22-07-2021 - 31-07-2021 / Timezone: UTC+09:00
Tokyo 2020 Olympic Games
22 Jul 2021, Thursday
Official Practice + Equipment Inspection + TM Meeting
09:00-11:00Official Practice + Equipment Inspection - Recurve Women (one archer per target)
11:00-13:00Lunch Break
13:00-15:00Official Practice + Equipment Inspection - Recurve Men (one archer per target)
14:00-15:00Team Manager Meeting
23 Jul 2021, Friday
Women's Individual Ranking Round
08:00-08:205m targets open on Ranking Round field
08:20-08:45Women's Ranking Round Warm-Up Practice
08:30Warm-Up area opens for first matches of the session
08:45-09:0015 minutes comfort break for athletes
Qualification Rounds
Women's Individual Ranking Round
09:00-11:00Women's Individual Ranking Round
View Individual Results
View Team Results
Men's Individual Ranking Round
12:00-12:205m targets open on Ranking Round field
12:20-12:45Men's Ranking Round Warm-Up Practice
12:45-13:0015 minutes comfort break for athletes
Qualification Rounds
Men's Individual Ranking Round
13:00-15:00Men's Individual Ranking Round
View Individual Results
View Team Results
24 Jul 2021, Saturday
08:30Warm-Up area opens for first matches of the session
09:00-18:00Practice Field Available
Mixed Team 1/8 Eliminations
09:30-09:49
1/8: Recurve Mixed Team
India (IND) - (TPE) Chinese Taipei
09:49-10:08
1/8: Recurve Mixed Team
PR China (CHN) - (GBR) Great Britain
10:08-10:27
1/8: Recurve Mixed Team
Germany (GER) - (MEX) Mexico
10:27-10:46
1/8: Recurve Mixed Team
Indonesia (INA) - (USA) USA
10:46-11:05
1/8: Recurve Mixed Team
Turkey (TUR) - (ROC) ROC
11:05-11:24
1/8: Recurve Mixed Team
Italy (ITA) - (NED) Netherlands
11:24-11:43
1/8: Recurve Mixed Team
Japan (JPN) - (FRA) France
11:43-12:02
1/8: Recurve Mixed Team
Korea (KOR) - (BAN) Bangladesh
13:15Warm-Up area opens for first matches of the session
Mixed Team Finals
14:15-14:34
1/4: Recurve Mixed Team
Great Britain (GBR) - (MEX) Mexico
14:34-14:53
1/4: Recurve Mixed Team
Korea (KOR) - (IND) India
14:53-15:12
1/4: Recurve Mixed Team
Turkey (TUR) - (INA) Indonesia
15:12-15:31
1/4: Recurve Mixed Team
France (FRA) - (NED) Netherlands
15:31-15:50
1/2: Recurve Mixed Team
Korea (KOR) - (MEX) Mexico
15:50-16:09
1/2: Recurve Mixed Team
Netherlands (NED) - (TUR) Turkey
16:25-16:44
Bronze: Recurve Mixed Team
Mexico (MEX) - (TUR) Turkey
16:45-17:04
Gold: Recurve Mixed Team
Korea (KOR) - (NED) Netherlands
17:10-17:22Mixed Team Victory Ceremony
25 Jul 2021, Sunday
08:30Warm-Up area opens for first matches of the session
09:00-18:00Practice Field Available
Recurve Women Team 1/8 Eliminations
09:30-09:53
1/8: Recurve Women Team
Great Britain (GBR) - (ITA) Italy
09:53-10:16
