02-09-2017 - 03-09-2017
Hyundai Archery World Cup - Final
2 Sep 2017, Saturday
10:00Open Warm-Up field
Compound Women and Mixed Team
11:00-11:14
1/4: Compound Women
CHEN Yi-Hsuan (TPE) - (COL) LOPEZ Sara
11:14-11:28
1/4: Compound Women
PRIEELS Sarah (BEL) - (TUR) BOSTAN Yesim
11:28-11:42
1/4: Compound Women
JENSEN Tanja (DEN) - (ESP) MARCOS Andrea
11:42-11:56
1/4: Compound Women
SONNICHSEN Sarah (DEN) - (ITA) TONIOLI Marcella
1/2 Compound Women
11:59-12:13
1/2: Compound Women
BOSTAN Yesim (TUR) - (COL) LOPEZ Sara
12:13-12:27
1/2: Compound Women
SONNICHSEN Sarah (DEN) - (DEN) JENSEN Tanja
Finals Compound Women
12:30-12:44
Bronze: Compound Women
SONNICHSEN Sarah (DEN) - (TUR) BOSTAN Yesim
12:44-12:58
Gold: Compound Women
JENSEN Tanja (DEN) - (COL) LOPEZ Sara
Compound Mixed Team Final
12:58-13:13
Gold: Compound Mixed Team
Denmark (DEN) - (ITA) Italy
13:16-13:40Award Ceremony Compound Women & Compound Mixed Team
13:40-15:00Lunch Break
Compound Men
15:00-15:14
1/4: Compound Men
DARUM Andreas (DEN) - (USA) ANDERSON Steve
15:14-15:28
1/4: Compound Men
GELLENTHIEN Braden (USA) - (FRA) DELOCHE Pierre-Julien
15:28-15:42
1/4: Compound Men
ELMAAGACLI Demir (TUR) - (NED) SCHLOESSER Mike
15:42-15:56
1/4: Compound Men
HANSEN Stephan (DEN) - (ITA) PAGNONI Federico
1/2 Compound Men
15:59-16:13
1/2: Compound Men
GELLENTHIEN Braden (USA) - (USA) ANDERSON Steve
16:13-16:27
1/2: Compound Men
HANSEN Stephan (DEN) - (TUR) ELMAAGACLI Demir
Finals Compound Men
16:30-16:44
Bronze: Compound Men
ELMAAGACLI Demir (TUR) - (USA) ANDERSON Steve
16:44-16:58
Gold: Compound Men
HANSEN Stephan (DEN) - (USA) GELLENTHIEN Braden
17:00-17:12Award Ceremony Compound Men
3 Sep 2017, Sunday
10:00Open Warm-Up field
Recurve Women and Mixed Team
11:00-11:14
1/4: Recurve Women
MARIN Alicia (ESP) - (RUS) PEROVA Ksenia
11:14-11:28
1/4: Recurve Women
TAN Ya-Ting (TPE) - (IND) KUMARI Deepika
11:28-11:42
1/4: Recurve Women
VALENCIA Alejandra (MEX) - (KOR) KI Bo Bae
11:42-11:56
1/4: Recurve Women
CHANG Hye Jin (KOR) - (ITA) BOARI Lucilla
1/2 Recurve Women
11:59-12:13
1/2: Recurve Women
TAN Ya-Ting (TPE) - (RUS) PEROVA Ksenia
12:13-12:27
1/2: Recurve Women
CHANG Hye Jin (KOR) - (KOR) KI Bo Bae
Finals Recurve Women
12:30-12:44
Bronze: Recurve Women
CHANG Hye Jin (KOR) - (TPE) TAN Ya-Ting
12:44-12:58
Gold: Recurve Women
KI Bo Bae (KOR) - (RUS) PEROVA Ksenia
Recurve Mixed Team Final
12:58-13:13
Gold: Recurve Mixed Team
Korea (KOR) - (ITA) Italy
13:16-13:40Award Ceremony Recurve Women & Recurve Mixed Team
13:40-15:00Lunch Break
Recurve Men
15:00-15:14
1/4: Recurve Men
VAN DEN BERG Sjef (NED) - (KOR) IM Dong Hyun
15:14-15:28
1/4: Recurve Men
ELLISON Brady (USA) - (TPE) WEI Chun-Heng
15:28-15:42
1/4: Recurve Men
WIJLER Steve (NED) - (FRA) VALLADONT Jean-Charles
15:42-15:56
1/4: Recurve Men
KIM Woojin (KOR) - (ITA) PASQUALUCCI David
1/2 Recurve Men
15:59-16:13
1/2: Recurve Men
ELLISON Brady (USA) - (KOR) IM Dong Hyun
16:13-16:27
1/2: Recurve Men
KIM Woojin (KOR) - (NED) WIJLER Steve
Finals Recurve Men
16:30-16:44
Bronze: Recurve Men
WIJLER Steve (NED) - (KOR) IM Dong Hyun
16:44-16:58
Gold: Recurve Men
KIM Woojin (KOR) - (USA) ELLISON Brady
17:00-17:12Award Ceremony Recurve Men
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men 
Recurve Women 
Compound Men 
Compound Women 
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Mixed Team 
Compound Mixed Team 
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
 
Schedule - Vers. 1.0
Follow the competitions live on Internet

You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
- Qualification live results (for both individual and teams)
- Statistics calculated on qualification results
- Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
- Arrow by Arrow results of all the matches
- all the results during the week!