20-09-2021 - 26-09-2021 / Timezone: UTC-05:00
Yankton 2021 Hyundai World Archery Championships
20 Sep 2021, Monday
Official Practice + Equipment Inspection + TM Meeting
09:00-12:00Official Practice + Equipment Inspection - Compound (ABC)
12:00-14:00Lunch Break
14:00-17:00Official Practice + Equipment Inspection - Recurve (ABC)
16:00-17:00Team Manager Meeting
21 Sep 2021, Tuesday
Qualification Rounds
Qualification Round Compound
09:00-12:00CW + CM - 3 Practice ends immediately followed by qualification (ABC)
Qualification Round Compound
View Individual Results
View Team Results
12:15Compound Shoot off, if any (Individual, Team and Mixed Team)
12:15-14:00Lunch Break
Qualification Round Recurve
14:00-17:00RW + RM - 3 Practice ends immediately followed by qualification (ABC)
Qualification Round Recurve
View Individual Results
View Team Results
17:15Recurve Shoot off, if any (Individual, Team and Mixed Team)
Team Matches
17:30-17:453 ends of practice immediately followed by competition, only matches
17:45-18:101/12: RX, CX
22 Sep 2021, Wednesday
Team Matches
09:30-09:453 ends of practice immediately followed by competition, only matches
09:45-10:151/12: CM
10:15-10:303 ends of practice immediately followed by competition
10:30-11:001/8: CM, CW
11:00-11:301/4: CM, CW
11:30-12:001/2: CM, CW
12:00-13:45Lunch Break
13:45-14:003 ends of practice immediately followed by competition, only matches
14:00-14:301/12: RM, RW
14:30-14:453 ends of practice immediately followed by competition
14:45-15:151/8: RM, RW
15:15-15:451/4: RM, RW
15:45-16:151/2: RM, RW
16:15-16:30Field Re-setup
16:30-16:453 ends of practice immediately followed by competition
16:45-17:101/8: RX, CX
17:10-17:351/4: RX, CX
17:35-18:001/2: RX, CX
23 Sep 2021, Thursday
Individual Matches
09:00-09:15CM + CW: 3 ends of practice immediately followed by competition - only matches
09:15-10:001/48: CM, CW
10:00-10:15CM + CW: 3 ends of practice immediately followed by competition - top 8 can practice
10:15-11:001/24: CM, CW
11:00-11:401/16: CM, CW
11:40-12:151/8: CM, CW
12:15-13:45Lunch Break
13:45-14:00RM: 3 ends of practice immediately followed by competition - only matches
14:00-14:451/48: RM
14:45-15:00RW: 3 ends of practice immediately followed by competition - only matches
15:00-15:451/48: RW
15:45-16:00RM + RW: 3 ends of practice immediately followed by competition - top 8 can practice
16:00-16:451/24: RM, RW
16:45-17:251/16: RM, RW
17:25-18:001/8: RM, RW
24 Sep 2021, Friday
09:00Practice field open
Individual Matches
09:00-09:153 ends of practice immediately followed by competition
09:15-09:501/4: WGM2, WGW2
09:40-10:151/2: WGM2, WGW2
Recurve Team Finals
10:02-10:28
Bronze: Recurve Women Team
France (FRA) - (BRA) Brazil
Individual Matches
10:15-10:503rd/4th Place Match: WGM2, WGW2
1st/2nd Place Match: WGM2, WGW2
Team Matches
10:28-10:54
Gold: Recurve Women Team
Korea (KOR) - (MEX) Mexico
10:54-11:06Award Ceremony - Recurve Women Team
11:06-11:32
Bronze: Recurve Men Team
Chinese Taipei (TPE) - (JPN) Japan
11:32-11:58
Gold: Recurve Men Team
Korea (KOR) - (USA) USA
11:58-12:10Award Ceremony - Recurve Men Team
12:10-12:29
Bronze: Recurve Mixed Team
Japan (JPN) - (TUR) Turkey
12:29-12:48
Gold: Recurve Mixed Team
Korea (KOR) - (RAF) RAF
12:48-12:57Award Ceremony - Recurve Mixed Team
12:57-14:00Lunch Break
13:00Practice field open
Compound Team Finals
14:00-14:26
Bronze: Compound Women Team
France (FRA) - (USA) USA
14:26-14:52
Gold: Compound Women Team
Colombia (COL) - (IND) India
14:52-15:04Award Ceremony - Compound Women Team
15:04-15:30
Bronze: Compound Men Team
Austria (AUT) - (NED) Netherlands
15:30-15:56
Gold: Compound Men Team
USA (USA) - (MEX) Mexico
15:56-16:08Award Ceremony - Compound Men Team
16:08-16:27
Bronze: Compound Mixed Team
Korea (KOR) - (DEN) Denmark
16:27-16:46
Gold: Compound Mixed Team
India (IND) - (COL) Colombia
16:46-16:55Award Ceremony - Compound Mixed Team
25 Sep 2021, Saturday
09:00Practice field open
