02-06-2018 - 10-06-2018
2018 Para Archery European Cup - 1st leg
3 Jun 2018, Sunday
08:40Shuttle service to Venue
09:00-11:30Free Practice
09:30-13:00Accreditation
14:00-18:00Accreditation
14:40Shuttle service to Venue
15:00-18:00Free Practice
15:30-19:00Classifications
4 Jun 2018, Monday
08:15-09:30Shuttle service to Venue
08:45-13:00Classifications
09:00-10:30Official Practice and Equipment Inspection MW1 - WW1 - CWO
09:15-12:15Classifications on the venue
10:00-11:15Shuttle service to Venue
10:45-12:15Official Practice and Equipment Inspection CMO
14:00-14:30Team Managers Meeting
14:25-15:40Shuttle service to Venue
15:00-16:30Official Practice and Equipment Inspection RMO - RWO
17:30-18:30Opening Ceremony: Shuttle service
18:30-19:15Opening Ceremony
5 Jun 2018, Tuesday
07:30-09:00Shuttle service to Venue
Qualification Rounds
MW1 - WW1 - CWO
08:30-09:15MW1 - WW1 - CWO Warmup
09:20-11:50MW1 - WW1 - CWO
View Individual Results
View Team Results
13:00-14:30Shuttle service to Venue
CMO
14:00-14:45CMO Warmup
14:50-17:20CMO
View Individual Results
View Team Results
Individual Matches
17:30-18:101/24: CMO
6 Jun 2018, Wednesday
Qualification Rounds
RMO - RWO
08:30-09:15RMO - RWO Warmup
09:20-11:50RMO - RWO
View Individual Results
View Team Results
Team Eliminations
15:00-15:201/8: CXO warmup
15:20-15:501/8: CXO
Sweden (SWE) - (UKR) Ukraine
1/4: RXO, CXO warmup
15:50-16:201/4: RXO, CXO
1/2: RXO, W1X, CXO warmup
16:20-16:501/2: RXO, W1X, CXO
17:00-17:201/4: CMO warmup
17:20-17:501/4: CMO
1/2: RMO, CMO, CWO warmup
17:50-18:201/2: RMO, CMO, CWO
7 Jun 2018, Thursday
Individual Eliminations
08:00-08:201/8: RWO, MW1, WW1 warmup
08:20-09:001/8: RWO, MW1, WW1
1/4: RWO, MW1, WW1 warmup
09:00-09:401/4: RWO, MW1, WW1
09:40-10:201/2: RWO, MW1, WW1
10:30-10:501/16: CMO warmup
10:50-11:301/16: CMO
11:30-12:101/8: CMO
12:10-12:501/4: CMO
12:50-13:301/2: CMO
15:00-15:201/16: RMO, CWO warmup
15:20-16:001/16: RMO, CWO
1/8: RMO, CWO warmup
16:00-16:401/8: RMO, CWO
16:40-17:201/4: RMO, CWO
17:20-18:001/2: RMO, CWO
8 Jun 2018, Friday
Team Finals
09:00-09:25Gold: Compound Women Open Team
Russia (RUS) - (ITA) Italy
09:25-09:50Bronze: Compound Men Open Team
Italy (ITA) - (FRA) France
09:50-10:15Gold: Compound Men Open Team
Slovakia (SVK) - (AUS) Australia
10:15-10:40Gold: Men W1 Open (Rec/Comp) Team
Italy (ITA) - (RUS) Russia
10:40-11:05Gold: Recurve Women Open Team
Russia (RUS) - (ITA) Italy
11:05-11:30Bronze: Recurve Men Open Team
11:30-11:55Gold: Recurve Men Open Team
Italy (ITA) - (KOR) Korea
15:00-15:25Bronze: Recurve Open Mixed Team
Korea (KOR) - (ITA) Italy
15:25-15:50Gold: Recurve Open Mixed Team
Russia (RUS) - (POL) Poland
15:50-16:15Bronze: W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
Great Britain (GBR) - (KOR) Korea
16:15-16:40Gold: W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
Italy (ITA) - (RUS) Russia
16:40-17:05Bronze: Compound Open Mixed Team
Italy (ITA) - (GBR) Great Britain
17:05-17:30Gold: Compound Open Mixed Team
Japan (JPN) - (RUS) Russia
17:45-18:15Team Medal Ceremonies
9 Jun 2018, Saturday
Individual Finals
10:00-10:20Bronze: Women W1 Open (Rec/Comp)
OLIVEROS Liliana (ESP) - (ITA) PELLIZZARI Asia
10:20-10:40Gold: Women W1 Open (Rec/Comp)
FRITH Jo (GBR) - (GBR) RUMARY Victoria
10:40-11:00Bronze: Men W1 Open (Rec/Comp)
MESHKOV Igor (RUS) - (CZE) DAVIDEK Karel
11:00-11:20Gold: Men W1 Open (Rec/Comp)
DRAHONINSKY David (CZE) - (ITA) CASSIANI Daniele
11:20-11:40Bronze: Compound Women Open
NAGANO Miho (JPN) - (GBR) GRINHAM Jodie
11:40-12:00Gold: Compound Women Open
ARTAKHINOVA Stepanida (RUS) - (BRA) GOGEL Jane Karla
15:00-15:20Bronze: Compound Men Open
PEREIRA Eric (FRA) - (FRA) LELOU Daniel
15:20-15:40Gold: Compound Men Open
MILNE Jonathon (AUS) - (ITA) SIMONELLI Alberto
15:40-16:00Bronze: Recurve Women Open
KIM Ran Sook (KOR) - (POL) OLSZEWSKA Milena
16:00-16:20Gold: Recurve Women Open
BARANTSEVA Svetlana (RUS) - (ITA) MIJNO Elisabetta
16:20-16:40Bronze: Recurve Men Open
UEYAMA Tomohiro (JPN) - (RUS) ZIAPAEV Anton
16:40-17:00Gold: Recurve Men Open
TRAVISANI Stefano (ITA) - (POL) KAPUSTA Ireneusz
17:15-17:45Individual Medal Ceremonies
17:45-18:00Closing Ceremony
20:00Closing Party
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Open
Recurve Women Open
Compound Men Open
Compound Women Open
Men W1 Open (Rec/Comp)
Women W1 Open (Rec/Comp)
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Open Team
Recurve Women Open Team
Recurve Open Mixed Team
Men W1 Open (Rec/Comp) Team
Women W1 Open (Rec/Comp) Team  
W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
Compound Men Open Team
Compound Women Open Team
Compound Open Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
European Ranking after First Leg
Field of Play v. 1.4
Schedule v. 1.4
Scores WW1 MW1 CWO
Scores CMO
Scores RMO RWO
Individual matches scorecards
Team matches scorecards
Photo Gallery
Live streaming (ITA)
Video Gallery in italiano
English video Gallery
Follow the competitions live on Internet

You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
- Qualification live results (for both individual and teams)
- Statistics calculated on qualification results
- Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
- Arrow by Arrow results of all the matches
- all the results during the week!