19-04-2021 - 25-04-2021 / Timezone: UTC-06:00
Guatemala City 2021 Hyundai Archery World Cup Stage 1
19 Apr 2021, Monday
Official Practice + Equipment Inspection + TM Meeting
09:00-12:00Official Practice + Equipment Inspection - Compound (A-C, 2 lines)
12:00-13:30Lunch Break
13:30-16:30Official Practice + Equipment Inspection - Recurve (A-C, 2 lines)
16:00-17:00Team Manager Meeting
20 Apr 2021, Tuesday
Qualification Rounds
Qualification Round Compound
09:00-12:00CW + CM - 3 Practice ends immediately followed by qualification (A-C, 2 lines)
Qualification Round Compound
View Individual Results
View Team Results
12:00Compound Shoot off, if any (Individual)
12:00-13:30Lunch Break
Qualification Round Recurve
13:30-16:30RW + RM - 3 Practice ends immediately followed by qualification (A-C, 2 lines)
Qualification Round Recurve
View Individual Results
View Team Results
16:30Recurve Shoot off, if any (Individual)
21 Apr 2021, Wednesday
Individual Matches
10:00-10:153 ends of practice immediately followed by competition - only matches
10:15-11:001/24: RM, RW, CM
11:00-11:153 ends of practice immediately followed by competition - only matches
11:15-12:001/16: CW
12:00-13:45Lunch Break
13:45-14:003 ends of practice immediately followed by competition
14:00-14:451/16: CM
CW warmup
14:45-15:251/8: CM, CW
15:25-16:001/4: CM, CW
22 Apr 2021, Thursday
Individual Matches
09:00-09:153 ends of practice immediately followed by competition
09:15-10:001/16: RM
10:00-10:153 ends of practice immediately followed by competition
10:15-11:001/16: RW
11:00-11:153 ends of practice immediately followed by competition
11:15-11:551/8: RM, RW
11:55-12:301/4: RM, RW
12:30-14:00Lunch Break
Team Matches
14:00-14:153 ends of practice immediately followed by competition - only matches
14:15-14:401/8: RX, CX
14:40-14:553 ends of practice immediately followed by competition
14:55-15:201/4: RX, CX
15:20-15:451/2: RX, CX
23 Apr 2021, Friday
Team Matches
09:00-09:153 ends of practice immediately followed by competition - only matches
09:15-09:451/8: RM
09:45-10:003 ends of practice immediately followed by competition
10:00-10:301/4: RM
10:30-10:453 ends of practice immediately followed by competition - only matches
10:45-11:151/4: RW, CM
11:15-11:303 ends of practice immediately followed by competition
11:30-12:001/2: RM, RW, CM, CW
12:00-12:30Bronze: CM, CW
Recurve teams warmup
12:30-13:00Bronze: RM, RW
24 Apr 2021, Saturday
09:00Practice field open
Compound Team Finals
10:02-10:28
Gold: Compound Women Team
USA (USA) - (MEX) Mexico
10:28-10:36Award Ceremony - Compound Women Team
10:36-11:02
Gold: Compound Men Team
Colombia (COL) - (MEX) Mexico
11:02-11:10Award Ceremony - Compound Men Team
11:10-11:29
Bronze: Compound Mixed Team
Guatemala (GUA) - (NED) Netherlands
11:29-11:48
Gold: Compound Mixed Team
Denmark (DEN) - (MEX) Mexico
11:52-11:57Award Ceremony - Compound Mixed Team
11:57-14:02Lunch Break
13:00Practice field open
Compound Individual Finals
14:02-14:14
1/2: Compound Women
RUIZ Alexis (USA) - (COL) VALDEZ Nora
14:15-14:27
1/2: Compound Women
VANDERWIER Savannah (USA) - (DEN) GELLENTHIEN Tanja
14:31-14:43
Bronze: Compound Women
VANDERWIER Savannah (USA) - (USA) RUIZ Alexis
14:44-14:56
Gold: Compound Women
GELLENTHIEN Tanja (DEN) - (COL) VALDEZ Nora
15:01-15:08Award Ceremony - Compound Women
15:08-15:20
1/2: Compound Men
BOSANSKY Jozef (SVK) - (USA) GELLENTHIEN Braden
15:21-15:33
1/2: Compound Men
SCHLOESSER Mike (NED) - (USA) SCHAFF Kris
15:37-15:49
Bronze: Compound Men
SCHAFF Kris (USA) - (SVK) BOSANSKY Jozef
15:50-16:02
Gold: Compound Men
SCHLOESSER Mike (NED) - (USA) GELLENTHIEN Braden
16:07-16:12Award Ceremony - Compound Men
25 Apr 2021, Sunday
09:00Practice field open
Recurve Team Finals
10:02-10:28
Gold: Recurve Women Team
India (IND) - (MEX) Mexico
10:28-10:36Award Ceremony - Recurve Women Team
10:36-11:02
Gold: Recurve Men Team
USA (USA) - (ESP) Spain
11:02-11:10Award Ceremony - Recurve Men Team
11:10-11:29
Bronze: Recurve Mixed Team
USA (USA) - (IND) India
11:29-11:48
Gold: Recurve Mixed Team
Germany (GER) - (MEX) Mexico
11:52-11:57Award Ceremony - Recurve Mixed Team
11:57-14:02Lunch Break
13:00Practice field open
Recurve Individual Finals
14:02-14:14
1/2: Recurve Women
KUMARI Deepika (IND) - (MEX) VALENCIA Alejandra
14:15-14:27
1/2: Recurve Women
BROWN Mackenzie (USA) - (ROU) AMAISTROAIE Madalina
14:31-14:43
Bronze: Recurve Women
AMAISTROAIE Madalina (ROU) - (MEX) VALENCIA Alejandra
14:44-14:56
Gold: Recurve Women
BROWN Mackenzie (USA) - (IND) KUMARI Deepika
15:01-15:08Award Ceremony - Recurve Women
15:08-15:20
1/2: Recurve Men
ALVARADO Angel (MEX) - (IND) DAS Atanu
15:21-15:33
1/2: Recurve Men
WIJLER Steve (NED) - (ESP) CASTRO Daniel
15:37-15:49
Bronze: Recurve Men
WIJLER Steve (NED) - (MEX) ALVARADO Angel
15:50-16:02
Gold: Recurve Men
CASTRO Daniel (ESP) - (IND) DAS Atanu
16:07-16:12Award Ceremony - Recurve Men
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men
Recurve Women
Compound Men
Compound Women
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Team
Recurve Women Team
Recurve Mixed Team
Compound Men Team
Compound Women Team
Compound Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule - v2.1
Qualification Round Scorecards
Individual Matches Scorecards
Team Matches Scorecards
WCup Rankings as of 25 April
TMM Booklet v. 1.1
Broken Record
INFO 1 - Jury of Appeal
INFO 3 - Return PCR Test schedule
Medical Survey
Follow the competitions live on Internet
You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
  • Qualification live results (for both individual and teams)
  • Statistics calculated on qualification results
  • Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
  • Arrow by Arrow results of all the matches
  • all the results during the week!