1/8: Recurve Women Team
PR China (CHN) - (BLR) Belarus
10:16-10:39
1/8: Recurve Women Team
Chinese Taipei (TPE) - (GER) Germany
10:39-11:02
1/8: Recurve Women Team
Ukraine (UKR) - (ROC) ROC
12:45Warm-Up area opens for first matches of the session
Recurve Women Team Finals
13:45-14:08
1/4: Recurve Women Team
Germany (GER) - (MEX) Mexico
14:08-14:31
1/4: Recurve Women Team
Korea (KOR) - (ITA) Italy
14:31-14:54
1/4: Recurve Women Team
USA (USA) - (ROC) ROC
14:54-15:17
1/4: Recurve Women Team
Belarus (BLR) - (JPN) Japan
15:17-15:40
1/2: Recurve Women Team
Korea (KOR) - (BLR) Belarus
15:40-16:03
1/2: Recurve Women Team
ROC (ROC) - (GER) Germany
16:15-16:38
Bronze: Recurve Women Team
Belarus (BLR) - (GER) Germany
16:40-17:03
Gold: Recurve Women Team
Korea (KOR) - (ROC) ROC
17:10-17:22Women's Team Victory Ceremony
26 Jul 2021, Monday
08:30Warm-Up area opens for first matches of the session
09:00-18:00Practice Field Available
Recurve Men Team 1/8 Eliminations
09:30-09:53
1/8: Recurve Men Team
India (IND) - (KAZ) Kazakhstan
09:53-10:16
1/8: Recurve Men Team
USA (USA) - (FRA) France
10:16-10:39
1/8: Recurve Men Team
Indonesia (INA) - (GBR) Great Britain
10:39-11:02
1/8: Recurve Men Team
Australia (AUS) - (TPE) Chinese Taipei
12:45Warm-Up area opens for first matches of the session
Recurve Men Team Finals
13:45-14:08
1/4: Recurve Men Team
Korea (KOR) - (IND) India
14:08-14:31
1/4: Recurve Men Team
USA (USA) - (JPN) Japan
14:31-14:54
1/4: Recurve Men Team
PR China (CHN) - (TPE) Chinese Taipei
14:54-15:17
1/4: Recurve Men Team
Great Britain (GBR) - (NED) Netherlands
15:17-15:40
1/2: Recurve Men Team
Korea (KOR) - (JPN) Japan
15:40-16:03
1/2: Recurve Men Team
Chinese Taipei (TPE) - (NED) Netherlands
16:15-16:38
Bronze: Recurve Men Team
Japan (JPN) - (NED) Netherlands
16:40-17:03
Gold: Recurve Men Team
Korea (KOR) - (TPE) Chinese Taipei
17:10-17:22Men's Team Victory Ceremony
27 Jul 2021, Tuesday
11:00-15:30Practice Field Available
11:00Warm-Up area opens for first matches of the session
Individual 1/32 and 1/16 Eliminations
12:00-12:13
1/32: Recurve Men
GANKIN Denis (KAZ) - (EGY) TOLBA Youssof
12:13-12:26
1/32: Recurve Men
RAVNIKAR Ziga (SLO) - (ITA) NESPOLI Mauro
12:26-12:39
1/32: Recurve Women
ANAGOZ Yasemin (TUR) - (CAN) BARRETT Stephanie
12:39-12:52
1/32: Recurve Women
MIRCA Alexandra (MDA) - (CHN) YANG Xiaolei
12:52-13:05
1/16: Recurve Men
GANKIN Denis (KAZ) - (ITA) NESPOLI Mauro
13:05-13:18
1/16: Recurve Women
ANAGOZ Yasemin (TUR) - (CHN) YANG Xiaolei
13:18-13:31
1/32: Recurve Men
SHANA Md Ruman (BAN) - (GBR) HALL Tom
13:31-13:44
1/32: Recurve Men
OLARU Dan (MDA) - (CAN) DUENAS Crispin
13:44-13:57
1/32: Recurve Women
