22-03-2021 - 28-03-2021 / Timezone: UTC-06:00
Monterrey 2021 Pan American and Parapan American Championships + CQT
21 Mar 2021, Sunday
Para Archery Classification
22 Mar 2021, Monday
Official Practice + Equipment Inspection + TM Meeting
08:30-11:15Official Practice + Equipment Inspection - RM + RMO + CMO + MW1 + BM + CM (one archer per target)
11:15-13:00Lunch Break
13:00-15:45Official Practice + Equipment Inspection - RW + RWO + CWO + WW1 + VI1 + BW + CW (one archer per target)
17:30Team Managers Meeting
23 Mar 2021, Tuesday
Qualification Rounds
Morning Session - Men Categories
08:30-11:153 Practice ends immediately followed by qualification (one archer per target)
Morning Session - Men Categories
View Individual Results
View Team Results
11:15Shoot off (if any, for 8th place)
11:15-13:30Lunch Break
Afternoon Session - Women Categories + VI1
13:30-16:153 Practice ends immediately followed by qualification (one archer per target)
Afternoon Session - Women Categories + VI1
View Individual Results
View Team Results
16:15Shoot off (if any, for 8th place)
24 Mar 2021, Wednesday
Individual Matches
08:30-08:453 ends of practice immediately followed by competition - byes can shoot
08:45-09:301/24: RM (A - Track and Field)
1/16: CM (C - Archery Field)
RMO + 1/16 CW warmup (only one match for CW)
1/8: CMO (B - American Football)
09:30-10:15
1/16: Compound Women (C - Archery Field)
ROMERO Diana (USA) - (BRA) KEIDE Dênia
1/16: RM (A - Track and Field)
1/4: RMO, CMO (B - American Football)
1/8: CM (C - Archery Field)
10:30-10:453 ends of practice immediately followed by competition - byes can shoot
10:45-11:301/24: RW (A - Track and Field)
1/8: CW (C - Archery Field)
1/8: CWO (B - American Football)
RWO + CM warmup
11:30-12:151/4: CM, CW (C - Archery Field)
1/4: RWO, CWO (B - American Football)
1/16: RW (A - Track and Field)
12:15-14:00Lunch Break
Team Matches
14:00-14:153 ends of practice immediately followed by competition - byes can shoot
14:15-14:451/8: RX (A - Track and Field)
1/4: CX (C - Archery Field)
1/2: RXO, CXO (B - American Football)
14:45-15:151/4: RX (A - Track and Field)
1/2: CX (C - Archery Field)
Bronze: RXO, CXO (B - American Football)
Chile (CHI) - (COL) Colombia
Gold: RXO, CXO (B - American Football)
15:15-15:451/2: RX (A - Track and Field)
Bronze: Compound Mixed Team (C - Archery Field)
Guatemala (GUA) - (ESA) El Salvador
Gold: Compound Mixed Team (C - Archery Field)
Colombia (COL) - (MEX) Mexico
15:45-16:15
Bronze: Recurve Mixed Team (A - Track and Field)
Cuba (CUB) - (ARG) Argentina
Gold: Recurve Mixed Team (A - Track and Field)
Colombia (COL) - (BRA) Brazil
25 Mar 2021, Thursday
Team Matches
08:30-08:453 ends of practice immediately followed by competition - byes can shoot
08:45-09:151/4: RM, RW (A - Track and Field)
1/4: CM (B - American Football)
CW Team practice
09:15-09:451/2: RM, RW (A - Track and Field)
1/2: CM, CW (B - American Football)
09:45-10:15Bronze: RM, RW (A - Track and Field)
Bronze: CM, CW (B - American Football)
Puerto Rico (PUR) - (MEX) Mexico
Gold: RM, RW (A - Track and Field)
Gold: CM, CW (B - American Football)
Individual Matches
10:30-10:453 ends of practice immediately followed by competition - byes can shoot
10:45-11:151/8: RM, RW (A - Track and Field)
1/4: BM (B - American Football)
BW practice
11:15-11:451/2: BM, BW (B - American Football)
1/4: RM, RW (A - Track and Field)
VI1 practice
11:45-12:15
Bronze: BM, BW (B - American Football)
LEAL Manuel Fabian (MEX) - (URU) SORRIBAS Sebastian
Gold: BM, BW, VI1 (B - American Football)
26 Mar 2021, Friday
Paralympics CQT/Championship Finals and Olympic CQT 1/16 – 1/8 Matches
08:30-08:503 ends of practice immediately followed by competition - byes can shoot
