26-06-2018 - 01-07-2018
European Youth Championships 2018 + YOG CQT Europe
26 Jun 2018, Tuesday
Official Practice + Equipment Inspection + TM Meeting
09:30-12:00Official Practice + Equipment Inspection - All Junior Categories (AB-CD)
12:00-14:00Lunch Break
14:00-16:30Official Practice + Equipment Inspection - All Cadet Categories (AB-CD)
16:00-17:00Team Manager Meeting
27 Jun 2018, Wednesday
Qualification Rounds
Qualification Round Junior
08:00-08:453 Practice ends immediately followed by qualification (AB-CD)
08:45-12:00Qualification Round Junior
View Individual Results
View Team Results
12:10-12:15Junior Shoot off, if any
Individual Matches
12:20-12:30RJM: 2 ends of practice immediately followed by competition - only matches
12:30-13:101/48: RJM
13:10-14:00Lunch Break
Qualification Rounds
Qualification Round Cadet
14:00-14:453 Practice ends immediately followed by qualification (AB-CD)
14:45-18:00Qualification Round Cadet
View Individual Results
View Team Results
18:10-18:15Cadet Shoot off, if any
Individual Matches
18:20-18:30RCM + RCW: 2 ends of practice immediately followed by competition
18:30-19:101/48: RCM
1/24: RCW
1/24: RCM warmup
19:10-19:501/24: RCM
28 Jun 2018, Thursday
Individual Matches
08:30-08:45RJM + RJW: 2 ends of practice immediately followed by competition - only matches
08:45-09:301/24: RJM, RJW
09:30-09:45RJM + RJW + CJM + CJW: 2 ends of practice immediately followed by competition - only matches
09:45-10:301/16: RJM, RJW, CJM, CJW
10:30-10:50Field Re-Setup
10:50-11:05RCM + RCW + CCM + CCW: 2 ends of practice immediately followed by competition - only matches
11:05-11:451/16: RCM, RCW, CCM, CCW
11:45-12:00Field Re-Setup
12:00-12:152 ends of practice immediately followed by competition
12:15-13:001/8: RJM, RJW, RCM, RCW, CJM, CJW, CCM, CCW
13:00-13:351/4: RJM, RJW, RCM, RCW, CJM, CJW, CCM, CCW
13:35-14:101/2: RJM, RJW, RCM, RCW, CJM, CJW, CCM, CCW
14:10-15:15Lunch Break
Team Matches
15:15-15:302 ends of practice immediately followed by competition - only matches
15:30-16:001/12: RCM
1/8: RJM, RJW
1/4: CJM, CCM
16:00-16:15Field Re-Setup
16:15-16:302 ends of practice immediately followed by competition - only matches
16:30-17:001/8: RCM, RCW
1/4: CJW, CCW
17:00-17:15Field Re-Setup
17:15-17:302 ends of practice immediately followed by competition
17:30-18:001/4: RJM, RJW, RCM, RCW
18:00-18:15Field Re-Setup
18:15-18:302 ends of practice immediately followed by competition
18:30-19:001/2: RJM, RJW, RCM, RCW, CJM, CJW, CCM, CCW
29 Jun 2018, Friday
YOG Continental Quota Qualification Tournament
08:30-08:45CQTM: 2 ends of practice immediately followed by competition
08:45-09:201/48: CQTM
CQTM: Byes can shoot
CQTW: Warm-up
09:20-10:001/24: CQTM, CQTW
Byes can shoot
10:00-10:401/16: CQTM, CQTW
10:40-11:151/8: CQTM, CQTW
11:15-11:501/4: CQTM, CQTW
11:50-12:251/2: CQTM, CQTW
12:25-13:003rd/4th Place Match: CQTM, CQTW
1st/2nd Place Match: CQTM, CQTW
13:00-14:00Lunch Break
Team Matches
