02-06-2019 - 09-06-2019 / Timezone: UTC+02:00
's-Hertogenbosch 2019 World Archery Para Championships
2 Jun 2019, Sunday
Official Practice + Equipment Inspection + TM Meeting
10:00-11:45Official Practice + Equipment Inspection - WW1 + MW1 (AB)
12:00-13:45Official Practice + Equipment Inspection - CMO + VI23 (AB)
12:00-15:00Lunch Available
14:15-16:00Official Practice + Equipment Inspection - RMO + VI1 (AB)
16:30-18:15Official Practice + Equipment Inspection - RWO + CWO (AB)
17:30-18:30Team Manager Meeting @ Archery Venue
3 Jun 2019, Monday
Qualification Rounds
Qualification Round CMO + VI23
10:00-13:00CMO + VI23 - 3 Practice ends immediately followed by qualification (AB)
Qualification Round CMO + VI23
View Individual Results
View Team Results
12:00-15:00Lunch Available
13:10-13:15Shoot Off, if any (Compound Individual and Team)
Qualification Round RMO + VI1
13:30-16:30RMO + VI1 - 3 Practice ends immediately followed by qualification (AB)
Qualification Round RMO + VI1
View Individual Results
View Team Results
16:40-16:45Shoot Off, if any (Recurve Individual and Team)
Qualification Round RWO + CWO
17:00-20:00RWO + CWO - 3 Practice ends immediately followed by qualification (AB)
Qualification Round RWO + CWO
View Individual Results
View Team Results
20:10-20:15Shoot Off, if any (Individual Only)
4 Jun 2019, Tuesday
Qualification Rounds
Qualification Round WW1 + MW1
10:00-13:00WW1 + MW1 - 3 Practice ends immediately followed by qualification (AB)
Qualification Round WW1 + MW1
View Individual Results
View Team Results
13:00-14:45Lunch Break
14:45-14:50Shoot Off, if any (Recurve and Compound Mixed Team)
Team Matches
15:00-15:153 ends of practice immediately followed by competition - only matches
15:15-15:401/12: RXO, CXO
15:45-16:003 ends of practice immediately followed by competition - only matches
16:00-16:301/12: RMO, CMO
Individual Matches
17:00-17:15RWO + CWO + VI1: 3 ends of practice immediately followed by competition - only matches for RWO and CWO, VI byes can shoot
17:15-18:001/24: RWO, CWO
1/8: VI1
HOCKLEY Hazel (AUS) - (GBR) RODGERS Stuart
VI23 warmup
18:00-18:451/4: VI1, VI23
18:45-19:301/2: VI1, VI23
5 Jun 2019, Wednesday
Individual Matches
10:00-10:15RMO + CMO: 3 ends of practice immediately followed by competition - only matches
10:15-11:001/48: RMO, CMO
11:00-11:15RMO + CMO: 3 ends of practice immediately followed by competition
11:15-12:001/24: RMO, CMO
12:00-13:30Lunch Break
Team Matches
13:30-13:453 ends of practice immediately followed by competition
13:45-14:151/8: RMO, CMO
14:15-14:451/4: RMO, CMO
14:45-15:003 ends of practice immediately followed by competition - byes can shoot
15:00-15:301/4: RWO, MW1, CWO
15:30-15:453 ends of practice immediately followed by competition
15:45-16:151/2: RMO, RWO, MW1, CMO, CWO
Individual Matches
16:30-16:45Bronze - Gold VI1 + VI23 warmup
16:45-17:20Bronze: VI1, VI23
17:30-17:50
Gold: Visually Impaired 1
VANHOLLEBEKE Ruben (BEL) - (CYP) MISOS Christos
17:50-18:10
Gold: Visually Impaired 2/3