Gold: W1 Women Open (A - Track and Field)
CORYELL Lisa (USA) - (BRA) CANDIDA DA SILVA Rejane
08:50-09:301/16: RMQT (B - American Football)
08:50-09:10
1/2: Compound Women Open (A - Track and Field)
FERREIRA SILVA PACHECO XAVIER Anne (BRA) - (CAN) VAN NEST Karen
09:10-09:30
1/2: Compound Women Open (A - Track and Field)
ZUÑIGA VARELA Mariana Elena Adelina (CHI) - (USA) WALLACE Teresa
09:30-10:101/8: RMQT (B - American Football)
09:30-09:50
Bronze: Compound Women Open (A - Track and Field)
WALLACE Teresa (USA) - (BRA) FERREIRA SILVA PACHECO XAVIER Anne
09:50-10:10
Gold: Compound Women Open (A - Track and Field)
ZUÑIGA VARELA Mariana Elena Adelina (CHI) - (CAN) VAN NEST Karen
10:10-10:30
1/2: W1 Men Open (A - Track and Field)
MACIAS Jaime (MEX) - (BRA) ROCHA Esdras
10:30-10:503 ends of practice immediately followed by competition - byes can shoot
Gold: W1 Men Open (A - Track and Field)
LUIZ JAIME GOMES PERILO Helcio (BRA) - (BRA) ROCHA Esdras
10:50-11:301/16: RWQT (B - American Football)
10:50-11:10
1/2: Compound Men Open (A - Track and Field)
ECHEVERRIA Omar (MEX) - (COL) CORREA ALVARAN Cristian David
11:10-11:30
1/2: Compound Men Open (A - Track and Field)
RODRIGUEZ Gerardo (MEX) - (BRA) DE CASTRO Andrey
11:30-12:101/8: RWQT (B - American Football)
11:30-11:50
Bronze: Compound Men Open (A - Track and Field)
CORREA ALVARAN Cristian David (COL) - (MEX) RODRIGUEZ Gerardo
11:50-12:10
Gold: Compound Men Open (A - Track and Field)
ECHEVERRIA Omar (MEX) - (BRA) DE CASTRO Andrey
12:10-14:00Lunch Break
14:00-14:20
1/2: Recurve Women Open (A - Track and Field)
DERGOVICS Fabiola (BRA) - (BRA) SILVA CARVALHO Thais
14:20-14:40
1/2: Recurve Women Open (A - Track and Field)
RAVISH Emma Rose (USA) - (COL) DAZA GUZMAN MarÍa Monica
14:40-15:00
Bronze: Recurve Women Open (A - Track and Field)
SILVA CARVALHO Thais (BRA) - (COL) DAZA GUZMAN MarÍa Monica
15:00-15:20
Gold: Recurve Women Open (A - Track and Field)
DERGOVICS Fabiola (BRA) - (USA) RAVISH Emma Rose
15:20-15:40
1/2: Recurve Men Open (A - Track and Field)
MOLINA Samuel (MEX) - (BRA) SANTOS SILVA Nelson
15:40-16:00
1/2: Recurve Men Open (A - Track and Field)
BAEZ Jose (MEX) - (BRA) ALVES ROCA Heriberto
16:00-16:20
Bronze: Recurve Men Open (A - Track and Field)
SANTOS SILVA Nelson (BRA) - (MEX) BAEZ Jose
16:20-16:40
Gold: Recurve Men Open (A - Track and Field)
MOLINA Samuel (MEX) - (BRA) ALVES ROCA Heriberto
27 Mar 2021, Saturday
Olympic CQT Recurve Women Finals
13:02-13:14
1/4: CQT Recurve Women (A - Track and Field)
DOS SANTOS Ane Marcelle (BRA) - (ARG) LEITHOLD Florencia
13:15-13:27
1/4: CQT Recurve Women (A - Track and Field)
PAREDES CACHI Mayte Camila (BOL) - (ECU) ESPINOSA DE LOS MONTEROS Adriana
13:30-13:42
1/4: CQT Recurve Women (A - Track and Field)
EDWARDS Tania (CAN) - (DOM) JEREZ Stefany
13:43-13:55
1/4: CQT Recurve Women (A - Track and Field)
MACHADO Ana (BRA) - (CAN) BARRETT Stephanie
13:58-14:10
1/2: CQT Recurve Women (A - Track and Field)
DOS SANTOS Ane Marcelle (BRA) - (ECU) ESPINOSA DE LOS MONTEROS Adriana
14:11-14:23
1/2: CQT Recurve Women (A - Track and Field)
EDWARDS Tania (CAN) - (CAN) BARRETT Stephanie
14:26-14:38
3rd/4th Place Match: CQT Recurve Women (A - Track and Field)
ESPINOSA DE LOS MONTEROS Adriana (ECU) - (CAN) EDWARDS Tania
14:39-14:51
1st/2nd Place Match: CQT Recurve Women (A - Track and Field)
DOS SANTOS Ane Marcelle (BRA) - (CAN) BARRETT Stephanie
14:55-14:59Medal Ceremony Olympic CQT Recurve Women
Olympic CQT Recurve Men Finals
15:02-15:14
1/4: CQT Recurve Men (A - Track and Field)
AGUILAR Andres (CHI) - (CHI) SOTO PEDRAZA Ricardo Andrés
15:15-15:27
1/4: CQT Recurve Men (A - Track and Field)
PILA Andres (COL) - (CUB) FRANCO Hugo
15:30-15:42
