20-01-2023 - 22-01-2023 / Timezone: UTC+01:00
Sud de France - Nimes Archery Tournament 2023
20 Jan 2023, Friday
Official Practice & Equipment Inspection
10:00-12:30RW, RM, RU21W, RU21M, R50W, R50M in Parnasse Hall
10:00-12:30CW, CM, CU21W, CU21M, RU15M, RU15W, C50W, C50M, BW, BM in Parc-Expos Hall
Qualification Rounds
Qualification Session 1: Friday at 14:00 (Parnasse & Parc-Expos Hall)
14:00-17:003 ends warmup, competition following immediately
Qualification Session 1: Friday at 14:00 (Parnasse & Parc-Expos Hall)
View Individual Results
Qualification Session 2: Friday at 18:00 (Parnasse & Parc-Expos Hall)
18:00-21:003 ends warmup, competition following immediately
Qualification Session 2: Friday at 18:00 (Parnasse & Parc-Expos Hall)
View Individual Results
21 Jan 2023, Saturday
Qualification Rounds
Qualification Session 3: Saturday at 07:45 (Parnasse & Parc-Expos Hall)
07:45-10:453 ends warmup, competition following immediately
Qualification Session 3: Saturday at 07:45 (Parnasse & Parc-Expos Hall)
View Individual Results
11:20Shoot off for Under15, 50+ and Barebow categories, if required (Parnasse Hall)
11:30Shoot off for Youth IWS Final categories, if required (Parnasse Hall)
Qualification Session 4: Saturday at 11:30 (Parc-Expos Hall)
11:30-14:303 ends warmup, competition following immediately
Qualification Session 4: Saturday at 11:30 (Parc-Expos Hall)
View Individual Results
Youth IWS Final: Individual Matches
11:45-12:00Youth IWS Final: 3 ends of practice immediately followed by competition (Parnasse Hall)
12:00-12:401/8 Youth IWS Final: RU21M, RU21W, CU21M, CU21W (Parnasse Hall)
12:40-13:151/4 Youth IWS Final: RU21M, RU21W, CU21M, CU21W (Parnasse Hall)
13:15-13:501/2 Youth IWS Final: RU21M, RU21W, CU21M, CU21W (Parnasse Hall)
13:50-14:00Field Re-setup (Parnasse Hall)
Individual Matches
14:00-14:153 ends of practice immediately followed by competition (Parnasse Hall)
14:15-14:551/4: RU15M, RU15W, R50M, R50W, C50M, C50W, BM, BW (Parnasse Hall)
14:55-15:301/2: RU15M, RU15W, R50M, R50W, C50M, C50W, BM, BW (Parnasse Hall)
15:10Shoot off for RW, RM, CW & CM, if required (Parc-Expos Hall)
15:30-15:453 ends of practice immediately followed by competition (Parc-Expos Hall)
15:30-16:05Bronze: RU15M, RU15W, R50M, R50W, C50M, C50W, BM, BW (Parnasse Hall)
Gold: RU15M, RU15W, R50M, R50W, C50M, C50W, BM, BW (Parnasse Hall)
15:45-16:251/16: CM, CW (Parc-Expos Hall)
16:05-16:35Award Ceremony for Under 15, 50+ and Barebow categories (Parnasse Hall)
16:25-17:051/8: CM, CW (Parc-Expos Hall)
16:45-17:003 ends of practice immediately followed by competition (Parnasse Hall)
17:00-17:401/16: RM, RW (Parnasse Hall)
17:05-17:351/4: CM, CW (Parc-Expos Hall)
17:35-18:051/2: CM, CW (Parc-Expos Hall)
17:40-18:151/8: RM, RW (Parnasse Hall)
18:15-18:451/4: RM, RW (Parnasse Hall)
18:45-19:151/2: RM, RW (Parnasse Hall)
22 Jan 2023, Sunday
08:00-08:50First Line Secondary tournament (Parc-Expos Hall)
09:00-09:50Second Line Secondary tournament (Parc-Expos Hall)
Youth IWS Final Matches
09:00-09:17Bronze: Compound Under 21 Women (Parnasse Hall)
09:17-09:34Gold: Compound Under 21 Women (Parnasse Hall)
09:34-09:51Bronze: Recurve Under 21 Women (Parnasse Hall)
09:51-10:08Gold: Recurve Under 21 Women (Parnasse Hall)
10:08-10:25Bronze: Compound Under 21 Men (Parnasse Hall)
10:25-10:42Gold: Compound Under 21 Men (Parnasse Hall)
10:42-10:59Bronze: Recurve Under 21 Men (Parnasse Hall)
10:59-11:16Gold: Recurve Under 21 Men (Parnasse Hall)
11:16-11:56Award Ceremony for Youth IWS Final Categories
IWS Stage 3 Finals
13:30-13:47
Bronze: Compound Women (Parnasse Hall)
GIBSON Ella (GBR) - (DEN) GELLENTHIEN Tanja
13:47-14:04
Gold: Compound Women (Parnasse Hall)
MUÑOZ Andrea (ESP) - (EST) JAATMA Lisell
14:04-14:21
Bronze: Recurve Women (Parnasse Hall)
HEALEY Penny (GBR) - (GER) KROPPEN Michelle
14:21-14:38
Gold: Recurve Women (Parnasse Hall)
BAUER Katharina (GER) - (ITA) ANDREOLI Tatiana
14:38-14:43Animation Break
14:43-15:00
Bronze: Compound Men (Parnasse Hall)
GELLENTHIEN Braden (USA) - (EST) JAATMA Robin
15:00-15:17
Gold: Compound Men (Parnasse Hall)
FULLERTON Mathias (DEN) - (USA) SCHAFF Kris
15:17-15:22Animation Break
15:22-15:39
Bronze: Recurve Men (Parnasse Hall)
POTTS Alec (AUS) - (FRA) JACQUEY Clement
15:39-15:56
Gold: Recurve Men (Parnasse Hall)
CHIRAULT Thomas (FRA) - (FRA) ADDIS Baptiste
15:56-16:16Award Ceremony
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men
Recurve Women
Recurve Under 21 Men  
Recurve Under 21 Women  
Recurve Under 15 Men
Recurve Under 15 Women
Recurve 50+ Men
Recurve 50+ Women
Compound Men
Compound Women
Compound Under 21 Men  
Compound Under 21 Women  
Compound 50+ Men
Compound 50+ Women
Barebow Men
Barebow Women
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule - v1.0
IWS Stage 3 Finals Detailed Schedule
Youth IWS Finals Complete Result Book
Indoor World Series Rankings as of 22nd January 2023
Scorecards Qualification Round
Individual Matches Scorecards
Startlist Secondary Tournament - 22 January 2023 - Parc Expos
Results Secondary Tournament - 22 January 2023 - Parc Expos