22-11-2019 - 24-11-2019 / Timezone: UTC+01:00
Indoor Archery World Series Stage 2 - Luxembourg
22 Nov 2019, Friday
Qualification Rounds
Friday 12:30
12:30-16:00Equipment Inspection before practice - 3 ends of practice immediately followed by qualification (AB-CD)
Friday 12:30
View Individual Results
Friday 17:00
17:00-20:30Equipment Inspection before practice - 3 ends of practice immediately followed by qualification (AB-CD)
Friday 17:00
View Individual Results
23 Nov 2019, Saturday
Qualification Rounds
Saturday 08:00
08:00-11:30Equipment Inspection before practice - 3 ends of practice immediately followed by qualification (AB-CD)
Saturday 08:00
View Individual Results
Saturday 12:30
12:30-16:00Equipment Inspection before practice - 3 ends of practice immediately followed by qualification (AB-CD)
Saturday 12:30
View Individual Results
Shoot Off
Recurve and Compound
16:15-16:302 ends of warm up followed by shoot off
Individual Matches
17:15-17:30RM + CM - 3 end of practice immediately followed by competition
17:30-18:101/16: RM, CM
18:25-18:40RW + CW - 3 end of practice immediately followed by competition
18:40-19:201/16: RW, CW
24 Nov 2019, Sunday
Second Chance
1st Round of Second Chance
07:40-08:302 ends of warm up followed by 4 ends of second chance (AB-CD)
2nd Round of Second Chance
08:40-09:302 ends of warm up followed by 4 ends of second chance (AB-CD)
09:40-09:50Award Ceremony for Second Chance
Individual Matches
10:00-10:15RM + RW + CM + CW - 3 end of practice immediately followed by competition
10:15-10:551/8: RM, RW, CM, CW
10:55-11:301/4: RM, RW, CM, CW
11:30-12:051/2: RM, RW, CM, CW
Medal Matches
14:00Practice field opens only for qualified archers
Compound Medal Matches
15:00-15:17
Bronze: Compound Women
ELLISON Toja (SLO) - (GBR) GIBSON Ella
15:17-15:34
Gold: Compound Women
MEISSNER Janine (GER) - (FRA) DODEMONT Sophie
15:34-15:51
Bronze: Compound Men
MORGAN Tate (USA) - (DEN) HANSEN Stephan
15:51-16:08
Gold: Compound Men
SCHLOESSER Mike (NED) - (CRO) VAVRO Mario
16:10-16:20Compound Award Ceremony
Recurve Medal Matches
16:20-16:35
Bronze: Recurve Women
HAIDN TSCHALOVA Veronika (GER) - (USA) KAUFHOLD Casey
16:35-16:50
Gold: Recurve Women
KIM Young Kyeong (KOR) - (KOR) CHANG Hye Jin
16:50-17:05
Bronze: Recurve Men
SOULE Quentin (FRA) - (GER) KAHLLUND Florian
17:05-17:20
Gold: Recurve Men
BAKKER Willem (NED) - (CAN) DUENAS Crispin
17:20-17:30Recurve Award Ceremony
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men
Recurve Women
Compound Men
Compound Women
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
 
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule Vers. 1.0
Detailed Schedule of Matches
Field of Play Layout - Vers. 1.0
Qualification Round Scorecards
Follow the competitions live on Internet

You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
- Qualification live results (for both individual and teams)
- Statistics calculated on qualification results
- Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
- Arrow by Arrow results of all the matches
- all the results during the week!