02-07-2022 - 10-07-2022 / Timezone: UTC+02:00
2022 Nove Mesto Para Archery European Cup - 1st leg
2 Jul 2022, Saturday
16:00-18:00Classifications 1st session
3 Jul 2022, Sunday
08:30-10:15Free Practice group 1
09:30-12:30Classifications 2nd session
10:45-12:30Free Practice group 2
13:30-14:00Team Managers Meeting
14:00-15:45Free Practice group 3
15:00-18:00Classifications 3rd session
16:15-18:00Free Practice group 4
4 Jul 2022, Monday
09:30-12:00Official Practice + Equipment Inspection RWO - WW1 - CMO
13:45-14:00Opening Ceremony
14:00-16:30Official Practice + Equipment Inspection RMO - MW1 - CWO
5 Jul 2022, Tuesday
Qualification Rounds
RWO - WW1 - CMO
09:30-13:153 Practice ends immediately followed by qualification
RWO - WW1 - CMO
View Individual Results
View Team Results
13:15-13:25Shoot off for 8th position, if any
RMO - MW1 - CWO
14:15-18:003 Practice ends immediately followed by qualification
RMO - MW1 - CWO
View Individual Results
View Team Results
6 Jul 2022, Wednesday
Team Matches
09:30-10:001/4: CMO warmup
10:00-10:301/4: CMO
1/4: RMO warmup
10:30-11:001/4: RMO
1/2: CMO
11:00-11:301/2: W1X, CWO warmup
1/2: RMO
11:30-12:001/2: W1X, CWO
14:00-16:30Official Practice + Equipment Inspection VI
14:00-14:151/8: CXO warmup
14:15-14:451/8: CXO
1/4: CXO warmup
14:45-15:151/4: CXO
1/4: RXO warmup
15:15-15:451/4: RXO
1/4: RXO warmup
1/2: CXO
15:45-16:151/2: RXO
7 Jul 2022, Thursday
Individual Matches
09:00-09:15RMO - CWO: 3 Practice ends
Qualification Rounds
VI1 - VI23
09:00-12:453 Practice ends immediately followed by qualification
VI1 - VI23
View Individual Results
Individual Matches
09:15-10:001/16: RM, CW
3 Practice ends
10:00-10:451/8: RM, CW, MW1
1/8: RM, CW, MW1 warmup
3 Practice ends
10:45-11:301/4: RM, CW, MW1
11:30-12:151/2: RM, CW, MW1
13:45-14:151/2: Visually Impaired 2/3 warmup
14:00-14:15CMO: 3 Practice ends
14:15-15:00
1/2: Visually Impaired 2/3
AHMED Tanveer (PAK) - (ITA) VACCARO Giovanni Maria
1/16: CM
3 Practice ends
15:00-15:451/8: RW, CM
3 Practice ends
15:45-16:301/4: RW, CM
3 Practice ends
16:30-17:151/2: RW, CM, WW1
8 Jul 2022, Friday
Team Finals
09:30-09:55
Bronze: Recurve Open Mixed Team
Japan (JPN) - (USA) USA
09:55-10:20
Gold: Recurve Open Mixed Team
Great Britain (GBR) - (ITA) Italy
10:20-10:45
Gold: W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
Czech Republic (CZE) - (GBR) Great Britain
10:45-11:10
Bronze: Compound Open Mixed Team
Italy (ITA) - (GBR) Great Britain
11:10-11:35
Gold: Compound Open Mixed Team
France (FRA) - (POL) Poland
11:35-12:00
Gold: Men W1 Open (Rec/Comp) Team
Czech Republic (CZE) - (ITA) Italy
Team Finals
14:00-14:25
Bronze: Compound Women Open Team
Czech Republic (CZE) - (ITA) Italy
14:25-14:50
Gold: Compound Women Open Team
Great Britain (GBR) - (POL) Poland
14:50-15:15
Bronze: Compound Men Open Team
Spain (ESP) - (FRA) France
15:15-15:40
Gold: Compound Men Open Team
Slovakia (SVK) - (ITA) Italy
15:40-16:05
Gold: Recurve Women Open Team
Italy (ITA) - (THA) Thailand
16:05-16:30
Bronze: Recurve Men Open Team
Great Britain (GBR) - (THA) Thailand
16:30-16:55
Gold: Recurve Men Open Team
USA (USA) - (ITA) Italy
17:10Award Ceremony - Teams
9 Jul 2022, Saturday
Individual Finals
09:30-09:50
Bronze: Recurve Women Open
TAYLOR Hazel (GBR) - (POL) OLSZEWSKA Milena
09:50-10:10
Bronze: Recurve Men Open
KOSTAL Vaclav (CZE) - (TPE) TSENG Lung-Hui
10:10-10:30
Bronze: Compound Women Open
SARTI Eleonora (ITA) - (ITA) VIRGILIO Maria Andrea
10:30-10:50
Bronze: Compound Men Open
UZELAC Veselin (SRB) - (CRC) QUESADA ARIAS Diego
10:50-11:10
Bronze: Women W1 Open (Rec/Comp)
MUSILOVA Sarka (CZE) - (GBR) KINGSTONE Victoria
11:10-11:30
Bronze: Men W1 Open (Rec/Comp)
SAMUTCHAIYAKIJ Suphawat (THA) - (GBR) SAYCH Martin
Individual Finals
15:00-15:20
Gold: Visually Impaired 1
VANHOLLEBEKE Ruben (BEL) - (CYP) MISOS Christos
15:20-15:40
Gold: Visually Impaired 2/3
PIRAN Daniele (ITA) - (ITA) VACCARO Giovanni Maria
16:00-16:20
Gold: Women W1 Open (Rec/Comp)
PELLIZZARI Asia (ITA) - (CZE) BRANDTLOVA Tereza
16:20-16:40
Gold: Men W1 Open (Rec/Comp)
DRAHONINSKY David (CZE) - (HUN) GÁSPÁR Tamás
16:40-17:00
Gold: Compound Women Open
GOGEL Jane Karla (BRA) - (GBR) PATERSON PINE Phoebe
17:00-17:20
Gold: Compound Men Open
VAN MONTAGU Piotr (BEL) - (ITA) BONACINA Matteo
17:20-17:40
Gold: Recurve Women Open
SHIGESADA Chika (JPN) - (ITA) PETRILLI Vincenza
17:40-18:00
Gold: Recurve Men Open
NETSIRI Hanreuchai (THA) - (JPN) UEYAMA Tomohiro
18:15Award Ceremony - Individuals
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Open
Recurve Women Open
Compound Men Open
Compound Women Open
Men W1 Open (Rec/Comp)
Women W1 Open (Rec/Comp)
Visually Impaired 1
Visually Impaired 2/3
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Open Team
Recurve Women Open Team
Recurve Open Mixed Team
Men W1 Open (Rec/Comp) Team
W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
Compound Men Open Team
Compound Women Open Team
Compound Open Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Competition Schedule v. 1.5
Field of play 1.5
Qualification scorecards morning session
Qualification scorecards afternoon session
Final matches schedule
Team Scorecards
Individual scorecards
PARA-ARCHERY 2022 EUROPEAN CUP - ALLOCATED POINTS
Team Managers Booklet v. 0.1
Fotogallery
Live streaming July 9th 9:20 AM Individual Finals (afternoon session)
Live streaming July 8th 9:20 AM - Team Finals (morning session)
Live streaming July 8th 2:00 PM Team Finals (afternoon session)
Live streaming July 9th 9:20 AM Individual Finals (morning session)