11-07-2019 - 18-07-2019 / Timezone: UTC+09:00
Tokyo 2020 Test Event - Ready Steady Tokyo
11 Jul 2019, Thursday
Official Practice + Equipment Inspection + TM Meeting
09:00-11:00Official Practice + Equipment Inspection - Recurve Women (AB)
11:00-13:00Lunch Break
13:00-15:00Official Practice + Equipment Inspection - Recurve Men (AB)
14:00-15:00Team Managers' Meeting
12 Jul 2019, Friday
Qualification Rounds
Women's Ranking Round
08:20-08:50Women's Ranking Round Warmup (AB)
09:00-11:00Women's Ranking Round
View Individual Results
View Team Results
11:00-12:20Lunch Break
Men's Ranking Round
12:20-12:50Men's Ranking Round Warmup (AB)
13:00-15:00Men's Ranking Round
View Individual Results
View Team Results
13 Jul 2019, Saturday
Mixed Team Shoot off, if necessary
08:00-08:203 practice end immediately followed by shoot-off
Recurve Mixed Team Eliminations 1/8
09:30-09:49
1/8: Recurve Mixed Team
Turkey (TUR) - (CHN) PR China
09:49-10:08
1/8: Recurve Mixed Team
Japan (JPN) - (ITA) Italy
10:08-10:27
1/8: Recurve Mixed Team
Colombia (COL) - (IND) India
10:27-10:46
1/8: Recurve Mixed Team
Korea (KOR) - (IOA) International Olympic Athletes
10:46-11:05
1/8: Recurve Mixed Team
Russia (RUS) - (MAS) Malaysia
11:05-11:24
1/8: Recurve Mixed Team
Germany (GER) - (USA) USA
11:24-11:43
1/8: Recurve Mixed Team
Chinese Taipei (TPE) - (FRA) France
11:43-12:02
1/8: Recurve Mixed Team
Ukraine (UKR) - (NED) Netherlands
12:02-14:15Lunch Break
Recurve Mixed Team 1/4, Semifinals and Finals
14:15-14:34
1/4: Recurve Mixed Team
Japan (JPN) - (COL) Colombia
14:34-14:53
1/4: Recurve Mixed Team
Korea (KOR) - (TUR) Turkey
14:53-15:12
1/4: Recurve Mixed Team
Chinese Taipei (TPE) - (USA) USA
15:12-15:31
1/4: Recurve Mixed Team
Russia (RUS) - (NED) Netherlands
15:31-15:50
1/2: Recurve Mixed Team
Korea (KOR) - (COL) Colombia
15:50-16:09
1/2: Recurve Mixed Team
Chinese Taipei (TPE) - (RUS) Russia
16:14-16:33
Bronze: Recurve Mixed Team
Colombia (COL) - (TPE) Chinese Taipei
16:34-16:53
Gold: Recurve Mixed Team
Korea (KOR) - (RUS) Russia
16:58-17:10Victory Ceremony Recurve Mixed Team
14 Jul 2019, Sunday
Men's and Women's Individual Elimination 1/32 and 1/16
09:00-09:13
1/32: Recurve Men
VAN DER VEN Rick (NED) - (USA) LUKOW Michael
09:13-09:26
1/32: Recurve Men
WEI Shaoxuan (CHN) - (JPN) FURUKAWA Takaharu
09:26-09:39
1/32: Recurve Women
JAGER Maja (DEN) - (MEX) HINOJOSA Karla
09:39-09:52
1/32: Recurve Women
KUBARA Chinatsu (JPN) - (GER) RICHTER Elena
09:52-10:05
1/16: Recurve Men
VAN DER VEN Rick (NED) - (JPN) FURUKAWA Takaharu
10:05-10:18
1/16: Recurve Women