14:00-14:152 ends of practice immediately followed by competition - only matches
14:15-14:401/12: RJX, RCX
14:40-14:552 ends of practice immediately followed by competition - only matches
14:55-15:201/8: RJX, RCX, CJX, CCX
15:20-15:35Field Re-Setup
15:35-15:502 ends of practice immediately followed by competition
15:50-16:151/4: RJX, RCX, CJX, CCX
16:15-16:401/2: RJX, RCX, CJX, CCX
30 Jun 2018, Saturday
Compound Cadet Team and Individual Finals
08:00-12:30Practice field open
Team Matches
09:00-09:25Bronze: Compound Cadet Women Team
Italy (ITA) - (RUS) Russia
09:25-09:50Gold: Compound Cadet Women Team
Turkey (TUR) - (GBR) Great Britain
09:50-10:15Bronze: Compound Cadet Men Team
Italy (ITA) - (DEN) Denmark
10:15-10:40Gold: Compound Cadet Men Team
Turkey (TUR) - (GBR) Great Britain
10:40-11:00Bronze: Compound Cadet Mixed Team
Estonia (EST) - (ITA) Italy
11:00-11:20Gold: Compound Cadet Mixed Team
Great Britain (GBR) - (RUS) Russia
Compound Cadet Individual Finals
11:20-11:40Bronze: Compound Cadet Women
YILMAZ Emine Azra (TUR) - (TUR) OZER Sevval
11:40-12:00Gold: Compound Cadet Women
ANNISON Layla (GBR) - (GBR) BRYAN Jenny
12:00-12:20Bronze: Compound Cadet Men
DE ANGELI Valentino (ITA) - (BEL) OSNOWSKI S├ębastien
12:20-12:40Gold: Compound Cadet Men
KOSENKOV Daniil (RUS) - (DEN) BJARNARSON Tore
12:40-13:30Compound Cadet Award Ceremony
13:30-14:00Compound Cadet European Youth Circuit 2018 Award Ceremony
14:00-16:00Lunch Break
15:00-19:30Practice field open
Compound Junior Team and Individual Finals
16:00-16:25Bronze: Compound Junior Women Team
Italy (ITA) - (RUS) Russia
16:25-16:50Gold: Compound Junior Women Team
Great Britain (GBR) - (TUR) Turkey
16:50-17:15Bronze: Compound Junior Men Team
Spain (ESP) - (RUS) Russia
17:15-17:40Gold: Compound Junior Men Team
Italy (ITA) - (TUR) Turkey
17:40-18:00Bronze: Compound Junior Mixed Team
Norway (NOR) - (GBR) Great Britain
18:00-18:20Gold: Compound Junior Mixed Team
Estonia (EST) - (ITA) Italy
Compound Junior Individual Finals
18:20-18:40Bronze: Compound Junior Women
TOPKARCI Begum (TUR) - (EST) JAATMA Lisell
18:40-19:00Gold: Compound Junior Women
KNYAZEVA Elizaveta (RUS) - (TUR) GURLEK Busra Nur
19:00-19:20Bronze: Compound Junior Men
VALLARO Andrea (SUI) - (RUS) KRYLOV Pavel
19:20-19:40Gold: Compound Junior Men
OLSEN Simon (DEN) - (NOR) FAUGSTAD Anders
19:40-20:30Compound Junior Award Ceremony
1 Jul 2018, Sunday
Recureve Cadet Team and Individual Finals
08:00-12:30Practice field open
Team Matches
09:00-09:25Bronze: Recurve Cadet Women Team
Ukraine (UKR) - (RUS) Russia
09:25-09:50Gold: Recurve Cadet Women Team
France (FRA) - (GER) Germany
09:50-10:15Bronze: Recurve Cadet Men Team
Great Britain (GBR) - (UKR) Ukraine
10:15-10:40Gold: Recurve Cadet Men Team
Russia (RUS) - (TUR) Turkey
10:40-11:00Bronze: Recurve Cadet Mixed Team
Ukraine (UKR) - (FRA) France
11:00-11:20Gold: Recurve Cadet Mixed Team
Turkey (TUR) - (GER) Germany
Recurve Cadet Individual Finals
11:20-11:40Bronze: Recurve Cadet Women
TREVES Aurelia (FRA) - (GBR) PAUL Ruby
