25-03-2024 - 31-03-2024 / Timezone: UTC-03:00
2024 South American Championships
23 Mar 2024, Saturday
Unofficial Practice
14:30-17:00Afternoon Session - no target assignment
24 Mar 2024, Sunday
Unofficial Practice
09:30-12:00Morning Session - no target assignment
12:00-14:30Session Break
14:30-17:00Afternoon Session - no target assignment
25 Mar 2024, Monday
08:00Venue Opens
ARC00 - Official Practice + Equipment Inspection + Team Managers Meeting
09:00-12:00CW, C50W, CU21W, BW, R50M, RU18M, RM Session
09:15Equipment Inspection
10:30-11:30Team Managers Meeting
12:00-14:00Lunch Break
13:00Venue Opens
14:00-17:00CM, C50M, CU21M, BM, RU18W, RU21W, RU21M, RW Session
14:15Equipment Inspection
26 Mar 2024, Tuesday
08:00Venue Opens
Qualification Round for CW, C50W, CU21W, BW, R50M, RU18M, RM
ARC01 - Qualification Round
09:00-11:303 ends of practice immediately followed by qualification (AB) - CW, C50W, CU21W, BW, R50M, RU18M, RM
ARC01 - Qualification Round
View Individual Results
View Team Results
12:00-14:00Lunch Break
13:00Venue Opens
Qualification Round for CM, C50M, CU21M, BM, RU18W, RU21W, RU21M, RW
ARC02 - Qualification Round
14:00-17:303 ends of practice immediately followed by qualification (AB/CD) - CM, C50M, CU21M, BM, RU18W, RU21W, RU21M, RW
ARC02 - Qualification Round
View Individual Results
View Team Results
27 Mar 2024, Wednesday
08:00Venue Opens
ARC03 - 2024 South American Championships: Mixed Team Rounds
09:00-09:153 ends of practice followed by elimination round
09:15-09:40
1/4: RXS
Panama (PAN) - (CHI) Chile
1/2: CXS | Practice during RXS 1/4 round
09:40-10:051/2: RXS, CXS
10:05-10:303rd/4th Place Match: RXS, CXS
1st/2nd Place Match: RXS, CXS
ARC04 - 2024 South American Championships: Team Rounds
10:35-10:503 ends of practice followed by elimination round
10:50-11:201/2: RMS, RWS, CMS, CWS
11:15-11:453rd/4th Place Match: RMS, RWS, CMS, CWS
1st/2nd Place Match: RMS, RWS, CMS, CWS
11:50-12:35Award Ceremonies - CM, CW, CX, RM, RW, RX South American Championship Teams
12:00-14:00Lunch Break
13:00Venue Opens
ARC05 - Open WRE: Team Rounds
14:00-14:153 ends of practice followed by elimination round
14:15-14:45
1/4: RM
Panama (PAN) - (CHI) Chile
1/2: RW, CM, CW | Practice during 1/4 round
14:45-15:151/2: RM, RW, CM, CW
15:15-15:45Bronze: RM, RW, CM, CW
Gold: RM, RW, CM, CW
ARC06 - Open WRE: Mixed Team Rounds
15:50-16:053 ends of practice followed by elimination round
16:05-16:301/4: RX, CX
16:30-16:551/2: RX, CX
16:55-17:20Bronze: RX, CX
Gold: RX, CX
17:20-18:00Award Ceremonies - CM, CW, CX, RM, RW, RX - WRE Teams
28 Mar 2024, Thursday
ARC07 - Open WRE: Elimination Rounds
08:00Venue Opens
Individual Matches for RM, RU18M, R50M, CW, C50W, BW
09:00-09:133 ends of practice immediately followed by 1/16 round
09:13-09:501/16: RM, CW
09:50-10:251/8: RM, CW
1/4: RU18M, R50M | Practice during 1/8 round | Byes can shoot
10:25-11:001/4: RM, RU18M, R50M, CW
1/2: C50W, BW | Practice during 1/4 round | Byes can shoot
11:00-11:301/2: RM, RU18M, R50M, CW, C50W, BW
11:30-12:00Bronze: RU18M, R50M, C50W
Gold: RU18M, R50M, C50W
12:05-12:26Award Ceremonies - C50W, R50M, RU18M WRE
12:10-14:00Lunch Break
13:00Venue Opens
Individual Matches for RW, RU21M, RU21W, RU18W, CM, CU21M, C50M, BM