JAGER Maja (DEN) - (GER) RICHTER Elena
10:18-10:31
1/32: Recurve Men
PINEDA Daniel Felipe (COL) - (THA) THAMWONG Witthaya
10:31-10:44
1/32: Recurve Men
BOARDMAN Ernesto (MEX) - (AUS) WORTH Taylor
10:44-10:57
1/32: Recurve Women
LAISHRAM Bombayla Devi (IND) - (ITA) LANDI Vanessa
10:57-11:10
1/32: Recurve Women
PHUTDEE Waraporn (THA) - (MAS) GHAPAR Nur Aliya
11:10-11:23
1/16: Recurve Men
THAMWONG Witthaya (THA) - (AUS) WORTH Taylor
11:23-11:36
1/16: Recurve Women
LAISHRAM Bombayla Devi (IND) - (MAS) GHAPAR Nur Aliya
11:36-11:49
1/32: Recurve Men
KIM Woojin (KOR) - (USA) PALUMBO Timothy
11:49-12:02
1/32: Recurve Men
PETERS Eric (CAN) - (AUS) BARNES David
12:02-12:15
1/32: Recurve Women
AN Qixuan (CHN) - (FRA) GAUBIL Melanie
12:15-12:28
1/32: Recurve Women
INKHAM Nattapat (THA) - (JPN) SUGIMOTO Tomomi
12:28-12:41
1/16: Recurve Men
KIM Woojin (KOR) - (CAN) PETERS Eric
12:41-12:54
1/16: Recurve Women
AN Qixuan (CHN) - (JPN) SUGIMOTO Tomomi
12:54-14:00Lunch Break
Men's and Women's Individual Elimination 1/32 and 1/16
14:00-14:13
1/32: Recurve Men
MAKHNENKO Artem (RUS) - (LUX) HENCKELS Jeff
14:13-14:26
1/32: Recurve Men
FLORENCE Stephen (NZL) - (MAS) MOHAMAD Khairul Anuar
14:26-14:39
1/32: Recurve Women
KROPPEN Michelle (GER) - (NZL) SLOAN Olivia
14:39-14:52
1/32: Recurve Women
PARNAT Reena (EST) - (GBR) BETTLES Sarah
14:52-15:05
1/16: Recurve Men
HENCKELS Jeff (LUX) - (MAS) MOHAMAD Khairul Anuar
15:05-15:18
1/16: Recurve Women
KROPPEN Michelle (GER) - (GBR) BETTLES Sarah
15:18-15:31
1/32: Recurve Men
HAVELKO Yuriy (UKR) - (TPE) DENG Yu-Cheng
15:31-15:44
1/32: Recurve Men
ALOTAIBI Fares Mater (KSA) - (NED) VAN DEN BERG Sjef
15:44-15:57
1/32: Recurve Women
TAN Ya-Ting (TPE) - (KAZ) ASKAROVA Karakoz
15:57-16:10
1/32: Recurve Women
PITMAN Bryony (GBR) - (GBR) FOLKARD Naomi
16:10-16:23
1/16: Recurve Men
DENG Yu-Cheng (TPE) - (NED) VAN DEN BERG Sjef
16:23-16:36
1/16: Recurve Women
TAN Ya-Ting (TPE) - (GBR) FOLKARD Naomi
16:36-16:49
1/32: Recurve Men
HUNBIN Oleksii (UKR) - (MAS) ZOLKEPELI Muhamad Zarif Syahiir
16:49-17:02
1/32: Recurve Men
PATHAIRAT Tanapat (THA) - (TPE) KAO Hao-Wen
17:02-17:15
1/32: Recurve Women
NURMSALU Laura (EST) - (UKR) MARCHENKO Veronika
17:15-17:28
1/32: Recurve Women
HAYWOOD Sarah (AUS) - (KOR) CHANG Hye Jin
17:28-17:41
1/16: Recurve Men
ZOLKEPELI Muhamad Zarif Syahiir (MAS) - (TPE) KAO Hao-Wen
17:41-17:54
1/16: Recurve Women
MARCHENKO Veronika (UKR) - (KOR) CHANG Hye Jin
15 Jul 2019, Monday
Men's and Women's Individual Elimination 1/32 and 1/16
09:00-09:13
1/32: Recurve Men
NESPOLI Mauro (ITA) - (IND) RAI Tarundeep
09:13-09:26
