09-04-2024 - 14-04-2024 / Timezone: UTC-05:00
2024 Pan American Championships
8 Apr 2024, Monday
Arrivals
08:30-12:00Free Practice Recurve, Compound, Barebow - Football Field -
13:00-16:30Free Practice Recurve, Compound, Barebow - Football Field -
9 Apr 2024, Tuesday
08:30-12:00Practice (World Cup format) RM, CM, BM - Football Field -
13:00-16:30Practice (World Cup format) RW, CW, BW - Football Field -
16:00-17:00Team Managers’ Meeting - Place: Restaurant -
16:15-17:00Practice (World Cup format) RM, RW. - ONLY FOR ARCHERS WHO DID NOT COMPITE IN THE CQT - Permanent archery venue - See: Familiarization Document
10 Apr 2024, Wednesday
Qualification Rounds
Qualification Round RM
08:30-11:003 Practice ends immediately followed by qualification (AB)
Qualification Round RM
View Individual Results
View Team Results (Permanent archery venue)
Qualification Round CM+CW+BM+BW
08:30-12:003 Practice ends immediately followed by qualification (AB-CD)
Qualification Round CM+CW+BM+BW
View Individual Results
View Team Results (Football Field)
Individual Matches
11:20-11:401/48 RM Warmup (Permanent archery venue)
11:40-12:101/48: RM (Permanent archery venue)
Byes can shoot
12:15-12:451/24: RM (Permanent archery venue)
Qualification Round RW (Permanent archery venue)
13:45-14:051/8 CX Warmup, Byes can shoot (Football field)
Qualification Rounds
Qualification Round RW
13:45-16:153 Practice ends immediately followed by qualification (AB)
Qualification Round RW
View Individual Results
View Team Results (Permanent archery venue)
Team Matches
14:10-14:351/8: CX (Football Field)
BX warmup, CX Byes Can shoot (Football Field)
14:35-15:001/4: CX (Football Field)
1/2: Barebow Mixed Team (Football Field)
Colombia (COL) - (BRA) Brazil
BX Bye can shoot
15:00-15:25
Gold: Barebow Mixed Team (Football Field)
USA (USA) - (BRA) Brazil
1/2: CX (Football Field)
Individual Matches
16:25-16:451/24 RW Warmup (Permanent archery venue)
16:45-17:151/24: RW (Permanent archery venue)
11 Apr 2024, Thursday
Individual Matches
08:30-08:501/24 CM, CW Warmup | 1/8 BM , BW Warmup (Football Field)
Team Matches
1/8 RM Warmup (Permanent archery venue)
Individual Matches
08:50-09:201/24: CM, CW (Football Field)
1/8: BM, BW (Football Field)
Team Matches
1/8: RM (Permanent archery venue)
RM Byes can shoot
09:20-09:501/4: RM (Permanent archery venue)
Individual Matches
09:25-09:451/16: CM, CW (Football Field) warmup
09:45-10:151/16: CM, CW (Football Field)
Team Matches
09:50-10:201/2: RM (Permanent archery venue)
Individual Matches
10:15-10:451/8: CM, CW (Football Field)
1/4: BM, BW (Football Field) warmup
Team Matches
10:30-10:501/8 RW Warmup | Byes can shoot (Permanent archery venue)
Individual Matches
10:45-11:151/4: BM, BW (Football Field)
1/4: CM, CW (Football Field)
Team Matches
10:50-11:201/8: RW (Permanent archery venue)
RW Byes can shoot
Individual Matches
11:15-11:451/2: CM, CW, BM, BW (Football Field)
Team Matches
11:20-11:501/4: RW (Permanent archery venue)
Individual Matches
11:45-12:15Bronze: BM, BW (Football Field)
Gold: BM, BW (Football Field)
Team Matches
11:50-12:201/2: RW (Permanent archery venue)
15:00-20:00World Archery Americas General Assembly
12 Apr 2024, Friday
Individual Matches
08:30-08:501/16: RM (Permanent archery venue) warmup
Team Matches
1/8 CM,CW warmup (Football field)
Individual Matches
08:50-09:201/16: RM (Permanent archery venue)
Team Matches
08:50-09:251/8: CM, CW (Football Field)
Byes can shoot
09:25-09:551/4: CM, CW (Football Field)
Individual Matches
09:25-09:451/16: RW (Permanent archery venue) warmup
Team Matches
09:25-09:55BM Teams warmup (Football field)
Individual Matches
09:45-10:151/16: RW (Permanent archery venue)
Team Matches
10:00-10:30
1/2: Barebow Men Team (Football Field)
Brazil (BRA) - (USA) USA
1/2: CM, CW (Football Field)
BM Bye can shoot
Individual Matches
10:20-10:401/8: RM, RW (Permanent archery venue) warmup
Team Matches
10:30-11:00