14:00-14:133 ends of practice immediately followed by 1/16 round | Byes can shoot
14:13-14:501/16: RW, CM
1/8: RU18W | Practice during 1/16 round | Byes can shoot
14:50-15:251/8: RW, RU18W, CM
1/4: BM, CU21M, RU21M | Practice during 1/8 round | Byes can shoot
15:25-16:001/4: RW, RU21M, RU18W, CM, CU21M, BM
1/2: C50M, CU21M, RU21W | Practice during 1/4 round | Byes can shoot
16:00-16:301/2: RW, RU21M, RU21W, RU18W, CM, CU21M, C50M, BM
29 Mar 2024, Friday
08:00Venue Opens
ARC08 - 2024 South American Championships: Elimination Rounds
09:00-09:153 ends of practice immediately followed by Elimination and Final rounds | Byes can shoot
09:15-09:501/8: RMS, RWS, CMS, CWS
Gold: Compound 50+ Men | WRE
TESHIMA Rui (BRA009) - (BRA00B) ZORTEA Leopoldo Eduardo
09:50-10:251/4: RMS, RWS, CMS, CWS
1/2: BMS | Practice during 1/4 round
10:25-11:001/2: RMS, RWS, CMS, CWS, BMS
11:05-11:203 ends of practice immediately followed by Medal matches
11:20-11:50Bronze: RU21M, RU21W, RU18W, CU21M
Gold: RU21M, RU21W, RU18W, CU21M
11:30-14:00Lunch Break
11:55-12:20Award Ceremonies - C50M, CU21M, RU18W, RU21W, RU21M WRE
14:00-17:00Finals Field Setup
30 Mar 2024, Saturday
ARC09 - 2024 South American Championships: Barebow and Compound Finals
08:30Practice Field Opens for Finals
Barebow Men Medal Matches
09:30-09:45
3rd/4th Place Match: Barebow Men | South American Championship
SIU Fernando (PAN) - (CHI) SANDOVAL ALVEAR Ernesto Javier
09:45-10:00
1st/2nd Place Match: Barebow Men | South American Championship
SAINTARD Jacques (CHI) - (CHI) MARTINEZ LARRAÍN Santiago Pedro
10:02-10:09Award Ceremony - Barebow Men South American Championships
Compound Women Medal Matches
10:10-10:26
3rd/4th Place Match: Compound Women | South American Championship
APARECIDA FERRARI OLIVEIRA Larissa (BRA) - (CHI) OLEA PRADO Aurora
10:26-10:42
1st/2nd Place Match: Compound Women | South American Championship
HARADA Camila Hikari (BRA) - (PER) ALIAGA HURTADO Beatriz
10:43-10:50Award Ceremony - Compound Women South American Championships
Compound Men Medal Matches
10:50-11:06
3rd/4th Place Match: Compound Men | South American Championship
LOUSADA José Cláudio (BRA) - (CHI) VARGAS Juan Andrés
11:06-11:22
1st/2nd Place Match: Compound Men | South American Championship
ABREU Luccas (BRA) - (BRA) DA SILVA Jairo Rodrigo
11:23-11:30Award Ceremony - Compound Men South American Championships
11:30-13:30Lunch Break
ARC10 - 2024 South American Championships: Recurve Finals
12:30Practice Field Opens for Finals
Recurve Women Medal Matches
13:30-13:44
3rd/4th Place Match: Recurve Women | South American Championship
RENDON Ana Maria (COL) - (COL) SEPULVEDA Maira
13:44-13:58
1st/2nd Place Match: Recurve Women | South American Championship
MACHADO Ana (BRA) - (BRA) SLIACHTICAS CAETANO Ana Luiza
13:58-14:05Award Ceremony - Recurve Women South American Championships
Recurve Men Medal Matches
14:05-14:19
3rd/4th Place Match: Recurve Men | South American Championship
DE CARVALHO ALMEIDA Mateus (BRA) - (COL) ENRIQUEZ Jorge
14:19-14:33
1st/2nd Place Match: Recurve Men | South American Championship
D’ALMEIDA Marcus (BRA) - (COL) ARCILA Santiago
14:33-14:40Award Ceremony - Recurve Men South American Championships
31 Mar 2024, Sunday
