29-09-2018 - 30-09-2018
Hyundai Archery World Cup Finals
29 Sep 2018, Saturday
10:00Open Warm-Up field
Compound Women
11:00-11:17
1/4: Compound Women
DODEMONT Sophie (FRA) - (MEX) OCHOA-ANDERSON Linda
11:17-11:34
1/4: Compound Women
CHEN Yi-Hsuan (TPE) - (ITA) TONIOLI Marcella
11:34-11:51
1/4: Compound Women
SO Chaewon (KOR) - (TUR) BOSTAN Yesim
11:51-12:08
1/4: Compound Women
ELMAAGACLI Gizem (TUR) - (COL) LOPEZ Sara
12:11-12:28
1/2: Compound Women
OCHOA-ANDERSON Linda (MEX) - (ITA) TONIOLI Marcella
12:28-12:45
1/2: Compound Women
SO Chaewon (KOR) - (COL) LOPEZ Sara
12:48-13:05
Bronze: Compound Women
SO Chaewon (KOR) - (ITA) TONIOLI Marcella
13:05-13:22
Gold: Compound Women
LOPEZ Sara (COL) - (MEX) OCHOA-ANDERSON Linda
13:22-13:30Award Ceremony Compound Women's Individual
Compound Mixed Team
13:33-13:53
Gold: Compound Mixed Team
India (IND) - (TUR) Turkey
13:53-14:01Award Ceremony Compound Mixed Team
Compound Men
15:00-15:17
1/4: Compound Men
VERMA Abhishek (IND) - (USA) GELLENTHIEN Braden
15:17-15:34
1/4: Compound Men
ELMAAGACLI Demir (TUR) - (DEN) HANSEN Stephan
15:34-15:51
1/4: Compound Men
KIM Jongho (KOR) - (FRA) DELOCHE Pierre-Julien
15:51-16:08
1/4: Compound Men
SCHLOESSER Mike (NED) - (USA) SCHAFF Kris
16:11-16:28
1/2: Compound Men
ELMAAGACLI Demir (TUR) - (IND) VERMA Abhishek
16:28-16:45
1/2: Compound Men
KIM Jongho (KOR) - (USA) SCHAFF Kris
16:48-17:05
Bronze: Compound Men
KIM Jongho (KOR) - (IND) VERMA Abhishek
17:05-17:22
Gold: Compound Men
ELMAAGACLI Demir (TUR) - (USA) SCHAFF Kris
17:25-17:33Award Ceremony Compound Men's Individual
30 Sep 2018, Sunday
10:00Open Warm-Up field
Recurve Women
11:00-11:15
1/4: Recurve Women
PEROVA Ksenia (RUS) - (KOR) LEE Eun Gyeong
11:15-11:30
1/4: Recurve Women
UNRUH Lisa (GER) - (TPE) TAN Ya-Ting
11:30-11:45
1/4: Recurve Women
KUMARI Deepika (IND) - (TPE) LEI Chien-Ying
11:45-12:00
1/4: Recurve Women
CHANG Hye Jin (KOR) - (TUR) ANAGOZ Yasemin
12:03-12:18
1/2: Recurve Women
UNRUH Lisa (GER) - (KOR) LEE Eun Gyeong
12:18-12:33
1/2: Recurve Women
KUMARI Deepika (IND) - (TUR) ANAGOZ Yasemin
12:36-12:51
Bronze: Recurve Women
UNRUH Lisa (GER) - (IND) KUMARI Deepika
12:51-13:06
Gold: Recurve Women
LEE Eun Gyeong (KOR) - (TUR) ANAGOZ Yasemin
13:06-13:14Award Ceremony Recurve Women's Individual
Recurve Mixed Team
13:17-13:37
Gold: Recurve Mixed Team
Korea (KOR) - (TUR) Turkey
13:37-13:45Award Ceremony Recurve Mixed Team
Recurve Men
15:00-15:15
1/4: Recurve Men
KIM Woojin (KOR) - (NED) WIJLER Steve
15:15-15:30
1/4: Recurve Men
WORTH Taylor (AUS) - (TUR) GAZOZ Mete
15:30-15:45
1/4: Recurve Men
ELLISON Brady (USA) - (TUR) BOZLAR Fatih
15:45-16:00
1/4: Recurve Men
NESPOLI Mauro (ITA) - (KOR) LEE Woo Seok
16:03-16:18
1/2: Recurve Men
WORTH Taylor (AUS) - (KOR) KIM Woojin
16:18-16:33
1/2: Recurve Men
ELLISON Brady (USA) - (KOR) LEE Woo Seok
16:36-16:51
Bronze: Recurve Men
WORTH Taylor (AUS) - (USA) ELLISON Brady
16:51-17:06
Gold: Recurve Men
KIM Woojin (KOR) - (KOR) LEE Woo Seok
17:09-17:17Award Ceremony Recurve Men's Individual
17:17-17:25Award Ceremony Longines Prize for Precision
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men 
Recurve Women 
Compound Men 
Compound Women 
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Mixed Team  
Compound Mixed Team 
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
 
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule - Vers. 1.1
Detailed Schedule of Finals
Friday Familiarisation Day
Individual Matches Scorecards
Team Matches Scorecards
Follow the competitions live on Internet

You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
- Qualification live results (for both individual and teams)
- Statistics calculated on qualification results
- Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
- Arrow by Arrow results of all the matches
- all the results during the week!