08-07-2022 - 15-07-2022 / Timezone: UTC-05:00
The World Games 2022
7 Jul 2022, Thursday
Compound - Target Archery
09:00-12:00Official Practice + Equipment inspection (CM + CW)
12:30-13:00Team Manager Meeting for Compound
8 Jul 2022, Friday
Compound Ranking Round - Target Archery
Compound Ranking Round - Target Archery
09:00-09:303 Practice ends immediately followed by qualification (ABC)
09:30-12:00Compound Ranking Round - Target Archery
View Individual Results
View Team Results
Compound Mixed Team Eliminations
13:00-13:101/4: CX warmup
13:10-13:401/4: CX
Compound Individual Eliminations
14:00-14:151/16: CW warmup
14:15-15:001/16: CW
1/16: CW warmup
Competition Delayed due to Lighting Warning
15:00-15:15 +1351/16: CM warmup
15:15-16:00 +1351/16: CM
1/16: CM warmup
16:00-16:10 +1351/8: CM, CW warmup
16:10-16:50 +1351/8: CM, CW
16:50-17:30 +1301/4: CM, CW
Compound Mixed Team Semifinals
17:30-17:40 +1251/2: CX warmup
17:40-18:05 +1251/2: CX
9 Jul 2022, Saturday
Recurve - Field Archery
08:59-12:00Official Practice + Equipment inspection (RM + RW)
Compound Women Semifinals and Finals
09:00-09:15
1/2: Compound Women
GIBSON Ella (GBR) - (USA) PEARCE Paige
09:15-09:30
1/2: Compound Women
ELLISON Toja (SLO) - (COL) LOPEZ Sara
09:35-09:50
Bronze: Compound Women
PEARCE Paige (USA) - (SLO) ELLISON Toja
09:50-10:05
Gold: Compound Women
GIBSON Ella (GBR) - (COL) LOPEZ Sara
10:10-10:20Award Ceremony - Compound Women
Compound Men Semifinals and Finals
10:30-10:45
1/2: Compound Men
VERMA Abhishek (IND) - (FRA) BOULCH Jean Philippe
10:45-11:00
1/2: Compound Men
BECERRA Miguel (MEX) - (CAN) PERKINS Christopher
11:05-11:20
Bronze: Compound Men
VERMA Abhishek (IND) - (CAN) PERKINS Christopher
11:20-11:35
Gold: Compound Men
BOULCH Jean Philippe (FRA) - (MEX) BECERRA Miguel
11:30Team Manager Meeting for Recurve
11:40-11:50Award Ceremony - Compound Men
Compound Mixed Team Finals
12:00-12:20
Bronze: Compound Mixed Team
India (IND) - (MEX) Mexico
12:20-12:40
Gold: Compound Mixed Team
Colombia (COL) - (NED) Netherlands
12:45-12:55Award Ceremony - Compound Mixed Team
10 Jul 2022, Sunday
Ranking Round Recurve - Field Archery
07:30-08:30Warm-up RM+RW
08:30-09:00 +60Calling of athletes and walk out to targets
Qualification Rounds
Ranking Round Recurve - Field Archery
09:00-12:00 +5012 x Unmarked Targets
Distance 1
14:00-17:00 +6012 x Marked Targets
Distance 2
View Individual Results
11 Jul 2022, Monday
Recurve Field Archery - RW Pool Matches
09:00-09:20
Show Match: Recurve Women
TARTLER Elisa (GER) - (GBR) PITMAN Bryony
09:30-09:50
Match A1: Recurve Women
BARANKOVA Denisa (SVK) - (SWE) JANGNAS Erika
09:50-10:10
Match B1: Recurve Women
DE GIULI Valentine (SUI) - (GER) KLESMANN Daniela
10:10-10:30
Match A2: Recurve Women
SCHLOESSER Gaby (NED) - (SVK) BARANKOVA Denisa
10:30-10:50
Match B2: Recurve Women
DE GIULI Valentine (SUI) - (SLO) CAVIC Urska
10:50-11:10
Match A3: Recurve Women
NUGENT Molly (USA) - (NED) SCHLOESSER Gaby
11:10-11:30
Match B3: Recurve Women
CAVIC Urska (SLO) - (FRA) VILLARD Laurena
11:30-11:50
Match A4: Recurve Women
REBAGLIATI Chiara (ITA) - (USA) NUGENT Molly
11:50-12:10
Match B4: Recurve Women
CAVIC Urska (SLO) - (CZE) VANECKOVA Jindriska
Recurve Field Archery - RM Pool Matches
14:00-14:20
Show Match: Recurve Men
ELLISON Brady (USA) - (GER) UNRUH Florian
14:30-14:50
Match A1: Recurve Men
HERLICQ Sam (FRA) - (CZE) KALVAS Tadeas
14:50-15:10
Match B1: Recurve Men
IGLESIAS Carlos (ESP) - (SLO) HABJAN MALAVASIC Den
15:10-15:30
Match A2: Recurve Men
ANDERSSON Jonathan (SWE) - (CZE) KALVAS Tadeas
15:30-15:50
Match B2: Recurve Men
HABJAN MALAVASIC Den (SLO) - (JPN) OONUKI Wataru
15:50-16:10
Match A3: Recurve Men
NOFEL Matthew (USA) - (SWE) ANDERSSON Jonathan
16:10-16:30
Match B3: Recurve Men
OONUKI Wataru (JPN) - (CRO) REMAR Alen
16:30-16:50
Match A4: Recurve Men
HUSTON Patrick (GBR) - (SWE) ANDERSSON Jonathan
16:50-17:10
Match B4: Recurve Men
REMAR Alen (CRO) - (ITA) MORELLO Marco
12 Jul 2022, Tuesday
Barebow - Field Archery