ARC11 - Open WRE: Barebow, Compound and Recurve Finals
08:00Practice Field Opens for Finals
Recurve and Compound Bronze Medal Matches
09:30-09:45
Bronze: Recurve Women | WRE
NIKITIN Sarah (BRA) - (COL) ACOSTA GIRALDO Valentina
09:45-10:00
Bronze: Recurve Men | WRE
TICAS Oscar (ESA) - (CUB) SANTIESTEBAN CRUZ Juan Jose
10:00-10:07Field Reset
10:07-10:23
Bronze: Compound Women | WRE
RODRIGUES Bianca (BRA004) - (ESA) CORADO Paola
10:23-10:39
Bronze: Compound Men | WRE
VARGAS Juan Andrés (CHI) - (CHI) INFANTE PÉREZ Agustín
Barebow Women and Men Medal Matches
10:40-10:55
Gold: Barebow Women | WRE
RIOS Noris Patricia (ARG) - (BRA00C) BARROS Renata
10:55-11:10
Bronze: Barebow Men | WRE
SIU Fernando (PAN) - (CHI) SANDOVAL ALVEAR Ernesto Javier
11:10-11:25
Gold: Barebow Men | WRE
SAINTARD Jacques (CHI) - (CHI) MARTINEZ LARRAÍN Santiago Pedro
11:25-11:40Award Ceremonies - Barebow Women and Men WRE
11:40-14:00Lunch Break
ARC12 - Open WRE: Compound and Recurve Gold Medals
13:00Practice Field Opens for Finals
Individual Matches
14:00-14:16
Gold: Compound Women | WRE
PAIZ Sofia (ESA) - (ESA) ALVARENGA FUNES Camila
14:16-14:32
Gold: Compound Men | WRE
VELIZ Miguel Angel (ESA) - (BRA) KAWAKANI Rafael
14:32-14:37Field Reset
14:37-14:50
Gold: Recurve Women | WRE
TEODORO POPPERL Ana Carolina (BRA005) - (BRA) MACHADO Ana
14:50-15:03
Gold: Recurve Men | WRE
JAJARABILLA Mario Damian (ARG) - (COL) ENRIQUEZ Jorge
15:11-15:39Award Ceremonies - Recurve and Compound WRE
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men | WRE
Recurve Women | WRE
Recurve Under 21 Men | WRE
Recurve Under 21 Women | WRE
Recurve Under 18 Men | WRE
Recurve Under 18 Women | WRE
Recurve 50+ Men | WRE
Compound Men | WRE
Compound Women | WRE
Compound Under 21 Men | WRE
Compound 50+ Men | WRE
Compound 50+ Women | WRE
Barebow Men | WRE
Barebow Women | WRE
Recurve Men | South American Championship
Recurve Women | South American Championship
Recurve Under 18 Men | South American Championship  
Recurve 50+ Men | South American Championship  
Compound Men | South American Championship
Compound Women | South American Championship
Compound Under 21 Men | South American Championship  
Compound 50+ Women | South American Championship  
Barebow Men | South American Championship
Barebow Women | South American Championship  
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Team | WRE
Recurve Women Team | WRE
Recurve Mixed Team | WRE
Compound Men Team | WRE
Compound Women Team | WRE
Compound Mixed Team | WRE
Barebow Men Team | WRE  
Recurve Men Team | South American Championship
Recurve Women Team | South American Championship
Recurve Mixed Team | South American Championship
Compound Men Team | South American Championship
Compound Women Team | South American Championship
Compound Mixed Team | South American Championship
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/club
By Event
Schedule - v4.0
Detailed Schedule of Saturday - South American Championship Finals
Detailed Schedule of Sunday - World Ranking Event Finals
ARC01 - Qualification Round Scorecards - Morning Session
ARC02 - Qualification Round Scorecards - Afternoon Session
Team Managers Booklet V1.1
Schedule Airport Shuttle v2.0
Schedule Daily Shuttle v1.0
Invitation Package v1.0