21-11-2022 - 27-11-2022 / Timezone: UTC-03:00
Santiago 2022 Pan and Para Pan American Championships
21 Nov 2022, Monday
Morning Session for Pan American Championship: Official Practice @ Field A + Team Managers' Meeting + Classification Pannels
09:00-12:00Official Practice RM + CW + BM (AB/CD)
11:00-12:00Team Managers’ Meeting
Afternoon Session for Pan American Championship: Official Practice @ Field A + Classification Pannels
13:30-16:30Official Practice RW + CM + BW (AB/CD)
22 Nov 2022, Tuesday
Morning Session for Pan American Championship @ Field A:
Qualification Round for RM + CW + BM
08:30-11:453 ends of practice immediately followed by qualification @ Field A
Qualification Round for RM + CW + BM
View Individual Results
View Team Results
Morning Session for Parapan American Championship @ Field B:
09:00-12:00Official Practice CMO + W1W + RWO + VI @ Field B
Individual Elimination Round for Pan American Championship
Qualification Round for RW + CM + BW
13:30-16:453 ends of practice immediately followed by qualification @ Field A
Qualification Round for RW + CM + BW
View Individual Results
View Team Results
Afternoon Session for Parapan American Championship @ Field B:
13:31-16:30Official Practice CWO + RMO + W1M
Individual Elimination Round for Pan American Championship
23 Nov 2022, Wednesday
Morning Session for Pan American Championship: Team Rounds @ Field A
08:30-08:503 ends of practice immediately followed by elimination round | RM byes can shoot on targets 1 to 23
08:50-09:20
1/12: RM (Field A)
Uruguay (URU) - (PAN) Panama
1/2: BM (Field A)
Morning Session for Parapan American Championship @ Field B
Qualification Round for CMO + W1W + RWO + VI1
09:00-11:453 ends of practice immediately followed by qualification @ Field B
Qualification Round for CMO + W1W + RWO + VI1
View Individual Results
View Team Results
Team Matches
09:20-09:501/8: RM (Field A)
CW 1/8 matches practice during RM 1/8 matches | byes can't shoot now
Bronze: Barebow Men Team (Field A)
Chile (CHI) - (BRA) Brazil
Gold: Barebow Men Team (Field A)
USA (USA) - (ARG) Argentina
09:50-10:201/8: CW (Field A)
1/4: RM (Field A)
CW 1/8 byes can shoot during matches @ targets 35-40
10:20-10:501/4: CW (Field A)
1/2: RM (Field A)
BW practice during matches
10:50-11:201/2: CW, BW (Field A)
Bronze: Recurve Men Team (Field A)
USA (USA) - (CHI) Chile
Individual Matches
11:20-11:50Practice for 1/48 RM + RW and 1/16 BW occurs during CW and BW team medal matches
Team Matches
Bronze: CW, BW (Field A)
Gold: Barebow Women Team (Field A)
USA (USA) - (BRA) Brazil
Individual Matches
11:50-12:251/48: RM, RW (Field A)
1/16: Barebow Women (Field A)
TOLMO Nicole (CHI) - (CAN) FOLEY Angela
Individual Elimination Round for Parapan American Championship
12:00-12:051 end of practice followed by CMO elimination round
12:05-12:301/16: CMO (Field B)
12:30-12:50Awards Ceremonies Barebow Men and Barebow Women Teams
Afternoon Session
Qualification Round for CWO + RMO + W1M
13:29-16:153 ends of practice immediately followed by qualification @ Field B
Qualification Round for CWO + RMO + W1M
View Individual Results
View Team Results
Qualification Round for CWO + RMO + W1M
13:30-13:503 ends of practice immediately followed by elimination round @ Field A
13:50-14:201/8: RW (Field A)
CM practice during RW 1/8 matches
14:20-14:501/8: CM (Field A)
1/4: RW (Field A)
14:50-15:201/4: CM (Field A)
1/2: RW (Field A)
15:20-15:501/2: CM (Field A)
Bronze: Recurve Women Team (Field A)