Gold: Barebow Men Team (Football Field)
Colombia (COL) - (BRA) Brazil
Individual Matches
10:40-11:101/8: RM, RW (Permanent archery venue)
11:10-11:401/4: RM, RW (Permanent archery venue)
11:40-12:101/2: RM, RW (Permanent archery venue)
12:15-12:35Medal Ceremony BM, BW, BX, Barebow Men team
12:30-15:30Football field open for Free Practice
Team Matches
13:30-13:501/12 RX warmup (Permanent archery venue)
13:50-14:15
1/12: Recurve Mixed Team (Permanent archery venue)
Panama (PAN) - (DOM) Dominican Republic
RX Byes can shoot
14:15-14:401/8: RX (Permanent archery venue)
14:40-15:051/4: RX (Permanent archery venue)
15:05-15:301/2: RX (Permanent archery venue)
16:00-20:00Field reset for televised finals
13 Apr 2024, Saturday
08:30-12:00Football field open for free practice
Compound Finals
09:00Practice Field opens for Compound Teams
Team Matches
10:02-10:25
Bronze: Compound Women Team (Permanent archery venue)
Mexico (MEX) - (COL) Colombia
10:25-10:48
Gold: Compound Women Team (Permanent archery venue)
El Salvador (ESA) - (USA) USA
10:48-11:11
Bronze: Compound Men Team (Permanent archery venue)
El Salvador (ESA) - (COL) Colombia
11:11-11:34
Gold: Compound Men Team (Permanent archery venue)
Guatemala (GUA) - (MEX) Mexico
11:40-11:50Medal Ceremony CW, CM Teams
13:00Practice field opens for CX, CM, CW
13:00-16:00Football field open for free practice
14:02-14:21
Bronze: Compound Mixed Team (Permanent archery venue)
Puerto Rico (PUR) - (MEX) Mexico
14:21-14:40
Gold: Compound Mixed Team (Permanent archery venue)
USA (USA) - (COL) Colombia
Individual Matches
14:40-14:53
Bronze: Compound Women (Permanent archery venue)
SANCHEZ Esmeralda (MEX) - (COL) LOPEZ Sara
14:53-15:06
Gold: Compound Women (Permanent archery venue)
QUINTERO Dafne (MEX) - (USA) RUIZ Alexis
15:06-15:19
Bronze: Compound Men (Permanent archery venue)
GOMEZ ZULUAGA Pablo (COL) - (ESA) NOLASCO Douglas Vladimir
15:19-15:32
Gold: Compound Men (Permanent archery venue)
DEL CID Jose Marcelo (GUA) - (MEX) GARCIA Sebastian
15:35-15:50Medal Ceremonies CX, CW, CM
14 Apr 2024, Sunday
Recurve Finals
09:00Practice Field opens for Recurve Teams
Team Matches
10:02-10:25
Bronze: Recurve Women Team (Permanent archery venue)
Colombia (COL) - (BRA) Brazil
10:25-10:48
Gold: Recurve Women Team (Permanent archery venue)
USA (USA) - (MEX) Mexico
10:48-11:11
Bronze: Recurve Men Team (Permanent archery venue)
USA (USA) - (MEX) Mexico
11:11-11:34
Gold: Recurve Men Team (Permanent archery venue)
Colombia (COL) - (CAN) Canada
11:40-11:50Medal Ceremony RW, RM Teams
13:00Practice field opens for RX, RM, RW
14:02-14:21
Bronze: Recurve Mixed Team (Permanent archery venue)
Argentina (ARG) - (CAN) Canada
14:21-14:40
Gold: Recurve Mixed Team (Permanent archery venue)
Brazil (BRA) - (MEX) Mexico
Individual Matches
14:40-14:53
Bronze: Recurve Women (Permanent archery venue)
CHENIER Virginie (CAN) - (MEX) VÁZQUEZ FLORES Ana Paula
14:53-15:06
Gold: Recurve Women (Permanent archery venue)
VALENCIA Alejandra (MEX) - (USA) KAUFHOLD Casey
15:06-15:19
Bronze: Recurve Men (Permanent archery venue)
FRANCO Hugo (CUB) - (USA) WILLIAMS Jack
15:19-15:32
Gold: Recurve Men (Permanent archery venue)
GRANDE Matias (MEX) - (USA) MIRICH Jackson
15:35-15:50Medal Ceremonies RX, RW, RM
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men
Recurve Women
Compound Men
Compound Women
Barebow Men
Barebow Women
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Team
Recurve Women Team
Recurve Mixed Team
Compound Men Team
Compound Women Team
Compound Mixed Team
Barebow Men Team
Barebow Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/club
By Event
Competition Schedule V1.2 Apr12 ATT: Barebow Award Ceremonies
Field of Play V1.1 Apr 2
Field of Play Permanent Archery Venue V1.0
Field of Play Football Field V1.1 Apr 2
Team Managers' Booklet V1.1
RM Q.R Scorecards
RW Q.R Scorecards
CM+CW+BM+BW Q.R Scorecards
Ind. Eliminations Scorecards
Team Eliminations Scorecards