03-07-2021 - 11-07-2021 / Timezone: UTC+02:00
Para-Archery World Ranking Event 2021 – Tokyo Paralympic FQT
3 Jul 2021, Saturday
09:30-12:30Classifications 1st session
15:00-18:45Classifications 2nd session
4 Jul 2021, Sunday
Free Practice group 1
08:30-10:15KAZ–KOR–MGL–POL–RUS1(CWO, W1M, W1W)–SLO-USA
09:00-13:00Classifications 1st session
10:00-12:00Free Practice
Free Practice group 2
10:45-12:30ALB–AUT–CAN–GRE–IRI–ITA–JPN–LAT–MAS–MEX–POR-ROU
13:30-14:00Team Managers Meeting
Free Practice group 3
14:00-15:45ALG–AUS–AZE–BRA–CYP–CZE–ESP–FIN–FRA–GBR–INA–IND– IRQ–NOR
15:00-18:30Classifications 2nd session
Free Practice group 4
16:15-18:00BEL-HUN-IRL-ISL-LTU-NED-RUS2(RMO,RWO,CMO)-SRB-SVK-SWE-THA-TUR-UKR
5 Jul 2021, Monday
09:30-12:00Official Practice + Equipment Inspection RMO - MW1 - RWO - WW1 - VI
12:00-13:45Lunch Break
13:15-13:45Opening Ceremony
13:45-14:00Welcome Speeches
14:00-16:30Official Practice + Equipment Inspection CMO - CWO
6 Jul 2021, Tuesday
Qualification Rounds
Qualification Round RMO MW1 - Field 1
08:30-11:303 practice ends immediately followed by qualification
Qualification Round RMO MW1 - Field 1
View Individual Results
View Team Results
Qualification Round RWO WW1 VI - Field 2
3 practice ends immediately followed by qualification
Qualification Round RWO WW1 VI - Field 2
View Individual Results
View Team Results
Qualification Round RMO MW1 - Field 1
11:45-12:00Shoot off for 8th position, if any
12:00Continental Quota Tournament
Individual Matches
12:00-12:401/16: RMC
12:40-13:55Lunch Break
Qualification Rounds
Qualification Round CMO - Field 1
14:00-17:00 +153 practice ends immediately followed by qualification
Qualification Round CMO - Field 1
View Individual Results
View Team Results
Qualification Round CWO - Field 2
3 practice ends immediately followed by qualification
Qualification Round CWO - Field 2
View Individual Results
View Team Results
Qualification Round CMO - Field 1
17:15-17:30Shoot off for 8th position, if any
17:30Continental Quota Tournament
Individual Matches
17:30-18:101/16: CMC
7 Jul 2021, Wednesday
09:15Continental Quota Tournament
Individual Matches
09:15-09:301/8: RMC, RWC, CMC, CWC, M1C warmup
09:30-10:151/8: RMC, RWC, CMC, CWC, M1C
1/4: RMC, RWC, CMC, CWC, M1C, W1C warmup
10:15-11:001/4: RMC, RWC, CMC, CWC, M1C, W1C
1/2: RMC, RWC, CMC, CWC, M1C, W1C warmup
11:00-11:451/2: RMC, RWC, CMC, CWC, M1C, W1C
11:45-12:30Bronze: RMC, RWC, CMC, CWC, M1C, W1C
Gold: RMC, RWC, CMC, CWC, M1C, W1C
12:30-13:45Lunch Break
13:45World Ranking Event
13:45-14:001/48: CMO warmup
14:00-14:451/48: CMO
1/24: CMO warmup
14:45-15:301/24: CMO
1/16: RWO, CMO warmup
15:30-16:151/16: RWO, CMO
16:30-16:451/24: RMO, CWO warmup
16:45-17:301/24: RMO, CWO
17:30-17:451/16: RMO, CWO, MW1 warmup
17:45-18:301/16: RMO, CWO, MW1
8 Jul 2021, Thursday
09:15Final Quota Tournament
Individual Matches
09:15-09:301/24: CMW warmup
09:30-10:151/24: CMW
1/16: RMW, CMW warmup
10:15-11:001/16: RMW, CMW
1/2: Visually Impaired 1 warmup
11:15-11:301/16: CWW, M1W warmup
1/2: Visually Impaired 1 warmup
11:30-12:15
1/2: Visually Impaired 1
LONDAL Anette (NOR) - (ESP) MARTIN ANAYA Daniel
1/16: CWW, M1W
Gold: Visually Impaired 1 warmup
12:15-13:00
Gold: Visually Impaired 1
MISOS Christos (CYP) - (ESP) MARTIN ANAYA Daniel
13:00-14:15Lunch Break
14:15-14:25VI Award Ceremony
14:30-14:451/8: RMW, RWW, CMW, CWW, M1W warmup
14:45-15:301/8: RMW, RWW, CMW, CWW, M1W
1/4: RMW, RWW, M1W warmup
15:30-16:151/4: RMW, RWW, M1W
1/4: CMW, CWW
1/2: RMW, RWW, M1W, W1W warmup
16:15-17:001/2: RMW, RWW, M1W, W1W
1/2: CMW, CWW
Bronze: RMW, RWW, M1W warmup
Gold: RMW, RWW, M1W warmup
17:00-17:45Bronze: RMW, RWW, M1W
Bronze: CMW, CWW, W1W
Gold: RMW, RWW, M1W
Gold: CMW, CWW, W1W
9 Jul 2021, Friday
09:15World Ranking Event
Team Matches
09:15-09:301/12: CXO warmup
09:30-10:001/12: CXO
1/8: RXO, CXO warmup
10:00-10:301/8: RXO, CXO