Canada (CAN) - (BRA) Brazil
15:50-16:20
Bronze: Compound Men Team (Field A)
El Salvador (ESA) - (GUA) Guatemala
Individual Elimination Round for Parapan American Championship
16:30-16:351 end of practice followed by RMO elimination round
16:35-17:051/16: RMO (Field B)
24 Nov 2022, Thursday
Morning Session: Pan American Championship Individual Eliminations @ Field A + Parapan American Championship Team Eliminations @ Field B
08:30-09:003 ends of practice immediately followed by elimination round @ Field A (byes can shoot)
Team Matches
08:30-08:553 ends of practice immediately followed by elimination round @ Field B (byes can shoot)
08:55-09:201/4: CMO (Field B)
1/2: CWO (Field B)
MW1 practice during Compound Open matches
Individual Matches
09:00-09:501/24: RM, RW (Field A)
BW practice during AB/CD Recurve matches
Team Matches
09:20-09:451/2: CMO, MW1 (Field B)
Bronze: Compound Women Open Doubles (Field B)
USA (USA) - (MEX) Mexico
Gold: Compound Women Open Doubles (Field B)
Chile (CHI) - (BRA) Brazil
09:45-10:10
Bronze: Compound Men Open Doubles (Field B)
Canada (CAN) - (COL) Colombia
Gold: CMO, MW1 (Field B)
Individual Matches
09:50-10:201/8: BW (Field A)
1/16: RM, RW (Field A)
10:20-10:501/8: RM, RW (Field A)
1/4: BW (Field A)
Team Matches
10:25-10:503 ends of practice immediately followed by elimination round @ Field B
1/2: RWO (Field B) warmup
10:50-11:151/4: CXO (Field B)
Individual Matches
10:50-11:201/4: RM, RW (Field A)
Team Matches
10:50-11:15
1/2: RWO (Field B)
USA (USA) - (COL) Colombia
Individual Matches
10:50-11:201/2: BW (Field A)
Team Matches
11:15-11:401/2: CXO (Field B)
Gold: Recurve Women Open Doubles (Field B)
Mexico (MEX) - (COL) Colombia
Individual Matches
11:20-11:501/2: RM, RW (Field A)
Bronze: Barebow Women (Field A)
SNIDER Susan (USA) - (USA) BRENSINGER Maggie
Gold: Barebow Women (Field A)
LYONS Christina (USA) - (USA) GIRARD Fawn
Team Matches
11:40-12:05
Bronze: Compound Open Mixed Team (Field B)
Brazil (BRA) - (USA) USA
Gold: Compound Open Mixed Team (Field B)
Mexico (MEX) - (COL) Colombia
11:55-12:10Awards Ceremony Barebow Women Individual
12:20-12:50Awards Ceremonies CMO Doubles + CWO Doubles + W1M Doubles + CXO + W1X @ Field A
Afternoon Session: Individual' Matches @ Field A for Pan American Championship
13:30-13:553 ends of practice immediately followed by individual elimination rounds @ Field A (byes cannot shoot)
Afternoon Session: Teams' Matches @ Field B for Parapan American Championship
13:31-13:563 ends of practice immediately followed by team elimination rounds @ field B
Individual Matches
13:55-14:251/24: CM, CW (Field A)
Team Matches
13:56-14:211/4: RMO (Field B)
Gold: W1 Mixed Team (Field B)
USA (USA) - (CHI) Chile
14:20-14:451/2: RMO (Field B)
Individual Matches
14:30-14:503 ends of practice immediately followed by elimination round
Team Matches
14:45-15:10
Bronze: Recurve Men Open Doubles (Field B)
Colombia (COL) - (MEX) Mexico
Gold: Recurve Men Open Doubles (Field B)
USA (USA) - (BRA) Brazil
Individual Matches
14:50-15:201/16: CM, CW (Field A)
1/8: BM (Field A)
15:20-15:501/8: CM, CW (Field A)
Team Matches
15:20-15:453 ends of practice immediately followed by RXO elimination round @ Field B
Individual Matches
15:20-15:501/4: BM (Field A)
Team Matches
15:45-16:101/4: RXO (Field B)
Individual Matches
15:50-16:201/4: CM, CW (Field A)
1/2: BM (Field A)
Team Matches
16:10-16:351/2: RXO (Field B)
Individual Matches
16:20-16:501/2: CM, CW (Field A)
Bronze: Barebow Men (Field A)