KROPPEN Michelle (GER) - (UKR) SICHENIKOVA Lidiia
13:57-14:10
1/32: Recurve Women
MASHAYIKH Syaqiera (MAS) - (ROC) OSIPOVA Elena
14:10-14:23
1/16: Recurve Men
SHANA Md Ruman (BAN) - (CAN) DUENAS Crispin
14:23-14:36
1/16: Recurve Women
KROPPEN Michelle (GER) - (ROC) OSIPOVA Elena
14:36-14:49
1/32: Recurve Men
KIM Je Deok (KOR) - (MAW) DAVID Areneo
14:49-15:02
1/32: Recurve Men
UNRUH Florian (GER) - (INA) PANGESTU Arif
15:02-15:15
1/32: Recurve Women
TAN Ya-Ting (TPE) - (GBR) PITMAN Bryony
15:15-15:28
1/32: Recurve Women
ELWALID Rihab (TUN) - (MEX) ROMAN Aida
15:28-15:41
1/16: Recurve Men
KIM Je Deok (KOR) - (GER) UNRUH Florian
15:41-15:54
1/16: Recurve Women
PITMAN Bryony (GBR) - (MEX) ROMAN Aida
Individual 1/32 and 1/16 Eliminations
28 Jul 2021, Wednesday
08:30Warm-Up area opens for first matches of the session
09:00-19:00Practice Field Available
Individual 1/32 and 1/16 Eliminations
09:30-09:43
1/32: Recurve Men
WANG Dapeng (CHN) - (KAZ) MUSSAYEV Sanzhar
09:43-09:56
1/32: Recurve Men
VIKSTROM Antti (FIN) - (MAS) MOHAMAD Khairul Anuar
09:56-10:09
1/32: Recurve Women
BETTLES Sarah (GBR) - (COL) ACOSTA GIRALDO Valentina
10:09-10:22
1/32: Recurve Women
FOLKARD Naomi (GBR) - (CHN) WU Jiaxin
10:22-10:35
1/16: Recurve Men
WANG Dapeng (CHN) - (MAS) MOHAMAD Khairul Anuar
10:35-10:48
1/16: Recurve Women
BETTLES Sarah (GBR) - (CHN) WU Jiaxin
10:48-11:01
1/32: Recurve Men
MUTO Hiroki (JPN) - (ISR) SHANNY Itay
11:01-11:14
1/32: Recurve Men
RAI Tarundeep (IND) - (UKR) HUNBIN Oleksii
11:14-11:27
1/32: Recurve Women
NAKAMURA Miki (JPN) - (CZE) HORACKOVA Marie
11:27-11:40
1/32: Recurve Women
ADAM Amal (EGY) - (KOR) JANG Minhee
11:40-11:53
1/16: Recurve Men
SHANNY Itay (ISR) - (IND) RAI Tarundeep
11:53-12:06
1/16: Recurve Women
NAKAMURA Miki (JPN) - (KOR) JANG Minhee
12:06-12:19
1/32: Recurve Women
KAUFHOLD Casey (USA) - (ESP) DE VELASCO Ines
12:19-12:32
1/32: Recurve Women
DO THI ANH Nguyet (VIE) - (JPN) HAYAKAWA Ren
12:32-12:45
1/32: Recurve Men
ALVAREZ Luis (MEX) - (JPN) FURUKAWA Takaharu
12:45-12:58
1/32: Recurve Men
CHIRAULT Thomas (FRA) - (NED) BROEKSMA Gijs
12:58-13:11
1/16: Recurve Women
KAUFHOLD Casey (USA) - (JPN) HAYAKAWA Ren
13:11-13:24
1/16: Recurve Men
FURUKAWA Takaharu (JPN) - (NED) BROEKSMA Gijs
13:24-13:37
1/32: Recurve Men
HUSTON Patrick (GBR) - (BRA) D’ALMEIDA Marcus
13:37-13:50
1/32: Recurve Men
VALLADONT Jean-Charles (FRA) - (NED) VAN DEN BERG Sjef
13:50-14:03
1/32: Recurve Women
YAMAUCHI Azusa (JPN) - (MGL) BISHINDEE Urantungalag
14:03-14:16
1/32: Recurve Women
MARUSAVA Hanna (BLR) - (GER) UNRUH Lisa
14:16-14:29
1/16: Recurve Men
D’ALMEIDA Marcus (BRA) - (NED) VAN DEN BERG Sjef
14:29-14:42