1/32: Recurve Men
GALIAZZO Marco (ITA) - (NED) WIJLER Steve
09:26-09:39
1/32: Recurve Women
LEI Chien-Ying (TPE) - (MAS) LOKE Shin Hui
09:39-09:52
1/32: Recurve Women
AVITIA Mariana (MEX) - (TPE) LIN Chia-En
09:52-10:05
1/16: Recurve Men
NESPOLI Mauro (ITA) - (NED) WIJLER Steve
10:05-10:18
1/16: Recurve Women
LEI Chien-Ying (TPE) - (TPE) LIN Chia-En
10:18-10:31
1/32: Recurve Men
GAZOZ Mete (TUR) - (THA) THEPNA Denchai
10:31-10:44
1/32: Recurve Men
CHIRAULT Thomas (FRA) - (RUS) BAZARZHAPOV Galsan
10:44-10:57
1/32: Recurve Women
SICHENIKOVA Lidiia (UKR) - (TUR) ANAGOZ Yasemin
10:57-11:10
1/32: Recurve Women
YEE Hiu Tung (HKG) - (KOR) AN San
11:10-11:23
1/16: Recurve Men
THEPNA Denchai (THA) - (FRA) CHIRAULT Thomas
11:23-11:36
1/16: Recurve Women
SICHENIKOVA Lidiia (UKR) - (KOR) AN San
11:36-11:49
1/32: Recurve Men
DAS Atanu (IND) - (ITA) PASQUALUCCI David
11:49-12:02
1/32: Recurve Men
BARBER Thomas (GBR) - (KOR) BAE Jaehyeon
12:02-12:15
1/32: Recurve Women
STEPANOVA Inna (RUS) - (IND) BARI Komalika
12:15-12:28
1/32: Recurve Women
WANG Cheuk Ying (HKG) - (CHN) MENG Fanxu
12:28-12:41
1/16: Recurve Men
DAS Atanu (IND) - (KOR) BAE Jaehyeon
12:41-12:54
1/16: Recurve Women
STEPANOVA Inna (RUS) - (CHN) MENG Fanxu
12:54-14:00Lunch Break
Men's and Women's Individual Elimination 1/32 and 1/16
14:00-14:13
1/32: Recurve Men
DING Yiliang (CHN) - (GER) KAHLLUND Florian
14:13-14:26
1/32: Recurve Men
UEYAMA Tomohiro (JPN) - (USA) ELLISON Brady
14:26-14:39
1/32: Recurve Women
BAYARDO Gabriela (NED) - (NZL) FULLER Sarah
14:39-14:52
1/32: Recurve Women
MICKELBERRY Erin (USA) - (ITA) ANDREOLI Tatiana
14:52-15:05
1/16: Recurve Men
DING Yiliang (CHN) - (USA) ELLISON Brady
15:05-15:18
1/16: Recurve Women
BAYARDO Gabriela (NED) - (ITA) ANDREOLI Tatiana
15:18-15:31
1/32: Recurve Men
ABDULLIN Ilfat (KAZ) - (FRA) VALLADONT Jean-Charles
15:31-15:44
1/32: Recurve Men
PLIHON Pierre (FRA) - (JPN) KURAYA Tomoaki
15:44-15:57
1/32: Recurve Women
PEROVA Ksenia (RUS) - (JPN) SHIGESADA Chika
15:57-16:10
1/32: Recurve Women
BARBELIN Lisa (FRA) - (IRI) NEMATI Zahra
16:10-16:23
1/16: Recurve Men
ABDULLIN Ilfat (KAZ) - (FRA) PLIHON Pierre
16:23-16:36
1/16: Recurve Women
PEROVA Ksenia (RUS) - (IRI) NEMATI Zahra
16 Jul 2019, Tuesday
Men's and Women's Individual Elimination 1/32 and 1/16
09:00-09:13
1/32: Recurve Men
DUENAS Crispin (CAN) - (LUX) KLEIN Pit
09:13-09:26
1/32: Recurve Men
STANWOOD Thomas (USA) - (GBR) HALL Tom
09:26-09:39
1/32: Recurve Women
RENDON Ana Maria (COL) - (KAZ) ILYASSOVA Alina
09:39-09:52
1/32: Recurve Women
ABDUL HALIL Nur Afisa (MAS) - (CHN) ZHENG Yichai