YACCA Matt (USA) - (USA) STONEBRAKER Rick
Gold: Barebow Men (Field A)
ANDRADE Jose Ricardo (BRA) - (USA) COOLEY Marcus
Team Matches
16:35-17:00
Bronze: Recurve Open Mixed Team (Field B)
Mexico (MEX) - (COL) Colombia
Gold: Recurve Open Mixed Team (Field B)
Brazil (BRA) - (USA) USA
16:55-17:10Awards Ceremony Barebow Men Individual
17:15-17:25Awards Ceremonies: RMO Doubles + RWO Doubles + RXO @ Field A
25 Nov 2022, Friday
Pan American Games Individual Qualifier @ Field A + Parapan American Championship Doubles @ Field B
08:30-09:003 ends of practice for CWQ, CMQ, RWQ, RMQ immediately followed by elimination round (Byes cannot practice)
08:31-09:013 ends of practice for CMO, RMO, MW1 immediately followed by elimination round
09:00-09:301/24: RMQ (Field A)
1/16: RWQ, CMQ, CWQ (Field A)
09:01-09:311/8: RMO, CMO (Field B)
1/4: MW1 (Field B)
09:30-09:503 ends of practice for CWQ, CMQ, RWQ, RMQ immediately followed by elimination round
09:31-10:001/4: RMO, CMO (Field B)
Practice for VI1 and WW1 during matches
1/2: MW1 (Field B)
09:50-10:351/16: RMQ (Field A)
09:50-10:201/8: RWQ, CMQ, CWQ (Field A)
10:00-10:301/2: RMO, CMO, WW1 (Field B)
1/2: VI1 (Field B - VI)
Bronze: Men W1 Open (Rec/Comp) (Field B)
SOLIS Jaime (MEX) - (BRA) SANTANA FRANCO Eugenio
Practice for 1/8 CWO and RWO (only matches - byes cannot practice)
10:20-10:501/8: RMQ (Field A)
1/4: RWQ, CMQ, CWQ (Field A)
10:30-11:001/8: RWO, CWO (Field B)
Practice for 1/8 CWO and RWO byes
Bronze: RMO, CMO, WW1 (Field B)
Bronze: Visually Impaired 1 (Field B - VI)
GUTIERREZ SILVA Luis Antonio (CHI) - (CHI) ARELLANO CORRAL Alejandro
Gold: Visually Impaired 1 (Field B - VI)
MENDES ARAUJO Gustavo (BRA) - (MEX) RUIZ Misael
10:50-11:201/4: RMQ (Field A)
1/2: RWQ, CMQ, CWQ (Field A)
11:00-11:301/4: RWO, CWO (Field B)
11:20-11:501/2: RMQ (Field A)
3rd/4th Place Match: RWQ, CMQ, CWQ (Field A)
1st/2nd Place Match: RWQ, CMQ, CWQ (Field A)
11:30-12:001/2: RWO, CWO (Field B)
11:50-12:10
3rd/4th Place Match: Recurve Men Pan Am Qualifier (Field A)
JAJARABILLA Mario Damian (ARG) - (ISV) D'AMOUR Nicholas
1st/2nd Place Match: Recurve Men Pan Am Qualifier (Field A)
VEGA VALLE Javier Alejandro (CUB) - (PUR) MUÑOZ Adrian
12:00-12:30Bronze: RWO, CWO (Field B)
12:45Awards Ceremonies VI1 @ Field A
26 Nov 2022, Saturday
Gold Medal Matches for Parapan American Championship Mixed Teams @ Field A + Pan American Championship Mixed Team Matches @ Field B
08:30-08:452 ends of practice followed by the elimination round
08:45-09:101/12: RX (Field B)
1/8: CX (Field B)
Parapan American Chempionship
09:15-09:302 ends of practice followed by the elimination round
09:30-09:551/8: RX, CX (Field B)
1/2: Barebow Mixed Team (Field B)
10:00-10:15Team Matches
2 ends of practice for RX, CX and BX, followed by the elimination round
Individual Matches
10:02-10:19
Gold: Women W1 Open (Rec/Comp) (Field A)
CORYELL Lisa (USA) - (ARG) TORRES Albina Yamila
Team Matches
10:15-10:401/8: RX (Field B)
1/4: CX (Field B)
Bronze: Barebow Mixed Team (Field B)
Argentina (ARG) - (CHI) Chile
Gold: Barebow Mixed Team (Field B - VI)
USA (USA) - (BRA) Brazil
Individual Matches
10:19-10:36
Gold: Men W1 Open (Rec/Comp) (Field A)
LUIZ JAIME GOMES PERILO Helcio (BRA) - (USA) TABANSKY Jason
10:36-10:53
Gold: Compound Women Open (Field A)
GOGEL Jane Karla (BRA) - (CHI) ZUÑIGA Mariana
Team Matches
10:45-11:002 ends of practice for RX, CX and BX, followed by the elimination round
Individual Matches
10:53-11:10
Gold: Compound Men Open (Field A)
