02-08-2021 - 07-08-2021 / Timezone: UTC+03:00
2021 European Youth Cup 2nd leg – Bucharest
1 Aug 2021, Sunday
RIN Grand Hotel
09:00-21:00Accreditation
Competition Venue
09:00-12:00Unofficial Practice - morning session
15:30-18:30Unofficial Practice - afternoon session
2 Aug 2021, Monday
08:30-11:00Cadets - Official Practice & Equipment Inspection
12:00-13:00Team Manager Meeting
15:30-18:00Juniors - Official Practice & Equipment Inspection
3 Aug 2021, Tuesday
Qualification Rounds
Cadets: Recurve & Compound
08:30-09:00Cadets: Recurve & Compound Warmup
09:05-12:30Cadets: Recurve & Compound
View Individual Results
View Team Results
12:30-14:30Lunch Break
Juniors: Recurve & Compound
14:30-15:00Juniors: Recurve & Compound Warmup
15:05-18:30Juniors: Recurve & Compound
View Individual Results
View Team Results
4 Aug 2021, Wednesday
Team Matches
08:30-08:451/8: RCX warmup
1/4: CCX warmup
08:45-09:101/8: RCX
1/4: RCX, CCX warmup
09:10-09:351/4: CCX
1/4: RCX, CCX
1/2: RCX, CCX warmup
09:35-10:001/2: RCX, CCX
10:30-10:451/4: RJX, CJX warmup
10:45-11:101/4: RJX, CJX
1/2: RJX, CJX warmup
11:10-11:351/2: RJX, CJX
Individual Matches
11:50-12:051/16: CJM warmup
12:00-14:30Lunch Break
12:05-12:451/16: CJM
14:30-17:45Practice for Mixed Team Medal Matches available
Mixed Team Finals
15:30-15:50
Bronze: Compound Cadet Mixed Team
France (FRA) - (ITA) Italy
15:50-16:10
Gold: Compound Cadet Mixed Team
Turkey (TUR) - (ESP) Spain
16:10-16:30
Bronze: Compound Junior Mixed Team
France (FRA) - (ESP) Spain
16:30-16:50
Gold: Compound Junior Mixed Team
Turkey (TUR) - (ITA) Italy
16:55-17:10
Bronze: Recurve Cadet Mixed Team
Germany (GER) - (ITA) Italy
17:10-17:25
Gold: Recurve Cadet Mixed Team
France (FRA) - (TUR) Turkey
17:30-17:45
Bronze: Recurve Junior Mixed Team
Romania (ROU) - (ITA) Italy
17:45-18:00
Gold: Recurve Junior Mixed Team
Germany (GER) - (TUR) Turkey
18:15-18:45Mixed Teams Award Ceremony
5 Aug 2021, Thursday
Individual Matches
08:30-08:501/16: RCM, RCW warmup
08:50-09:301/16: RCM, RCW
1/8: RCM, RCW, CCM, CCW warmup
09:50-10:10Cadet 1/8 warmup
10:10-10:501/8: RCM, RCW, CCM, CCW
1/4: RCM, RCW, CCM, CCW warmup
10:50-11:301/4: RCM, RCW, CCM, CCW
11:30-12:101/2: RCM, RCW, CCM, CCW
12:10-14:30Lunch Break
14:30-14:501/16: RJM, RJW warmup
14:50-15:301/16: RJM, RJW
1/8: RJM, RJW, CJM, CJW warmup
15:50-16:10Junior 1/8 warmup
16:10-16:501/8: RJM, RJW, CJM, CJW
1/4: RJM, RJW, CJM, CJW warmup
16:50-17:301/4: RJM, RJW, CJM, CJW
17:30-18:101/2: RJM, RJW, CJM, CJW
6 Aug 2021, Friday
Team Matches
08:30-08:551/4: RCM, RCW warmup
1/2: CCM, CCW warmup
08:55-09:251/4: RCM, RCW
1/2: RCM, RCW, CCM, CCW warmup
09:25-09:551/2: CCM, CCW
1/2: RCM, RCW, CCM, CCW
10:15-10:401/4: RJM warmup
1/2: RJM, RJW, CJM warmup
10:40-11:101/4: RJM
1/2: RJM, RJW, CJM warmup
11:10-11:401/2: RJM, RJW, CJM
11:40-14:00Lunch Break
13:00-18:30Practice for Team Medal Matches available
Team Finals
14:00-14:20
Bronze: Compound Cadet Women Team
Romania (ROU) - (GBR) Great Britain
14:20-14:40
Gold: Compound Cadet Women Team
Turkey (TUR) - (ITA) Italy
14:40-15:00
Bronze: Compound Cadet Men Team
Romania (ROU) - (ITA) Italy
15:00-15:20
Gold: Compound Cadet Men Team
Turkey (TUR) - (GBR) Great Britain
15:20-15:40
Bronze: Compound Junior Men Team
Romania (ROU) - (ITA) Italy
15:40-16:00
Gold: Compound Junior Men Team
Turkey (TUR) - (GER) Germany
16:05-16:25
Bronze: Recurve Cadet Women Team