PROWSE Steve (GBR) - (ITA) VACCARO Giovanni Maria
18:15-18:27Award Ceremony - VI1 + VI23
6 Jun 2019, Thursday
Individual Matches
10:00-10:15CWO + RMO: 3 ends of practice immediately followed by competition
10:15-10:551/16: RMO, CWO
10:55-11:10CMO + MW1 + RWO: 3 ends of practice immediately followed by competition
11:10-11:501/16: RWO, CMO, MW1
11:50-12:05CMO + CWO + MW1 + RMO + RWO + WW1: 3 ends of practice immediately followed by competition
12:05-12:451/8: RMO, RWO, CMO, CWO, MW1, WW1
12:45-13:251/4: RMO, RWO, CMO, CWO, MW1, WW1
13:25-14:001/2: RMO, RWO, CMO, CWO, MW1, WW1
14:00-15:30Lunch Break
Mixed Team Matches
15:30-15:453 ends of practice immediately followed by competition
15:45-16:101/8: RXO, CXO
16:10-16:253 ends of practice immediately followed by competition
16:25-16:501/4: RXO, W1X, CXO
16:50-17:151/2: RXO, W1X, CXO
7 Jun 2019, Friday
Secondary Tournament Qualification for Tokyo 2020
10:00-10:153 ends of practice immediately followed by competition - byes can shoot
10:15-11:001/8: RMO2, CMO2
1/4: RWO2, CWO2 warmup - byes can shoot
11:00-11:401/4: RMO2, RWO2, CMO2, CWO2
Match 9-16: CMO3
11:40-12:201/2: RMO2, RWO2, CMO2, CWO2
Match 9-12: CMO3
12:20-13:003rd/4th Place Match: RMO2, RWO2, CMO2, CWO2
Match 9-10: CMO3
AYGAN Erdogan (TUR) - (POL) DUDKA Adam
Match 11-12: CMO3
IMBODEN Martin (SUI) - (KOR) LEE Ouk Soo
1st/2nd Place Match: RMO2, RWO2, CMO2, CWO2
8 Jun 2019, Saturday
08:00Practice Field Open
W1 Finals
09:00-09:25
Bronze: Men W1 Open (Rec/Comp) Team
Italy (ITA) - (RUS) Russia
09:25-09:50
Gold: Men W1 Open (Rec/Comp) Team
Turkey (TUR) - (CHN) PR China
09:50-09:58Award Ceremony - Men W1 Open Team
09:58-10:18
Bronze: W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
Czech Republic (CZE) - (JPN) Japan
10:18-10:38
Gold: W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
PR China (CHN) - (RUS) Russia
10:38-10:46Award Ceremony - W1 Open Mixed Team
W1 Open Individual Finals
10:46-11:01
Bronze: Women W1 Open (Rec/Comp)
LIU Jing (CHN) - (CHN) CHEN Minyi
11:01-11:16
Gold: Women W1 Open (Rec/Comp)
KRUTOVA Elena (RUS) - (KOR) KIM Ok Geum
11:16-11:24Award Ceremony - Women W1 Open
11:24-11:39
Bronze: Men W1 Open (Rec/Comp)
DRAHONINSKY David (CZE) - (CHN) HAN Guifei
11:39-11:54
Gold: Men W1 Open (Rec/Comp)
HEKIMOGLU Bahattin (TUR) - (CHN) LI Ji
11:54-12:02Award Ceremony - Men W1 Open
12:00Practice Field Open
12:02-13:00Lunch Break
Compound Open Finals
13:00-13:25
Bronze: Compound Women Open Team
Russia (RUS) - (ITA) Italy
13:25-13:50
Gold: Compound Women Open Team
PR China (CHN) - (GBR) Great Britain
13:50-13:58Award Ceremony - Compound Women Open Team
13:58-14:23
Bronze: Compound Men Open Team
Ukraine (UKR) - (CHN) PR China
14:23-14:48
Gold: Compound Men Open Team
Turkey (TUR) - (IRI) IR Iran
14:48-14:56Award Ceremony - Compound Men Open Team
14:56-15:16
Bronze: Compound Open Mixed Team
Italy (ITA) - (IRI) IR Iran
15:16-15:36
Gold: Compound Open Mixed Team
PR China (CHN) - (RUS) Russia
15:36-15:44Award Ceremony - Compound Open Mixed Team
Compound Open Individual Finals