1/4: CQT Recurve Men (A - Track and Field)
ALVAREZ Luis (MEX) - (ECU) ALVAREZ MUÑOZ Jose Antonio
15:43-15:55
1/4: CQT Recurve Men (A - Track and Field)
D'AMOUR Nicholas (ISV) - (COL) ENRIQUEZ NOREÑA Jorge Antonio
15:58-16:10
1/2: CQT Recurve Men (A - Track and Field)
AGUILAR Andres (CHI) - (COL) PILA Andres
16:11-16:23
1/2: CQT Recurve Men (A - Track and Field)
ALVAREZ Luis (MEX) - (COL) ENRIQUEZ NOREÑA Jorge Antonio
16:26-16:38
3rd/4th Place Match: CQT Recurve Men (A - Track and Field)
PILA Andres (COL) - (MEX) ALVAREZ Luis
16:39-16:51
1st/2nd Place Match: CQT Recurve Men (A - Track and Field)
AGUILAR Andres (CHI) - (COL) ENRIQUEZ NOREÑA Jorge Antonio
16:55-16:59Medal Ceremony Olympic CQT Recurve Men
28 Mar 2021, Sunday
Pan American Championships Compound Finals
09:02-09:14
1/2: Compound Women (A - Track and Field)
LOPEZ Sara (COL) - (MEX) SANCHEZ Esmeralda
09:15-09:27
1/2: Compound Women (A - Track and Field)
USQUIANO Alejandra (COL) - (COL) VALDEZ Nora
09:30-09:42
Bronze: Compound Women (A - Track and Field)
SANCHEZ Esmeralda (MEX) - (COL) USQUIANO Alejandra
09:43-09:55
Gold: Compound Women (A - Track and Field)
LOPEZ Sara (COL) - (COL) VALDEZ Nora
09:59-10:03Medal Ceremony Compound Women
10:06-10:18
1/2: Compound Men (A - Track and Field)
BONILLA Juan Fernando (COL) - (COL) MUNOZ Daniel
10:19-10:31
1/2: Compound Men (A - Track and Field)
HIDALGO Antonio (MEX) - (GUA) BARILLAS Julio
10:34-10:46
Bronze: Compound Men (A - Track and Field)
BONILLA Juan Fernando (COL) - (GUA) BARILLAS Julio
10:47-10:59
Gold: Compound Men (A - Track and Field)
MUNOZ Daniel (COL) - (MEX) HIDALGO Antonio
11:03-11:07Medal Ceremony Compound Men
11:07-13:02Lunch Break
Pan American Championships Recurve Finals
13:02-13:14
1/2: Recurve Women (A - Track and Field)
VAZQUEZ Ana (MEX) - (MEX) VAZQUEZ Valentina
13:15-13:27
1/2: Recurve Women (A - Track and Field)
SEPULVEDA Maira (COL) - (COL) CONTRERAS Valentina
13:30-13:42
Bronze: Recurve Women (A - Track and Field)
VAZQUEZ Ana (MEX) - (COL) CONTRERAS Valentina
13:43-13:55
Gold: Recurve Women (A - Track and Field)
VAZQUEZ Valentina (MEX) - (COL) SEPULVEDA Maira
13:59-14:03Medal Ceremony Recurve Women
14:06-14:18
1/2: Recurve Men (A - Track and Field)
D’ALMEIDA Marcus (BRA) - (CHI) SOTO PEDRAZA Ricardo Andrés
14:19-14:31
1/2: Recurve Men (A - Track and Field)
ARCILA Santiago (COL) - (BRA) OLIVEIRA Bernardo
14:34-14:46
Bronze: Recurve Men (A - Track and Field)
SOTO PEDRAZA Ricardo Andrés (CHI) - (BRA) OLIVEIRA Bernardo
14:47-14:59
Gold: Recurve Men (A - Track and Field)
D’ALMEIDA Marcus (BRA) - (COL) ARCILA Santiago
15:03-15:07Medal Ceremony Recurve Men
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men
Recurve Women
Compound Men
Compound Women
Barebow Men
Barebow Women
Visually Impared
Recurve Men Open
Recurve Women Open
Compound Men Open
Compound Women Open
W1 Men Open
W1 Women Open
CQT Recurve Men
CQT Recurve Women
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Team
Recurve Women Team
Recurve Mixed Team
Compound Men Team
Compound Women Team
Compound Mixed Team
Recurve Open Mixed Team
Compound Open Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule - v1.5
Field of Play Layout - v1.4
Standing Records
Broken Records
Qualification Round Scorecards
Individual Matches Scorecards
Team Matches Scorecards
Results of Para Event with archers not eligible for CQT
Follow the competitions live on Internet
You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
  • Qualification live results (for both individual and teams)
  • Statistics calculated on qualification results
  • Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
  • Arrow by Arrow results of all the matches
  • all the results during the week!