09:52-10:05
1/16: Recurve Men
DUENAS Crispin (CAN) - (GBR) HALL Tom
10:05-10:18
1/16: Recurve Women
ILYASSOVA Alina (KAZ) - (CHN) ZHENG Yichai
10:18-10:31
1/32: Recurve Men
LEE Seungyun (KOR) - (LUX) KLEIN Joe
10:31-10:44
1/32: Recurve Men
WISE Alexander (GBR) - (IND) JADHAV Pravin Ramesh
10:44-10:57
1/32: Recurve Women
PAVLOVA Anastasia (UKR) - (MEX) ROMAN Aida
10:57-11:10
1/32: Recurve Women
LEE Shuk Kwan (HKG) - (IND) KUMARI Deepika
11:10-11:23
1/16: Recurve Men
LEE Seungyun (KOR) - (GBR) WISE Alexander
11:23-11:36
1/16: Recurve Women
PAVLOVA Anastasia (UKR) - (IND) KUMARI Deepika
11:36-11:49
1/32: Recurve Men
TYACK Ryan (AUS) - (RUS) BALDANOV Arsalan
11:49-12:02
1/32: Recurve Men
DUZELBAYEV Sultan (KAZ) - (BAN) SHANA Md Ruman
12:02-12:15
1/32: Recurve Women
BOARI Lucilla (ITA) - (THA) KHUNHIRANCHAIYO Narisara
12:15-12:28
1/32: Recurve Women
HODGSON Olivia (NZL) - (GER) UNRUH Lisa
12:28-12:41
1/16: Recurve Men
BALDANOV Arsalan (RUS) - (KAZ) DUZELBAYEV Sultan
12:41-12:54
1/16: Recurve Women
KHUNHIRANCHAIYO Narisara (THA) - (GER) UNRUH Lisa
12:54-14:00Lunch Break
Men's and Women's Individual Elimination 1/32 and 1/16
14:00-14:13
1/32: Recurve Men
MUTO Hiroki (JPN) - (MAS) NOR HASRIN Muhammad Akmal
14:13-14:26
1/32: Recurve Men
ALVAREZ Luis (MEX) - (MEX) ALVARADO SANTIN Angel David
14:26-14:39
1/32: Recurve Women
ADICEOM Audrey (FRA) - (KAZ) IGIBAYEVA Gaukhar
14:39-14:52
1/32: Recurve Women
LORIG Khatuna (USA) - (JPN) SONODA Waka
14:52-15:05
1/16: Recurve Men
NOR HASRIN Muhammad Akmal (MAS) - (MEX) ALVAREZ Luis
15:05-15:18
1/16: Recurve Women
ADICEOM Audrey (FRA) - (JPN) SONODA Waka
15:18-15:31
1/32: Recurve Men
FENG Hao (CHN) - (KAZ) MUSSAYEV Sanzhar
15:31-15:44
1/32: Recurve Men
BINALI Abdalelah (KSA) - (USA) WILLIAMS Jack
15:44-15:57
1/32: Recurve Women
KAUFHOLD Casey (USA) - (RUS) BALSUKOVA Anna
15:57-16:10
1/16: Recurve Men
MUSSAYEV Sanzhar (KAZ) - (USA) WILLIAMS Jack
16:10-16:23
1/16: Recurve Women
JEON Ina (KOR) - (RUS) BALSUKOVA Anna
17 Jul 2019, Wednesday
Women's Individual 1/8
09:30-09:43
1/8: Recurve Women
PEROVA Ksenia (RUS) - (CHN) ZHENG Yichai
09:43-09:56
1/8: Recurve Women
ANDREOLI Tatiana (ITA) - (GER) UNRUH Lisa
09:56-10:09
1/8: Recurve Women
SONODA Waka (JPN) - (IND) KUMARI Deepika
10:09-10:22
1/8: Recurve Women
JEON Ina (KOR) - (CHN) MENG Fanxu
10:22-10:35
1/8: Recurve Women
KROPPEN Michelle (GER) - (KOR) CHANG Hye Jin
10:35-10:48
1/8: Recurve Women
GHAPAR Nur Aliya (MAS) - (CHN) AN Qixuan
10:48-11:01
1/8: Recurve Women
TAN Ya-Ting (TPE) - (GER) RICHTER Elena
11:01-11:14
1/8: Recurve Women