15:44-16:01
Bronze: Compound Women Open
ANDRIEVSKAIA Tatiana (RUS) - (ITA) SARTI Eleonora
16:01-16:18
Gold: Compound Women Open
ALIM Nur Syahidah (SGP) - (GBR) STRETTON Jessica
16:18-16:26Award Ceremony - Compound Women Open
16:26-16:43
Bronze: Compound Men Open
STUTZMAN Matt (USA) - (IND) KUMAR Rakesh
16:43-17:00
Gold: Compound Men Open
THOMPSON Ben (USA) - (TUR) TURAN Murat
17:00-17:08Award Ceremony - Compound Men Open
9 Jun 2019, Sunday
08:00Practice Field Open
Recurve Open Teams
09:00-09:25
Bronze: Recurve Women Open Team
Russia (RUS) - (ITA) Italy
09:25-09:50
Gold: Recurve Women Open Team
PR China (CHN) - (TUR) Turkey
09:50-09:58Award Ceremony - Recurve Women Open Team
09:58-10:23
Bronze: Recurve Men Open Team
PR China (CHN) - (IND) India
10:23-10:48
Gold: Recurve Men Open Team
USA (USA) - (RUS) Russia
10:48-10:56Award Ceremony - Recurve Men Open Team
10:56-11:16
Bronze: Recurve Open Mixed Team
Korea (KOR) - (CHN) PR China
11:16-11:36
Gold: Recurve Open Mixed Team
Italy (ITA) - (RUS) Russia
11:36-11:44Award Ceremony - Recurve Open Mixed Team
11:44-13:00Lunch Break
12:00Practice Field Open
Recurve Open individual
13:00-13:15
Bronze: Recurve Women Open
BARANTSEVA Svetlana (RUS) - (IRI) NEMATI Zahra
13:15-13:30
Gold: Recurve Women Open
WU Chunyan (CHN) - (POL) OLSZEWSKA Milena
13:30-13:38Award Ceremony - Recurve Women Open
13:38-13:53
Bronze: Recurve Men Open
TSYDENDORZHIEV Bato (RUS) - (IRI) JALALIPOUR Pouriya
13:53-14:08
Gold: Recurve Men Open
SELVATHAMBY Suresh (MAS) - (USA) BENNETT Eric
14:08-14:16Award Ceremony - Recurve Men Open
14:20-14:35Closing and Handover Ceremony
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Open
Recurve Women Open
Compound Men Open
Compound Women Open
Men W1 Open (Rec/Comp)
Women W1 Open (Rec/Comp)
Visually Impaired 1
Visually Impaired 2/3
Paralympic Qualification - Recurve Men Open 
Paralympic Qualification - Recurve Women Open 
Paralympic Qualification - Compound Men Open 
Paralympic Qualification - Compound Women Open 
Paralympic Qualification - Compound Men Open 2  
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Open Team
Recurve Women Open Team
Recurve Open Mixed Team
Men W1 Open (Rec/Comp) Team
Women W1 Open (Rec/Comp) Team  
W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
Compound Men Open Team
Compound Women Open Team
Compound Open Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule - Vers. 2.0 - FRIDAY Schedule
Detailed Schedule of Finals
Tokyo 2020 Paralympic Games Archery Quota Tracker as of 9th June 2019
Jury of Appeal
Individual Matches Scorecards
Team Matches Scorecards
Scorecards Qualification Round
Para Transportation Schedule
Para Practice for Final v. 1.0
Follow the competitions live on Internet

You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
- Qualification live results (for both individual and teams)
- Statistics calculated on qualification results
- Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
- Arrow by Arrow results of all the matches
- all the results during the week!