13 Mar 2022, Sunday | |
---|---|
08:30-16:30 | Free Practice |
11:30-13:00 | Lunch Break at the field |
14 Mar 2022, Monday | |
Official Practice | |
08:30-12:00 | Official Practice CW+RW (A-B) |
11:30-13:00 | Lunch Break at the field |
13:00-16:30 | Official Practice CM+RM (A-B) |
18:00-19:00 | Team managers’ meeting at the hotel |
15 Mar 2022, Tuesday | |
Qualification Rounds | |
Qualification Round Morning Session CW+RW (A-B) | |
08:30-11:00 | 3 ends of practice followed by competition |
Qualification Round Morning Session CW+RW (A-B) View Individual Results View Team Results | |
Individual Matches | |
11:15-11:30 | 2 ends of practice 1/24 CW |
11:30-12:00 | 1/24: CW TAYLOR-BROWN Rachel Amy (BAH) - (PAN) CABALLERO GUTIERREZ Adriannis Diane |
11:30-13:00 | Lunch Break at the field |
Qualification Rounds | |
Qualification Round Afternoon Session CM+RM (A-B) | |
13:00-15:30 | 3 ends of practice followed by competition |
Qualification Round Afternoon Session CM+RM (A-B) View Individual Results View Team Results | |
Individual Matches | |
15:45-16:00 | 2 ends of practice 1/24 CM |
16:00-16:30 | 1/24: CM |
16 Mar 2022, Wednesday | |
Team Matches | |
08:30-09:00 | 3 ends of practice followed by competition |
09:00-09:30 | Quarter Finals: RM, CW |
Quarter Finals: CM warmup | |
Byes RM can practice | |
09:30-10:00 | Quarter Finals: CM |
Semi Finals: RM, CW | |
Byes CM can Practice | |
10:00-10:30 | Bronze: Recurve Men Team Colombia (COL) - (MEX) Mexico |
Bronze: Compound Women Team Puerto Rico (PUR) - (ESA) El Salvador | |
Semi Finals: CM | |
10:30-11:00 | Bronze: Compound Men Team Puerto Rico (PUR) - (COL) Colombia |
11:30-13:00 | Lunch Break at the field |
13:00-13:30 | 3 ends of practice followed by competition |
13:30-14:00 | Quarter Finals: RW, CWCACGQ |
Byes CWCACGQ - RW can practice | |
14:00-14:30 | Semi Finals: RW, CWCACGQ |
14:30-15:00 | 3rd/4th Place Match: RW, CWCACGQ |
1st/2nd Place Match: Compound Women Team CACGQ Mexico (MEX) - (COL) Colombia | |
17 Mar 2022, Thursday | |
Individual Matches | |
09:00-09:30 | 3 Ends of practice 1/16 RM, CM |
09:30-10:00 | 1/16: RM, CM |
Byes Can Practice | |
10:00-10:30 | 3 Ends of practice 1/16 RW, CW |
10:35-11:05 | 1/16: RW, CW |
Byes can practice | |
11:05-11:25 | 2 ends of practice 1/8 RM, RW, CM, CW |
11:25-11:55 | 1/8: RM |
1/8: RW | |
1/8: RM, RW, CM, CW | |
11:30-13:00 | Lunch Break at the field |
18 Mar 2022, Friday | |
Individual Matches | |
10:00-10:30 | 3 Ends Of Practice 1/4 RM, RW, CM, CW |
10:35-11:05 | Quarter Finals: RM, RW, CM, CW |
11:10-11:40 | Semi Finals: RM, RW, CM, CW |
11:30-13:00 | Lunch Break at the field |
19 Mar 2022, Saturday | |
Team Matches | |
09:30-10:00 | 3 ends of practice 1/8 CX + 1/4 RX followed by competition |
Quarter Finals: RX warmup | |
09:55-10:20 | 1/8: CX |
Byes Can practice | |
10:25-10:50 | Quarter Finals: RX |
Quarter Finals: RX, CX | |
Semi Finals: RX warmup | |
10:55-11:20 | Semi Finals: RX |
Semi Finals: CX | |
11:25-11:50 | Bronze: RX, CX |
Final: RX, CX | |
11:30-13:00 | Lunch Break at the field |
20 Mar 2022, Sunday | |
Morning Session Finals | |
09:30-09:52 | Final: Compound Women Team Mexico (MEX) - (COL) Colombia |
09:52-10:14 | Final: Compound Men Team Mexico (MEX) - (GUA) Guatemala |
Individual Matches | |
10:14-10:29 | Bronze: Compound Women RAMIREZ GONZALEZ Paola Maria (PUR) - (MEX) BECERRA Andrea |
10:29-10:44 | Bronze: Compound Men NOLASCO Douglas Vladimir (ESA) - (PUR) PIZARRO Jean |
Team Matches | |
10:49-11:11 | Final: Recurve Women Team Mexico (MEX) - (COL) Colombia |
11:11-11:33 | Final: Recurve Men Team Puerto Rico (PUR) - (GUA) Guatemala |
11:30-12:30 | Lunch open at the field |
Individual Matches | |
11:33-11:48 | Bronze: Recurve Women VAZQUEZ Ana (MEX) - (MEX) ROMAN Aida |
11:48-12:03 | Bronze: Recurve Men SOTO Ricardo (CHI) - (GUA) FLOSSBACH Thomas |
12:10-12:30 | Teams Awards Ceremonies |
Afternoon Session Finals | |
15:00-15:14 | Final: Compound Women QUINTERO Dafne (MEX) - (COL) LOPEZ Sara |
15:14-15:28 | Final: Compound Men SINGH MEJIA Jagdeep (COL) - (MEX) OLVERA Rodrigo |
15:32-15:46 | Final: Recurve Women VAZQUEZ Valentina (MEX) - (MEX) VALENCIA Alejandra |
15:46-16:00 | Final: Recurve Men MUÑOZ Adrian (PUR) - (GUA) LOPEZ Marco |
16:10-16:30 | Awards ceremonies |