DE SOUZA Diogo (BRA) - (USA) GODFREY Douglas
Team Matches
11:00-11:251/4: RX, CX (Field B)
11:10-11:14Finals field setup for 70m
Individual Matches
11:14-11:31
Gold: Recurve Women Open (Field A)
DAZA GUZMAN MarÍa Monica (COL) - (MEX) VALDEZ Cathia
11:31-11:48
Gold: Recurve Men Open (Field A)
MATHER Kevin (USA) - (MEX) MOLINA Samuel
Team Matches
11:32-11:452 ends of practice followed by the elimination round
11:45-12:101/2: RX, CX (Field B)
11:55Awards Ceremonies: W1W + W1M + CWO + CMO + RWO + RMO
12:25Awards Ceremonies: W1X + RMO Doubles + RWO Doubles + RXO @ Field A
Pan American Championship Teams
14:00-14:24
Gold: Compound Women Team (Field A)
Colombia (COL) - (MEX) Mexico
14:24-14:48
Gold: Compound Men Team (Field A)
USA (USA) - (COL) Colombia
14:53-15:17
Gold: Recurve Women Team (Field A)
USA (USA) - (MEX) Mexico
15:17-15:41
Gold: Recurve Men Team (Field A)
Mexico (MEX) - (COL) Colombia
27 Nov 2022, Sunday
Pan American Championship Compound Medal Matches @ Field A
09:00Practice field open for medal matches
Team Matches
10:00-10:21
Bronze: Compound Mixed Team (Field A)
El Salvador (ESA) - (USA) USA
10:21-10:42
Gold: Compound Mixed Team (Field A)
Colombia (COL) - (MEX) Mexico
Individual Matches
10:42-10:55
Bronze: Compound Women (Field A)
LOPEZ Sara (COL) - (COL) SUÁREZ Maria Valentina
10:55-11:08
Gold: Compound Women (Field A)
PEARCE Paige (USA) - (ESA) CORADO Paola
11:08-11:21
Bronze: Compound Men (Field A)
SULLIVAN Sawyer (USA) - (MEX) OLVERA Uriel
11:21-11:34
Gold: Compound Men (Field A)
BECERRA Miguel (MEX) - (USA) KAPPERS Nick
Pan American Championship Recurve Medal Matches @ Field A
13:00Practice field open for medal matches
Team Matches
14:00-14:21
Bronze: Recurve Mixed Team (Field A)
Brazil (BRA) - (CUB) Cuba
14:21-14:42
Gold: Recurve Mixed Team (Field A)
Mexico (MEX) - (USA) USA
Individual Matches
14:42-14:55
Bronze: Recurve Women (Field A)
KAUFHOLD Casey (USA) - (CAN) BRUG Eleanor
14:55-15:08
Gold: Recurve Women (Field A)
VAZQUEZ Ana (MEX) - (BRA) DOS SANTOS Ane Marcelle
15:08-15:21
Bronze: Recurve Men (Field A)
GRANDE Matias (MEX) - (COL) ENRIQUEZ Jorge
15:21-15:34
Gold: Recurve Men (Field A)
D’ALMEIDA Marcus (BRA) - (CUB) FRANCO Hugo
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men
Recurve Women
Compound Men
Compound Women
Barebow Men
Barebow Women
Recurve Men Pan Am Qualifier
Recurve Women Pan Am Qualifier
Compound Men Pan Am Qualifier
Compound Women Pan Am Qualifier
Recurve Men Open
Recurve Women Open
Compound Men Open
Compound Women Open
Men W1 Open (Rec/Comp)
Women W1 Open (Rec/Comp)
Visually Impaired 1
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Team
Recurve Women Team
Recurve Mixed Team
Compound Men Team
Compound Women Team
Compound Mixed Team
Barebow Men Team
Barebow Women Team
Barebow Mixed Team
Recurve Men Open Doubles
Recurve Women Open Doubles
Recurve Open Mixed Team
Compound Men Open Doubles
Compound Women Open Doubles
Compound Open Mixed Team
Men W1 Doubles
W1 Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
  
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule v3.0 from Nov/25
Schedule - v2.0
Scorecards RM + CW + BM Qualification Round
Scorecards RW + CM + BW Qualification Round
Scorecards CMO + W1W + RWO + VI1 Qualification Round
Scorecards CWO + RMO + W1M Qualification Round
Scorecards Para Pan American Individual elimination rounds
Scorecards Para Pan American Teams elimination rounds
Classification Schedule v6
Team Managers Booklet v1.0
Manual de Jefes de Equipo v1.0