07-07-2019 - 13-07-2019 / Timezone: UTC+02:00
2019 Para Archery European Cup - 2nd leg
7 Jul 2019, Sunday
09:00-18:00Classifications
09:15-12:30Accreditations
Free Practice
09:30-12:00Practice Field
Lunch Break (from 12:30 to 14:00)
14:00-18:00Accreditation
Free Practice
14:10-18:00Practice Field
8 Jul 2019, Monday
Official Practice and Equipment Inspection
09:30-12:00Main Field (RMO - WW1 - CWO)
Team Manager Meeting
11:30-12:30Location: Catering Tend
13:30-14:00Opening Ceremony
Official Practice and Equipment Inspection
14:30-17:00Main Field (RWO - MW1 - CMO)
9 Jul 2019, Tuesday
Qualification Rounds
Session 1
09:30-10:15Main Field (RMO - WW1 - CWO)
10:15-13:15Session 1
View Individual Results
View Team Results
Lunch Break (from 11:30 to 14:00)
Session 2
14:15-15:00Main Field (RWO - MW1 - CMO)
15:00-18:00Session 2
View Individual Results
View Team Results
10 Jul 2019, Wednesday
Individual Matches
09:30-09:501/16: RMO, CWO warmup
09:50-10:301/16: RMO, CWO
1/8: RMO, CWO, MW1 warmup
10:30-11:101/8: RMO, CWO, MW1
1/4: RMO, CWO, MW1, WW1 warmup
11:10-11:501/4: RMO, CWO, MW1, WW1
1/2: RMO, CWO, MW1, WW1 warmup
11:50-12:301/2: RMO, CWO, MW1, WW1
Lunch Break (from 11:30 to 14:00)
14:00-14:201/24: CMO warmup
14:20-15:001/24: CMO
1/16: CMO warmup
15:00-15:401/16: CMO
1/8: RWO, CMO warmup
15:40-16:201/8: RWO, CMO
1/4: RWO, CMO warmup
16:20-17:001/4: RWO, CMO
17:00-17:401/2: RWO, CMO
11 Jul 2019, Thursday
Team Matches
09:30-09:501/4: CMO warmup
09:50-10:201/4: CMO
1/2: RMO, CMO, CWO warmup
10:20-10:501/2: RMO, CMO, CWO
11:00-11:201/4: RXO, W1X warmup
11:20-11:501/4: RXO, W1X
1/2: RXO, W1X warmup
11:50-12:201/2: RXO, W1X
Lunch Break (from 11:30 to 14:00)
14:00-14:201/8: CXO warmup
14:20-14:501/8: CXO
1/4: CXO warmup
14:50-15:201/4: CXO
15:20-15:501/2: CXO
12 Jul 2019, Friday
Team Matches
10:00-10:25
Gold: Compound Women Open Team
Russia (RUS) - (USA) USA
10:25-10:50 +10
Bronze: Compound Men Open Team
Great Britain (GBR) - (SVK) Slovakia
10:50-11:15 +15
Gold: Compound Men Open Team
USA (USA) - (RUS) Russia
11:20-11:45 +20
Bronze: Recurve Men Open Team
Ukraine (UKR) - (THA) Thailand
11:45-12:10 +30
Gold: Recurve Men Open Team
Russia (RUS) - (FRA) France
Lunch Break
14:00-14:25 +30
Bronze: Recurve Open Mixed Team
Czech Republic (CZE) - (POL) Poland
14:25-14:50 +20
Gold: Recurve Open Mixed Team
Russia (RUS) - (ITA) Italy
14:50-15:15 +20
Bronze: Compound Open Mixed Team
France (FRA) - (SVK) Slovakia
15:15-15:40 +15
Gold: Compound Open Mixed Team
Russia (RUS) - (ITA) Italy
15:40-16:05 +10
Bronze: W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
Great Britain (GBR) - (RUS) Russia
16:05-16:30 +10
Gold: W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
Czech Republic (CZE) - (ITA) Italy
13 Jul 2019, Saturday
Individual Matches
10:00-10:20
Bronze: Recurve Women Open
SILVA CARVALHO Thais (BRA) - (ITA) MIJNO Elisabetta
10:20-10:40
Gold: Recurve Women Open
BARANTSEVA Svetlana (RUS) - (POL) OLSZEWSKA Milena
10:40-11:00
Bronze: Recurve Men Open
TRAVISANI Stefano (ITA) - (FRA) TOUCOULLET Guillaume
11:00-11:20
Gold: Recurve Men Open
ZIAPAEV Anton (RUS) - (GER) SZARSZEWSKI Maik
11:30-11:50
Bronze: Compound Women Open
GOGEL Jane Karla (BRA) - (ITA) VIRGILIO Maria Andrea
11:50-12:10
Gold: Compound Women Open
ALIM Nur Syahidah (SGP) - (RUS) ARTAKHINOVA Stepanida
Lunch Break
13:30-13:50
Bronze: Compound Men Open
STUTZMAN Matt (USA) - (USA) THOMPSON Ben
13:50-14:10
Gold: Compound Men Open
SINGPIROM Comsan (THA) - (RUS) SHIGAEV Bair
14:10-14:30
Bronze: Women W1 Open (Rec/Comp)
PELLIZZARI Asia (ITA) - (USA) CORYELL Lisa
14:30-14:50
Gold: Women W1 Open (Rec/Comp)
MUSILOVA Sarka (CZE) - (RUS) KRUTOVA Elena
14:50-15:10
Bronze: Men W1 Open (Rec/Comp)
TEN Denis (RUS) - (CZE) DAVIDEK Karel
15:10-15:30
Gold: Men W1 Open (Rec/Comp)
DRAHONINSKY David (CZE) - (HUN) GÁSPÁR Tamás
16:00-17:00Award and Closing Ceremony
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Open
Recurve Women Open
Compound Men Open
Compound Women Open
Men W1 Open (Rec/Comp)
Women W1 Open (Rec/Comp)
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Open Team
Recurve Open Mixed Team
W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
Compound Men Open Team
Compound Women Open Team
Compound Open Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
EC 2019 Qualification Finals
PARA-ARCHERY EUROPEAN CUP CIRCUIT Rules V1.3 April 2019
Classifications schedule
Schedule v. 1.2
Teams Managers Meeting Notes
Field Of Play v. 1.5
Photogallery
Live Streaming
Follow the competitions live on Internet

You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
- Qualification live results (for both individual and teams)
- Statistics calculated on qualification results
- Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
- Arrow by Arrow results of all the matches
- all the results during the week!