1/16: Recurve Women
YAMAUCHI Azusa (JPN) - (BLR) MARUSAVA Hanna
15:00Warm-Up area opens for first matches of the session
Individual 1/32 and 1/16 Eliminations
16:00-16:13
1/32: Recurve Men
JADHAV Pravin (IND) - (ROC) BAZARZHAPOV Galsan
16:13-16:26
1/32: Recurve Men
VAZIRI TEYMOORLOOEI Milad (IRI) - (USA) ELLISON Brady
16:26-16:39
1/32: Recurve Women
BROWN Mackenzie (USA) - (GER) SCHWARZ Charline
16:39-16:52
1/32: Recurve Women
AMAISTROAIE Madalina (ROU) - (CHN) LONG Xiaoqing
16:52-17:05
1/16: Recurve Men
JADHAV Pravin (IND) - (USA) ELLISON Brady
17:05-17:18
1/16: Recurve Women
BROWN Mackenzie (USA) - (CHN) LONG Xiaoqing
17:18-17:31
1/32: Recurve Men
LI Jialun (CHN) - (MGL) BAATARKHUYAG Otgonbold
17:31-17:44
1/32: Recurve Men
DE SMEDT Jarno (BEL) - (JPN) KAWATA Yuki
17:44-17:57
1/32: Recurve Women
KUMARI Deepika (IND) - (BHU) KARMA
17:57-18:10
1/32: Recurve Women
PAVLOVA Anastasia (UKR) - (USA) MUCINO-FERNANDEZ Jennifer
18:10-18:23
1/16: Recurve Men
LI Jialun (CHN) - (BEL) DE SMEDT Jarno
18:23-18:36
1/16: Recurve Women
KUMARI Deepika (IND) - (USA) MUCINO-FERNANDEZ Jennifer
18:36-18:49
1/32: Recurve Men
WILLIAMS Jack (USA) - (FRA) PLIHON Pierre
18:49-19:02
1/32: Recurve Men
BALOGH Matyas Laszlo (HUN) - (KOR) KIM Woojin
19:02-19:15
1/32: Recurve Women
KANG Chae Young (KOR) - (ECU) ESPINOZA DE LOS MONTEROS Adriana
19:15-19:28
1/32: Recurve Women
MARCHENKO Veronika (UKR) - (TPE) LEI Chien-Ying
19:28-19:41
1/16: Recurve Men
PLIHON Pierre (FRA) - (KOR) KIM Woojin
19:41-19:54
1/16: Recurve Women
KANG Chae Young (KOR) - (UKR) MARCHENKO Veronika
29 Jul 2021, Thursday
08:30Warm-Up area opens for first matches of the session
09:00-18:00Practice Field Available
Individual 1/32 and 1/16 Eliminations
09:30-09:43
1/32: Recurve Men
WEI Shaoxuan (CHN) - (COL) PINEDA OSORIO Daniel
09:43-09:56
1/32: Recurve Men
WORTH Taylor (AUS) - (INA) PRASTYADI Alviyanto Bagas
09:56-10:09
1/32: Recurve Women
JAGER Maja (DEN) - (INA) CHOIRUNISA Diananda
10:09-10:22
1/32: Recurve Women
INGLEY Alice (AUS) - (ROC) PEROVA Ksenia
10:22-10:35
1/16: Recurve Men
WEI Shaoxuan (CHN) - (AUS) WORTH Taylor
10:35-10:48
1/16: Recurve Women
JAGER Maja (DEN) - (ROC) PEROVA Ksenia
10:48-11:01
1/32: Recurve Men
OH Jin Hyek (KOR) - (TUN) HAMMED Mohamed
11:01-11:14
1/32: Recurve Men
DAS Atanu (IND) - (TPE) DENG Yu-Cheng
11:14-11:27
1/32: Recurve Women
DZIOMINSKAYA Karyna (BLR) - (BAN) SIDDIQUE Diya
11:27-11:40
1/32: Recurve Women
KAZLOUSKAYA Karyna (BLR) - (MEX) VALENCIA Alejandra
11:40-11:53
1/16: Recurve Men
OH Jin Hyek (KOR) - (IND) DAS Atanu
11:53-12:06
1/16: Recurve Women
DZIOMINSKAYA Karyna (BLR) - (MEX) VALENCIA Alejandra
12:06-12:19
1/32: Recurve Men