Germany (GER) - (ITA) Italy
16:25-16:45
Gold: Recurve Cadet Women Team
France (FRA) - (TUR) Turkey
16:45-17:05
Bronze: Recurve Cadet Men Team
Romania (ROU) - (ITA) Italy
17:05-17:25
Gold: Recurve Cadet Men Team
Germany (GER) - (FRA) France
17:30-17:50
Bronze: Recurve Junior Women Team
Great Britain (GBR) - (ROU) Romania
17:50-18:10
Gold: Recurve Junior Women Team
Germany (GER) - (ITA) Italy
18:10-18:30
Bronze: Recurve Junior Men Team
Italy (ITA) - (GER) Germany
18:30-18:50
Gold: Recurve Junior Men Team
Turkey (TUR) - (FRA) France
19:00-19:30Teams Award Ceremony
7 Aug 2021, Saturday
08:00-13:25Practice on the practice field for medal matches
Individual Finals
09:30-09:45
Bronze: Compound Cadet Women
BYRNE Sinead (GBR) - (ROU) LUNCAN Ada
09:45-10:00
Gold: Compound Cadet Women
YUKSEL Irmak (TUR) - (TUR) BURUN Hazal
10:00-10:15
Bronze: Compound Cadet Men
MARCHETTI Andrea (ITA) - (GBR) CLARK Finlay
10:15-10:30
Gold: Compound Cadet Men
GUBBINI Lorenzo (ITA) - (TUR) KIRCA Eren
10:30-10:45
Bronze: Compound Junior Women
TOMRUK Ipek (TUR) - (ITA) RONER Elisa
10:45-11:00
Gold: Compound Junior Women
BOMBARDA Michelle Maria (ITA) - (ESP) MUÑOZ Andrea
11:00-11:15
Bronze: Compound Junior Men
SCOTT Ajay (GBR) - (ITA) GODANO Michea
11:15-11:30
Gold: Compound Junior Men
AKCAOGLU Batuhan (TUR) - (TUR) HANEY Emircan
11:35-11:50
Bronze: Recurve Cadet Women
CORDEAU Amélie (FRA) - (FRA) SEBASTIAN Victoria
11:50-12:05
Gold: Recurve Cadet Women
LOPEZ Caroline (FRA) - (TUR) KOCUR Ceren
12:05-12:20
Bronze: Recurve Cadet Men
KIRMIZITAS Harun (TUR) - (ESP) MERIDA Javier
12:20-12:35
Gold: Recurve Cadet Men
BARITEAUD Iban (FRA) - (ITA) POERIO PITERÀ Francesco
12:40-12:55
Bronze: Recurve Junior Women
AMAISTROAIE Madalina (ROU) - (ESP) FERNANDEZ INFANTE Leyre
12:55-13:10
Gold: Recurve Junior Women
IDENSEN Elina (GER) - (TUR) BASARAN Ezgi
13:10-13:25
Bronze: Recurve Junior Men
VETTER Jonathan (GER) - (TUR) MARAS Efe Gürkan
13:25-13:40
Gold: Recurve Junior Men
SANCHEZ Yun (ESP) - (TUR) ARZUMAN Musa
14:00-15:00Individual Award Ceremony and Closing
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Junior Men
Recurve Junior Women
Recurve Cadet Men
Recurve Cadet Women
Compound Junior Men
Compound Junior Women
Compound Cadet Men
Compound Cadet Women
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Junior Men Team
Recurve Junior Women Team
Recurve Cadet Men Team
Recurve Cadet Women Team
Recurve Junior Mixed Team
Recurve Cadet Mixed Team
Compound Junior Men Team
Compound Junior Women Team  
Compound Cadet Men Team
Compound Cadet Women Team
Compound Junior Mixed Team
Compound Cadet Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
European Youth Cup - Circuit Final Ranking
Field of Play Layout - v1.3
Schedule v.1.3
TM Booklet v.2
Jury of Appeal Composition
Qualification Scorecards Session 1
Qualification Scorecards Session 2
Team Matches Scorecards
Individual Matches Scorecards
Photo Gallery
Live Streaming Friday 6.08.21 14:00 Local Time
Live Streaming 7.08.21 9:00 Local Time
Follow the competitions live on Internet
You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
  • Qualification live results (for both individual and teams)
  • Statistics calculated on qualification results
  • Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
  • Arrow by Arrow results of all the matches
  • all the results during the week!