1/4: RXO, W1X, CXO warmup
10:30-11:001/4: RXO, W1X, CXO
1/2: RXO, W1X, CXO warmup
11:00-11:301/2: RXO, W1X, CXO
11:30-14:00Lunch Break
Individual Matches
14:00-14:151/8: RMO, RWO, CMO, CWO, MW1 warmup
14:15-15:001/8: RMO, RWO, CMO, CWO, MW1
1/4: RMO, RWO, CMO, CWO, MW1, WW1 warmup
15:00-15:451/4: RMO, RWO, CMO, CWO, MW1, WW1
15:45-16:301/2: RMO, RWO, CMO, CWO, MW1, WW1
10 Jul 2021, Saturday
Mixed Team Finals
09:30-09:55
Bronze: Recurve Open Mixed Team
Turkey (TUR) - (IRI) IR Iran
09:55-10:20
Gold: Recurve Open Mixed Team
Russia (RUS) - (ITA) Italy
10:25-10:50
Bronze: W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
Great Britain (GBR) - (RUS) Russia
10:50-11:15
Gold: W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
Czech Republic (CZE) - (ITA) Italy
11:15-11:40
Bronze: Compound Open Mixed Team
Turkey (TUR) - (RUS) Russia
11:40-12:05
Gold: Compound Open Mixed Team
Great Britain (GBR) - (FRA) France
12:05-14:00Lunch Break
Individual Matches
14:00-14:18
Bronze: Women W1 Open (Rec/Comp)
PELLIZZARI Asia (ITA) - (CZE) MUSILOVA Sarka
Individual Finals
14:18-14:36
Bronze: Men W1 Open (Rec/Comp)
MESHKOV Igor (RUS) - (CZE) DAVIDEK Karel
14:36-14:54
Bronze: Compound Women Open
ASGARI Farzaneh (IRI) - (FRA) CHUPIN Julie
14:54-15:12
Bronze: Compound Men Open
MANSHAEZADEH Alisina (IRI) - (FRA) LELOU Daniel
15:17-15:35
Bronze: Recurve Women Open
PETRILLI Vincenza (ITA) - (RUS) SIDORENKO Margarita
15:35-15:53
Bronze: Recurve Men Open
TRAVISANI Stefano (ITA) - (SVK) IVAN David
16:30-16:48
Gold: Women W1 Open (Rec/Comp)
BRANDTLOVA Tereza (CZE) - (GBR) RUMARY Victoria
16:48-17:06
Gold: Men W1 Open (Rec/Comp)
GÁSPÁR Tamás (HUN) - (TUR) AYDIN Yigit Caner
17:11-17:29
Gold: Compound Women Open
STRETTON Jessica (GBR) - (ITA) VIRGILIO Maria Andrea
17:29-17:47
Gold: Compound Men Open
SHIGAEV Bair (RUS) - (UKR) ATAMANENKO Serhiy
17:34-17:52
Gold: Recurve Women Open
MIJNO Elisabetta (ITA) - (IRI) NEMATI Zahra
17:52-18:10
Gold: Recurve Men Open
TOUCOULLET Guillaume (FRA) - (TUR) SAVAS Sadik
18:20Award Ceremony, Individuals
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Open
Recurve Women Open
Compound Men Open
Compound Women Open
Men W1 Open (Rec/Comp)
Women W1 Open (Rec/Comp)
Visually Impaired 1
Recurve Men Open EU CQT
Recurve Women Open EU CQT
Compound Men Open EU CQT
Compound Women Open EU CQT
Men W1 Open EU CQT
Women W1 Open EU CQT
Recurve Men Open FQT
Recurve Women Open FQT
Compound Men Open FQT
Compound Women Open FQT
Men W1 Open FQT
Women W1 Open FQT
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Open Mixed Team
W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
Compound Open Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
 
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Complete Schedule v. 1.2
Field of Play v. 1.4
Health Self Reporting
Qualification scorecards session 1
Qualification scorecards session 2
Classification Schedule v. 1.0
TM Meeting Booklet v. 1.0
TD Communication n.01
Tokyo2020 Qualification system
CQT Quota Places
FQT Quota Places
FQT Participant List
WRT Para-Archery - Highlights Day 1 & Day 2
RT Para-Archery - Highlights Day 3 & Day 4
WRT Para-Archery - Highlights Day 5
Live Streaming 08/07 Para-Archery FQT morning session - Nove Mesto
Live Streaming 08/07 Para-Archery FQT afternoon session - Nove Mesto
Live Streaming 09/07 Para-Archery WRE afternoon session - Nove Mesto
Live Streaming 10/07 Para-Archery WRE MixedTeam Finals - Nove Mesto
Live Streaming 10/07 Para-Archery WRE Individual Finals - Nove Mesto
Follow the competitions live on Internet
You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
  • Qualification live results (for both individual and teams)
  • Statistics calculated on qualification results
  • Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
  • Arrow by Arrow results of all the matches
  • all the results during the week!