Recurve Men | South American Championship |
14:19-14:33 | 1st/2nd Place Match: Recurve Men | South American Championship |
14:33-14:40 | Award Ceremony - Recurve Men South American Championships |
31 Mar 2024, Sunday | |
ARC11 - Open WRE: Barebow, Compound and Recurve Finals | |
08:00 | Practice Field Opens for Finals |
Recurve and Compound Bronze Medal Matches | |
09:30-09:45 | Bronze: Recurve Women | WRE NIKITIN Sarah (BRA) - (COL) ACOSTA GIRALDO Valentina |
09:45-10:00 | Bronze: Recurve Men | WRE TICAS Oscar (ESA) - (CUB) SANTIESTEBAN CRUZ Juan Jose |
10:00-10:07 | Field Reset |
10:07-10:23 | Bronze: Compound Women | WRE RODRIGUES Bianca (BRA004) - (ESA) CORADO Paola |
10:23-10:39 | Bronze: Compound Men | WRE VARGAS Juan Andrés (CHI) - (CHI) INFANTE PÉREZ Agustín |
Barebow Women and Men Medal Matches | |
10:40-10:55 | Gold: Barebow Women | WRE RIOS Noris Patricia (ARG) - (BRA00C) BARROS Renata |
10:55-11:10 | Bronze: Barebow Men | WRE SIU Fernando (PAN) - (CHI) SANDOVAL ALVEAR Ernesto Javier |
11:10-11:25 | Gold: Barebow Men | WRE SAINTARD Jacques (CHI) - (CHI) MARTINEZ LARRAÍN Santiago Pedro |
11:25-11:40 | Award Ceremonies - Barebow Women and Men WRE |
11:40-14:00 | Lunch Break |
ARC12 - Open WRE: Compound and Recurve Gold Medals | |
13:00 | Practice Field Opens for Finals |
Individual Matches | |
14:00-14:16 | Gold: Compound Women | WRE PAIZ Sofia (ESA) - (ESA) ALVARENGA FUNES Camila |
14:16-14:32 | Gold: Compound Men | WRE VELIZ Miguel Angel (ESA) - (BRA) KAWAKANI Rafael |
14:32-14:37 | Field Reset |
14:37-14:50 | Gold: Recurve Women | WRE TEODORO POPPERL Ana Carolina (BRA005) - (BRA) MACHADO Ana |
14:50-15:03 | Gold: Recurve Men | WRE JAJARABILLA Mario Damian (ARG) - (COL) ENRIQUEZ Jorge |
15:11-15:39 | Award Ceremonies - Recurve and Compound WRE |