05-06-2017 - 11-06-2017 / Timezone: UTC+02:00
Para-Archery European Cup - 1st leg
4 Jun 2017, Sunday
14:00-20:00Accreditation
15:00-18:00Free Practice
16:00-18:00Classifications
5 Jun 2017, Monday
09:00-14:00Classifications
09:30-11:00Official practice & Equipment Inspection W1,CWO,RMO
14:00-15:00Team managers meeting
15:00-16:30Official practice & Equipment Inspection CMO,RWO
17:30-18:00bus leaving for Opening Ceremony
18:30-18:50Opening Ceremony
6 Jun 2017, Tuesday
Qualification Rounds
Session 1
09:00-12:00W1,CWO,RMO - 3 Practice ends immediately followed by qualification
Session 1
View Individual Results
View Team Results
Session 2
15:00-18:00CMO,RWO - 3 Practice ends immediately followed by qualification
Session 2
View Individual Results
View Team Results
7 Jun 2017, Wednesday
07:20-08:00shuttle bus to Venue
Individual Matches
08:30-09:001/16: CMO warmup
09:00-09:451/16: CMO
1/8: RWO, CMO warmup
09:45-10:301/8: RWO, CMO
1/4: RWO, CMO warmup
10:30-11:151/4: RWO, CMO
1/2: RWO, CMO, WW1 warmup
11:15-12:001/2: RWO, CMO, WW1
12:00-12:30shuttle bus from Venue
14:20-15:00shuttle bus to Venue
15:30-16:001/8: RMO, CWO, MW1 warmup
16:00-16:451/8: RMO, CWO, MW1
1/4: RMO, CWO, MW1 warmup
16:45-17:301/4: RMO, CWO, MW1
17:30-18:151/2: RMO, CWO, MW1
18:15-18:45shuttle bus from Venue
8 Jun 2017, Thursday
Open Mixed Team Trophy
09:00-09:451/8 RXO Open
09:45-10:301/8 CXO,RXO Open
10:30-11:151/4 CXO,RXO Open
11:15-11:451/2 CXO,RXO Open
11:45-12:15all finals Open Mixed
9 Jun 2017, Friday
07:50-08:30shuttle bus to Venue
Team Matches
09:00-09:301/4: RXO, CXO warmup
09:30-10:001/4: RXO, CXO
1/2: RXO, CXO warmup
10:00-10:301/2: RXO, CXO
1/2: W1X
10:40-11:001/2: CWO warmup
11:00-11:301/2: CWO
11:30-12:00shuttle bus from Venue
10 Jun 2017, Saturday
Mixed Team Finals
10:00-10:25
Gold: W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
Russia (RUS) - (ITA) Italy
10:25-10:50
Bronze: Compound Open Mixed Team
Italy (ITA) - (RUS) Russia
10:50-11:15
Gold: Compound Open Mixed Team
Sweden (SWE) - (FRA) France
11:15-11:40
Bronze: Recurve Open Mixed Team
Ukraine (UKR) - (TUR) Turkey
11:40-12:05
Gold: Recurve Open Mixed Team
Italy (ITA) - (RUS) Russia
Team Finals
16:00-16:25
Bronze: Compound Women Open Team
Russia (RUS) - (GER) Germany
16:25-16:50
Gold: Compound Women Open Team
Italy (ITA) - (UKR) Ukraine
16:50-17:15
Gold: Compound Men Open Team
Ukraine (UKR) - (ROU) Romania
17:15-17:40
Gold: Recurve Women Open Team
Italy (ITA) - (UKR) Ukraine
17:40-18:05
Gold: Recurve Men Open Team
Italy (ITA) - (UKR) Ukraine
18:15-18:45Medal ceremonies
11 Jun 2017, Sunday
Individual Finals Morning
10:00-10:20
Gold: Women W1 Open (Rec/Comp)
KRUTOVA Elena (RUS) - (ITA) PELLIZZARI Asia
10:20-10:40
Bronze: Men W1 Open (Rec/Comp)
DONSKOI Konstantin (RUS) - (SVK) KINIK Peter
10:40-11:00
Gold: Men W1 Open (Rec/Comp)
ASIK Omer (TUR) - (GER) HERTER Uwe
11:00-11:20
Bronze: Compound Women Open
PESCI Giulia (ITA) - (FRA) CHUPIN Julie
11:20-11:40
Gold: Compound Women Open
SARTI Eleonora (ITA) - (SWE) REPPE Zandra
12:00-12:20
Bronze: Compound Men Open
HORNER Philippe (FRA) - (RUS) KOZLOV Ivan
12:20-12:40
Gold: Compound Men Open
AYGAN Erdogan (TUR) - (ITA) BONACINA Matteo
Individual Finals Afternoon
16:00-16:20
Bronze: Recurve Women Open
MIJNO Elisabetta (ITA) - (TUR) OZBEY TORUN Zehra
16:20-16:40
Gold: Recurve Women Open
EROGLU Merve Nur (TUR) - (RUS) BARANTSEVA Svetlana
16:40-17:00
Bronze: Recurve Men Open
GENOVESE Giulio (ITA) - (RUS) KHUTAKOV Sergey
17:00-17:20
Gold: Recurve Men Open
CHOPYK Taras (UKR) - (ITA) AIROLDI Roberto
18:15-18:45Medal ceremonies
18:45-19:00Closing Ceremony
20:00Closing Party
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Open
Recurve Women Open
Compound Men Open
Compound Women Open
Men W1 Open (Rec/Comp)
Women W1 Open (Rec/Comp)
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Open Team
Recurve Women Open Team
Recurve Open Mixed Team
Men W1 Open (Rec/Comp) Team  
W1 Open (Rec/Comp) Mixed Team
Compound Men Open Team
Compound Women Open Team
Compound Open Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule v.1.1
Field of Play v.1.2
Qualification Scorecards Session 1
Qualification scorecards - session 2
European Cup Allocated points
European Cup Allocated Mixed Team points
Team Matches Scorecards
Individual Matches Scorecards
Live Tv from 4 p.m.
LIVE TV NOW
Photogallery
Follow the competitions live on Internet
You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
  • Qualification live results (for both individual and teams)
  • Statistics calculated on qualification results
  • Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
  • Arrow by Arrow results of all the matches
  • all the results during the week!