D'AMOUR Nicholas (ISV) - (AUS) TYACK Ryan
12:19-12:32
1/32: Recurve Men
HENCKELS Jeff (LUX) - (TUR) GAZOZ Mete
12:32-12:45
1/32: Recurve Women
LIN Chia-En (TPE) - (GRE) PSARRA Evangelia
12:45-12:58
1/32: Recurve Women
PARNAT Reena (EST) - (SVK) BARANKOVA Denisa
12:58-13:11
1/16: Recurve Men
TYACK Ryan (AUS) - (TUR) GAZOZ Mete
13:11-13:24
1/16: Recurve Women
LIN Chia-En (TPE) - (EST) PARNAT Reena
13:24-13:37
1/32: Recurve Men
WEI Chun-Heng (TPE) - (ESP) CASTRO Daniel
13:37-13:50
1/32: Recurve Men
NGUYEN Hoang phi vu (VIE) - (TPE) TANG Chih-Chun
13:50-14:03
1/32: Recurve Women
BOARI Lucilla (ITA) - (POL) ZYZANSKA Sylwia
14:03-14:16
1/32: Recurve Women
BJERENDAL Christine (SWE) - (ITA) REBAGLIATI Chiara
14:16-14:29
1/16: Recurve Men
WEI Chun-Heng (TPE) - (TPE) TANG Chih-Chun
14:29-14:42
1/16: Recurve Women
BOARI Lucilla (ITA) - (ITA) REBAGLIATI Chiara
15:00Warm-Up area opens for first matches of the session
Individual 1/32 and 1/16 Eliminations
16:00-16:13
1/32: Recurve Men
SALSABILLA Riau (INA) - (AUS) BARNES David
16:13-16:26
1/32: Recurve Men
WUKIE Jacob (USA) - (CHI) AGUILAR Andres
16:26-16:39
1/32: Recurve Women
BARBELIN Lisa (FRA) - (ITA) ANDREOLI Tatiana
16:39-16:52
1/32: Recurve Women
GOMBOEVA Svetlana (ROC) - (NED) SCHLOESSER Gabriela
16:52-17:05
1/16: Recurve Men
SALSABILLA Riau (INA) - (USA) WUKIE Jacob
17:05-17:18
1/16: Recurve Women
BARBELIN Lisa (FRA) - (NED) SCHLOESSER Gabriela
17:18-17:31
1/32: Recurve Men
ABDULLIN Ilfat (KAZ) - (GBR) WOODGATE James
17:31-17:44
1/32: Recurve Men
NAPLOSZEK Slawomir (POL) - (NED) WIJLER Steve
17:44-17:57
1/32: Recurve Women
AN San (KOR) - (CHA) HOURTOU Marlyse
17:57-18:10
1/32: Recurve Women
DOS SANTOS Ane Marcelle (BRA) - (MEX) VAZQUEZ Ana
18:10-18:23
1/16: Recurve Men
ABDULLIN Ilfat (KAZ) - (NED) WIJLER Steve
18:23-18:36
1/16: Recurve Women
AN San (KOR) - (BRA) DOS SANTOS Ane Marcelle
30 Jul 2021, Friday
08:30Warm-Up area opens for first matches of the session
09:00-18:00Practice Field Available
Recurve Women 1/8 Eliminations
09:30-09:43
1/8: Recurve Women
KUMARI Deepika (IND) - (ROC) PEROVA Ksenia
09:43-09:56
1/8: Recurve Women
BROWN Mackenzie (USA) - (TPE) LIN Chia-En
09:56-10:09
1/8: Recurve Women
BARBELIN Lisa (FRA) - (MEX) VALENCIA Alejandra
10:09-10:22
1/8: Recurve Women
AN San (KOR) - (JPN) HAYAKAWA Ren
10:22-10:35
1/8: Recurve Women
MARUSAVA Hanna (BLR) - (ITA) BOARI Lucilla
10:35-10:48
1/8: Recurve Women
OSIPOVA Elena (ROC) - (GBR) PITMAN Bryony
10:48-11:01
1/8: Recurve Women
KANG Chae Young (KOR) - (TUR) ANAGOZ Yasemin
11:01-11:14
1/8: Recurve Women
WU Jiaxin (CHN) - (JPN) NAKAMURA Miki
13:45Warm-Up area opens for first matches of the session
Recurve Women Finals