11:40-12:00Gold: Recurve Cadet Women
REISENWEBER Clea (GER) - (UKR) DIDYCH Orysia
12:00-12:20Bronze: Recurve Cadet Men
BANCHEV Ivan (BUL) - (FRA) LARTIGUE Hugo
12:20-12:40Gold: Recurve Cadet Men
PANTSYRU Oleksandr (UKR) - (NED) VAES Damian
12:40-13:30Recurve Cadet Award Ceremony
13:30-14:00Recurve Cadet European Youth Circuit 2018 Award Ceremony
14:00-16:00Lunch Break
15:00-19:30Practice field open
Recurve Junior Team and Individual Finals
16:00-16:25Bronze: Recurve Junior Women Team
Italy (ITA) - (ESP) Spain
16:25-16:50Gold: Recurve Junior Women Team
Great Britain (GBR) - (UKR) Ukraine
16:50-17:15Bronze: Recurve Junior Men Team
Russia (RUS) - (GER) Germany
17:15-17:40Gold: Recurve Junior Men Team
Turkey (TUR) - (FRA) France
17:40-18:00Bronze: Recurve Junior Mixed Team
Russia (RUS) - (ESP) Spain
18:00-18:20Gold: Recurve Junior Mixed Team
Turkey (TUR) - (UKR) Ukraine
Recurve Junior Individual Finals
18:20-18:40Bronze: Recurve Junior Women
ANDREOLI Tatiana (ITA) - (RUS) GOMBOEVA Svetlana
18:40-19:00Gold: Recurve Junior Women
NAUMOVA Zhanna (UKR) - (TUR) COSKUN Gulnaz
19:00-19:20Bronze: Recurve Junior Men
SCHEIDING Adrian (GER) - (CRO) REMAR Alen
19:20-19:40Gold: Recurve Junior Men
GAZOZ Mete (TUR) - (UKR) KOZHOKAR Ivan
19:40-19:45Awarding of the coach/team manager of the year by WAE Youth Committee
19:45-20:35Recurve Junior Award Ceremony
20:35-21:00Recurve Junior European Youth Circuit 2018 Award Ceremony
21:00-21:15CQT Europe Award Ceremony
21:15-21:45Compound Junior European Youth Circuit 2018 Award Ceremony
21:45-22:00European Youth Circuit 2018 Country Award Ceremony
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Junior Men
Recurve Junior Women
Recurve Cadet Men
Recurve Cadet Women
Compound Junior Men
Compound Junior Women
Compound Cadet Men
Compound Cadet Women
YOG CQT Qualification Boys
YOG CQT Qualification Girls
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Junior Men Team
Recurve Junior Women Team
Recurve Cadet Men Team
Recurve Cadet Women Team
Recurve Junior Mixed Team
Recurve Cadet Mixed Team
Compound Junior Men Team
Compound Junior Women Team
Compound Cadet Men Team
Compound Cadet Women Team
Compound Junior Mixed Team
Compound Cadet Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule Vers. 1.3 - NEW
Jury of Appeal
Finals Days Schedule with Final Names
2018 European Youth Cup Results
Bus Schedule for Saturday, 30th of June
Scorecards Qualification Round
Scorecards all individual matches
Scorecards All Team Matches
Facebook Official Page
Photo Gallery
Saturday Morning Live stream
Saturday Afternoon Live stream
Sunday Morning Live Stream
Sunday Afternoon Live stream
Follow the competitions live on Internet

You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
- Qualification live results (for both individual and teams)
- Statistics calculated on qualification results
- Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
- Arrow by Arrow results of all the matches
- all the results during the week!