LEI Chien-Ying (TPE) - (KOR) AN San
11:14-14:45Lunch Break
Women's Individual 1/4, Semifinals and Finals
14:45-15:00
1/4: Recurve Women
ANDREOLI Tatiana (ITA) - (IND) KUMARI Deepika
15:00-15:15
1/4: Recurve Women
JEON Ina (KOR) - (CHN) ZHENG Yichai
15:15-15:30
1/4: Recurve Women
TAN Ya-Ting (TPE) - (MAS) GHAPAR Nur Aliya
15:30-15:45
1/4: Recurve Women
CHANG Hye Jin (KOR) - (KOR) AN San
15:45-16:00
1/2: Recurve Women
ZHENG Yichai (CHN) - (IND) KUMARI Deepika
16:00-16:15
1/2: Recurve Women
TAN Ya-Ting (TPE) - (KOR) AN San
16:20-16:35
Bronze: Recurve Women
ZHENG Yichai (CHN) - (TPE) TAN Ya-Ting
16:35-16:50
Gold: Recurve Women
KUMARI Deepika (IND) - (KOR) AN San
16:55-17:07Victory Ceremony Women's Individual
18 Jul 2019, Thursday
Men's Individual 1/8
09:30-09:43
1/8: Recurve Men
VAN DER VEN Rick (NED) - (MAS) MOHAMAD Khairul Anuar
09:43-09:56
1/8: Recurve Men
CHIRAULT Thomas (FRA) - (TPE) KAO Hao-Wen
09:56-10:09
1/8: Recurve Men
NESPOLI Mauro (ITA) - (NED) VAN DEN BERG Sjef
10:09-10:22
1/8: Recurve Men
KIM Woojin (KOR) - (AUS) WORTH Taylor
10:22-10:35
1/8: Recurve Men
HALL Tom (GBR) - (RUS) BALDANOV Arsalan
10:35-10:48
1/8: Recurve Men
PLIHON Pierre (FRA) - (KAZ) MUSSAYEV Sanzhar
10:48-11:01
1/8: Recurve Men
LEE Seungyun (KOR) - (KOR) BAE Jaehyeon
11:01-11:14
1/8: Recurve Men
NOR HASRIN Muhammad Akmal (MAS) - (USA) ELLISON Brady
11:14-14:45Lunch Break
Men's Individual 1/4, Semifinals and Finals
14:45-15:00
1/4: Recurve Men
CHIRAULT Thomas (FRA) - (NED) VAN DEN BERG Sjef
15:00-15:15
1/4: Recurve Men
KIM Woojin (KOR) - (MAS) MOHAMAD Khairul Anuar
15:15-15:30
1/4: Recurve Men
LEE Seungyun (KOR) - (FRA) PLIHON Pierre
15:30-15:45
1/4: Recurve Men
BALDANOV Arsalan (RUS) - (USA) ELLISON Brady
15:45-16:00
1/2: Recurve Men
KIM Woojin (KOR) - (NED) VAN DEN BERG Sjef
16:00-16:15
1/2: Recurve Men
LEE Seungyun (KOR) - (USA) ELLISON Brady
16:20-16:35
Bronze: Recurve Men
VAN DEN BERG Sjef (NED) - (USA) ELLISON Brady
16:35-16:50
Gold: Recurve Men
KIM Woojin (KOR) - (KOR) LEE Seungyun
16:55-17:07Victory Ceremony Men's Individual
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men
Recurve Women
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule Vers. 1.1
TM Booklet
Scorecards Qualification Round
Follow the competitions live on Internet

You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
- Qualification live results (for both individual and teams)
- Statistics calculated on qualification results
- Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
- Arrow by Arrow results of all the matches
- all the results during the week!