14:45-15:00
1/4: Recurve Women
KANG Chae Young (KOR) - (ROC) OSIPOVA Elena
15:00-15:15
1/4: Recurve Women
AN San (KOR) - (IND) KUMARI Deepika
15:15-15:30
1/4: Recurve Women
BROWN Mackenzie (USA) - (MEX) VALENCIA Alejandra
15:30-15:45
1/4: Recurve Women
BOARI Lucilla (ITA) - (CHN) WU Jiaxin
15:45-16:00
1/2: Recurve Women
AN San (KOR) - (USA) BROWN Mackenzie
16:00-16:15
1/2: Recurve Women
OSIPOVA Elena (ROC) - (ITA) BOARI Lucilla
16:30-16:45
Bronze: Recurve Women
BROWN Mackenzie (USA) - (ITA) BOARI Lucilla
16:45-17:00
Gold: Recurve Women
AN San (KOR) - (ROC) OSIPOVA Elena
17:05-17:17Women's Individual Victory Ceremony
31 Jul 2021, Saturday
08:30Warm-Up area opens for first matches of the session
09:00-18:00Practice Field Available
Recurve Men 1/8 Eliminations
09:30-09:43
1/8: Recurve Men
NESPOLI Mauro (ITA) - (BRA) D’ALMEIDA Marcus
09:43-09:56
1/8: Recurve Men
SHANNY Itay (ISR) - (TPE) TANG Chih-Chun
09:56-10:09
1/8: Recurve Men
MOHAMAD Khairul Anuar (MAS) - (KOR) KIM Woojin
10:09-10:22
1/8: Recurve Men
UNRUH Florian (GER) - (CAN) DUENAS Crispin
10:22-10:35
1/8: Recurve Men
WORTH Taylor (AUS) - (TUR) GAZOZ Mete
10:35-10:48
1/8: Recurve Men
LI Jialun (CHN) - (KAZ) ABDULLIN Ilfat
10:48-11:01
1/8: Recurve Men
DAS Atanu (IND) - (JPN) FURUKAWA Takaharu
11:01-11:14
1/8: Recurve Men
WUKIE Jacob (USA) - (USA) ELLISON Brady
13:45Warm-Up area opens for first matches of the session
Recurve Men Finals
14:45-15:00
1/4: Recurve Men
TANG Chih-Chun (TPE) - (KOR) KIM Woojin
15:00-15:15
1/4: Recurve Men
UNRUH Florian (GER) - (ITA) NESPOLI Mauro
15:15-15:30
1/4: Recurve Men
GAZOZ Mete (TUR) - (USA) ELLISON Brady
15:30-15:45
1/4: Recurve Men
FURUKAWA Takaharu (JPN) - (CHN) LI Jialun
15:45-16:00
1/2: Recurve Men
NESPOLI Mauro (ITA) - (TPE) TANG Chih-Chun
16:00-16:15
1/2: Recurve Men
FURUKAWA Takaharu (JPN) - (TUR) GAZOZ Mete
16:30-16:45
Bronze: Recurve Men
TANG Chih-Chun (TPE) - (JPN) FURUKAWA Takaharu
16:45-17:00
Gold: Recurve Men
NESPOLI Mauro (ITA) - (TUR) GAZOZ Mete
17:05-17:17Men's Individual Victory Ceremony
Weather Information
Last Update: local time
Temperature:
Wind Average:  
Wind Gust:

UV index:
Brightness:
Relative Humidity:
Barometric Pressure:
Solar Radiation:
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men
Recurve Women
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Team
Recurve Women Team
Recurve Mixed Team
Other Informations
ParticipantsBy target
By country/club
By name
By Event
StatisticsBy country/club
By Event
Official Results Booklet
C08 - Competition Schedule
C35A - Competition Officials
Qualification Round Scorecards
Team Matches Scorecards
Individual Matches Scorecards
Broken Record