Compound Women Finals
10:02-10:14
1/4: Compound Women
LOPEZ Sara (COL) - (BEL) PRIEELS Sarah
10:14-10:26
1/4: Compound Women
AVDEEVA Natalia (RAF) - (SLO) ELLISON Toja
10:26-10:38
1/4: Compound Women
MLINARIC Amanda (CRO) - (IND) VENNAM Jyothi Surekha
10:38-10:50
1/4: Compound Women
BECERRA Andrea (MEX) - (KOR) SONG Yun Soo
10:50-11:02
1/2: Compound Women
LOPEZ Sara (COL) - (SLO) ELLISON Toja
11:02-11:14
1/2: Compound Women
VENNAM Jyothi Surekha (IND) - (MEX) BECERRA Andrea
11:19-11:31
Bronze: Compound Women
ELLISON Toja (SLO) - (MEX) BECERRA Andrea
11:31-11:43
Gold: Compound Women
LOPEZ Sara (COL) - (IND) VENNAM Jyothi Surekha
11:43-11:54Award Ceremony - Compound Women
11:54-14:02Lunch Break
13:00Practice field open
Compound Men Finals
14:02-14:14
1/4: Compound Men
BOULCH Jean Philippe (FRA) - (DEN) FULLERTON Mathias
14:14-14:26
1/4: Compound Men
BECERRA Miguel (MEX) - (AUT) WIENER Nico
14:26-14:38
1/4: Compound Men
PERKINS Christopher (CAN) - (EST) JAATMA Robin
14:38-14:50
1/4: Compound Men
VERMA Abhishek (IND) - (NED) SCHLOESSER Mike
14:50-15:02
1/2: Compound Men
FULLERTON Mathias (DEN) - (AUT) WIENER Nico
15:02-15:14
1/2: Compound Men
JAATMA Robin (EST) - (NED) SCHLOESSER Mike
15:19-15:31
Bronze: Compound Men
FULLERTON Mathias (DEN) - (EST) JAATMA Robin
15:31-15:43
Gold: Compound Men
WIENER Nico (AUT) - (NED) SCHLOESSER Mike
15:43-15:54Award Ceremony - Compound Men
26 Sep 2021, Sunday
09:00Practice field open
Recurve Women Finals
10:02-10:14
1/4: Recurve Women
AN San (KOR) - (TUR) ANAGOZ Yasemin
10:14-10:26
1/4: Recurve Women
KAUFHOLD Casey (USA) - (IND) BHAKAT Ankita
10:26-10:38
1/4: Recurve Women
JANG Minhee (KOR) - (FRA) BARBELIN Lisa
10:38-10:50
1/4: Recurve Women
GOMBOEVA Svetlana (RAF) - (MEX) VALENCIA Alejandra
10:50-11:02
1/2: Recurve Women
AN San (KOR) - (USA) KAUFHOLD Casey
11:02-11:14
1/2: Recurve Women
JANG Minhee (KOR) - (MEX) VALENCIA Alejandra
11:19-11:31
Bronze: Recurve Women
AN San (KOR) - (MEX) VALENCIA Alejandra
11:31-11:43
Gold: Recurve Women
KAUFHOLD Casey (USA) - (KOR) JANG Minhee
11:43-11:54Award Ceremony - Recurve Women
11:54-14:02Lunch Break
13:00Practice Field Open
Recurve Men Finals
14:02-14:14
1/4: Recurve Men
KIM Woojin (KOR) - (RAF) BAZARZHAPOV Galsan
14:14-14:26
1/4: Recurve Men
ALVARINO GARCIA Miguel (ESP) - (TUR) GAZOZ Mete
14:26-14:38
1/4: Recurve Men
ELLISON Brady (USA) - (KOR) KIM Je Deok
14:38-14:50
1/4: Recurve Men
AK Samet (TUR) - (BRA) D’ALMEIDA Marcus
14:50-15:02
1/2: Recurve Men
KIM Woojin (KOR) - (TUR) GAZOZ Mete
15:02-15:14
1/2: Recurve Men
ELLISON Brady (USA) - (BRA) D’ALMEIDA Marcus
15:19-15:31
Bronze: Recurve Men
GAZOZ Mete (TUR) - (USA) ELLISON Brady
15:31-15:43
Gold: Recurve Men
KIM Woojin (KOR) - (BRA) D’ALMEIDA Marcus
15:43-15:54Award Ceremony - Recurve Men
Weather Information
Last Update: local time
Temperature:
Wind Average:  
Wind Gust:

UV index:
Brightness:
Relative Humidity:
Barometric Pressure:
Solar Radiation:
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men
Recurve Women
Compound Men
Compound Women
World Games Secondary Tournament Compound Men
World Games Secondary Tournament Compound Women
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Team
Recurve Women Team
Recurve Mixed Team
Compound Men Team
Compound Women Team
Compound Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule 1.0
Detailed Final Schedule Schedule - Teams
Detailed Final Schedule Schedule - Compound Individuals
Detailed Final Schedule Schedule - Recurve Individuals
TMM Booklet
Event Covid-19 Protection Protocol
Qualification Round Scorecards
Team Matches Scorecards
Follow the competitions live on Internet
You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
  • Qualification live results (for both individual and teams)
  • Statistics calculated on qualification results
  • Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
  • Arrow by Arrow results of all the matches
  • all the results during the week!