16-03-2021 - 20-03-2021 / Timezone: UTC+01:00
European Grand Prix Porec 2021
14 Mar 2021, Sunday
Unofficial practice
09:00-12:00Unofficial practice 1st session
12:00-14:00Lunch Break
14:30-17:00Unofficial practice 2nd session
15 Mar 2021, Monday
Unofficial practice
08:30Venues Open
09:00-12:00Unofficial practice 1st session
12:00-14:00Lunch Break
14:30-17:00Unofficial practice 2nd session
16 Mar 2021, Tuesday
Official Practice - Equipment Inspection - TM Meeting
08:30Venues Open
09:00-12:00RW - CM: Official Practice - Equipment Inspection
12:00-14:00Lunch Break
12:30-13:30 Team Manager Meeting
14:00Venues Open
14:00-17:00RM - CW: Official Practice - Equipment Inspection
17:30-18:00Opening Ceremony
17 Mar 2021, Wednesday
08:30Venues Open
Qualification Rounds
Session 1
09:00-12:30RW - CM:- 3 Practice ends immediately followed by qualification (A-B)
Session 1
View Individual Results
12:45Shoot-off if any
12:50Lunch Break
13:00Venues Open
Session 2
13:30-17:00RM - CW:- 3 Practice ends immediately followed by qualification (A-B)
Session 2
View Individual Results
17:45Shoot-off if any
18 Mar 2021, Thursday
Individual Matches
10:00-10:203 Practice ends immediately followed by matches
10:20-11:051/48: RM
1/24: RM warmup
11:10-11:551/24: RM
12:00-13:30Lunch Break
14:00-14:203 Practice ends immediately followed by matches
14:20-15:051/48: RW
1/24: RW warmup
15:10-15:551/24: RW
19 Mar 2021, Friday
08:20Venues open
08:30-09:00Unofficial practice on main field
Individual Matches
09:00-09:303 Practice ends immediately followed by matches
09:30-10:151/16: RW, CM
Exibition Matches
09:30-10:151/8: RW, CM warmup
10:15-11:001/8: RW, CM
11:00-11:351/4: RW, CM
11:35-12:051/2: RW, CM
12:05-14:30Lunch Break
13:30Venues Open
13:30-14:00Unofficial practice on main field
14:00-14:303 Practice ends immediately followed by matches
14:30-15:151/16: RM
14:30-15:001/8: RM, CW warmup
15:15-16:001/8: RM, CW
1/4: RM, CW warmup
16:00-16:351/4: RM, CW
16:35-17:051/2: RM, CW
20 Mar 2021, Saturday
Warm Up
08:30-12:10Practice field open
Bronze Medal Matches
09:00-09:25
Bronze: Compound Women
SUZER Ayse Bera (TUR) - (ITA) RONER Elisa
09:25-09:50
Bronze: Compound Men
ORUC Furkan (TUR) - (LUX) SEYWERT Gilles
09:50-10:10
Bronze: Recurve Women
HAIDN TSCHALOVA Veronika (GER) - (MDA) MIRCA Alexandra
10:10-10:30
Bronze: Recurve Men
PAOLI Alessandro (ITA) - (TUR) GAZOZ Mete
Gold Medal Matches
11:00-11:25
Gold: Compound Women
MLINARIC Amanda (CRO) - (LUX) SHKOLNA Mariya
11:25-11:50
Gold: Compound Men
SCHLOESSER Mike (NED) - (SVK) BOSANSKY Jozef
11:50-12:10
Gold: Recurve Women
PAVLOVA Anastasia (UKR) - (FRA) BARBELIN Lisa
12:10-12:30
Gold: Recurve Men
TSYNGUEV Beligto (RUS) - (GER) WECKMUELLER Maximilian
12:40Award Ceremony
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men
Recurve Women
Compound Men
Compound Women
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Competition Schedule - v1.3
Jury of Appeal
Qualification Round Scorecards
Individual Matches Scorecards
Saturday Practice timing
Exibition Matches Live Streaming 19.03 from 9:30 am local time
Exibition Matches Live Streaming 19.03 from 12:20 pm local time
Bronze Medal matches on 20.03.2021
Gold Medal Matches
Follow the competitions live on Internet
You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
  • Qualification live results (for both individual and teams)
  • Statistics calculated on qualification results
  • Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
  • Arrow by Arrow results of all the matches
  • all the results during the week!