09:00-12:00Official Practice + Equipment inspection (BM + BW)
11:30Team Manager Meeting for Barebow
Recurve Field Archery - Finals
13:00-13:15
1/2: Recurve Women
TARTLER Elisa (GER) - (ITA) REBAGLIATI Chiara
13:15-13:30
1/2: Recurve Women
CAVIC Urska (SLO) - (GBR) PITMAN Bryony
13:35-13:50
Bronze: Recurve Women
TARTLER Elisa (GER) - (SLO) CAVIC Urska
13:50-14:05
Gold: Recurve Women
REBAGLIATI Chiara (ITA) - (GBR) PITMAN Bryony
14:10-14:20Award Ceremony - Recurve Women
14:30-14:45
1/2: Recurve Men
ELLISON Brady (USA) - (GBR) HUSTON Patrick
14:45-15:00
1/2: Recurve Men
MORELLO Marco (ITA) - (GER) UNRUH Florian
15:05-15:20
Bronze: Recurve Men
HUSTON Patrick (GBR) - (ITA) MORELLO Marco
15:20-15:35
Gold: Recurve Men
ELLISON Brady (USA) - (GER) UNRUH Florian
15:40-15:50Award Ceremony - Recurve Men
13 Jul 2022, Wednesday
Ranking Round Barebow - Field Archery
07:30-08:30Warm-up BM+BW
08:30-09:00Calling of athletes and walk out to targets
Live Results
Ranking Round Barebow - Field Archery
09:00-12:0012 x Unmarked Targets
Distance 1
12:30-13:00Calling of athletes and walk out to targets
13:00-16:0012 x Marked Targets
Distance 2
View Individual Results
14 Jul 2022, Thursday
Barebow Field Archery - BW Pool Matches
09:00-09:20
Show Match: Barebow Women
NOZIGLIA Cinzia (ITA) - (FIN) VILJANEN Anne
09:30-09:50
Match A1: Barebow Women
O'CONNOR Orla (IRL) - (AUT) PAYER Andrea
09:50-10:10
Match B1: Barebow Women
WILLIAMS Victoria (GBR) - (GER) BOSCHER Martina
10:10-10:30
Match A2: Barebow Women
BJORKLUND Lina (SWE) - (AUT) PAYER Andrea
10:30-10:50
Match B2: Barebow Women
BOSCHER Martina (GER) - (SWE) ASELL Stine
10:50-11:10
Match A3: Barebow Women
CANO GARCIA Ana Maria (ESP) - (SWE) BJORKLUND Lina
11:10-11:30
Match B3: Barebow Women
BOSCHER Martina (GER) - (FRA) GAUTHE Christine
11:30-11:50
Match A4: Barebow Women
GUTMAN Tina (SLO) - (SWE) BJORKLUND Lina
11:50-12:10
Match B4: Barebow Women
BOSCHER Martina (GER) - (USA) LYONS Christina
Barebow Field Archery - BM Pool Matches
14:00-14:20
Show Match: Barebow Men
JONSSON Erik (SWE) - (SWE) PETTERSSON Leo
14:30-14:50
Match A1: Barebow Men
DAVIS Ryan (USA) - (SLO) SPINELLI Iztok
14:50-15:10
Match B1: Barebow Men
SORLIE Lars M (NOR) - (AUT) STEINWENDER Alois
15:10-15:30
Match A2: Barebow Men
MOLNAR Jozsef (HUN) - (USA) DAVIS Ryan
15:30-15:50
Match B2: Barebow Men
STEINWENDER Alois (AUT) - (GBR) ANNALL James
15:50-16:10
Match A3: Barebow Men
JACKSON David (FRA) - (USA) DAVIS Ryan
16:10-16:30
Match B3: Barebow Men
STEINWENDER Alois (AUT) - (ITA) SEIMANDI Giuseppe
16:30-16:50
Match A4: Barebow Men
GARCIA FERNANDEZ David (ESP) - (USA) DAVIS Ryan
16:50-17:10
Match B4: Barebow Men
SEIMANDI Giuseppe (ITA) - (GER) MEYER Michael
15 Jul 2022, Friday
Barebow Field Archery - Finals
13:00-13:15
1/2: Barebow Women
NOZIGLIA Cinzia (ITA) - (SWE) BJORKLUND Lina
13:15-13:30
1/2: Barebow Women
LYONS Christina (USA) - (FIN) VILJANEN Anne
13:35-13:50
Bronze: Barebow Women
BJORKLUND Lina (SWE) - (FIN) VILJANEN Anne
13:50-14:05
Gold: Barebow Women
NOZIGLIA Cinzia (ITA) - (USA) LYONS Christina
14:10-14:20Award Ceremony - Barebow Women
14:30-14:45
1/2: Barebow Men
PETTERSSON Leo (SWE) - (USA) DAVIS Ryan
14:45-15:00
1/2: Barebow Men
MEYER Michael (GER) - (SWE) JONSSON Erik
15:05-15:20
Bronze: Barebow Men
DAVIS Ryan (USA) - (GER) MEYER Michael
15:20-15:35
Gold: Barebow Men
PETTERSSON Leo (SWE) - (SWE) JONSSON Erik
15:40-15:50Award Ceremony - Barebow Men
Individual EventsQualification RoundEliminationsBracketsRankings
Recurve Men
Recurve Women
Barebow Men
Barebow Women
Compound Men 
Compound Women 
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Compound Mixed Team
Other Informations
World Games 2 Pools
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule rel. 2.1
Field of Play layout rel. 2.0
Barebow Finals Detailed Competition Schedule
Recurve Finals Detailed Competition Schedule
Compound Finals Detailed Competition Schedule
Compound Ranking Round Scorecards
Recurve Ranking Round Scorecards
Barebow Ranking Round Scorecards