16-05-2017 - 21-05-2017
European Grand Prix 2017 - Leg 2
16 May 2017, Tuesday
Accreditation
09:30-12:30in the hotel
Open training
09:30-12:30Practice field and local transport available
Accreditation
14:00-19:00in the hotel
Open training
15:00-18:00Practice field and local transport available
17 May 2017, Wednesday
08:30-10:30Official practice and Equipment inspection RM & CM - Army Sports Club Steaua Stadium, str. Ghencea 45
10:30-12:30Official practice and Equipment inspection RW & CW - Army Sports Club Steaua Stadium, str. Ghencea 45
13:00-13:45Team Managers Meeting - Euro Hotels Conference Room
13:30-14:30Lunch at Euro Hotels Restaurant
Archery Day
15:30Meeting at the Euro Hotel Lobby and departure to Elisabeta Palace in Bucharest Royal House residence.
15:30 (Dress code is Business Casual - One representative per Participating Country)
16:00-17:00Official Dinner at the Elisabeta Palace
17:15Departure to the Venue for the Official Opening Ceremony
18:00-18:45Official Opening Ceremony - Speeches and welcome awards presentation
19:00-19:15Return to Euro Hotels
20:00-22:30Dinner
18 May 2017, Thursday
Qualification Rounds
Recurve Men & Compound Women
09:00-12:303 Practice ends immediately followed by qualification - AB/CD
Recurve Men & Compound Women
View Individual Results
View Team Results
12:40-12:45Shoot Off, if needed
12:45-14:15Lunch Break
Recurve Women & Compound Men
14:15-17:453 Practice ends immediately followed by qualification - AB/CD
Recurve Women & Compound Men
View Individual Results
View Team Results
17:55-18:00Shoot Off, if needed
19 May 2017, Friday
Team Matches
09:00-09:151/4: CX, RX warmup
09:15-09:401/4: CX, RX
1/2: CX warmup
09:40-10:051/2: CX
1/2: RX
10:05-10:30Bronze: CX, RX
Individual Matches
10:45-11:001/48: RM warmup
1/24: CM, RW warmup
11:00-11:401/48: RM
1/24: CM, RW
11:40-11:551/24: RM warmup
11:55-12:351/24: RM
12:35-14:15Lunch Break
14:15-14:301/16: CW, RM warmup
14:30-15:101/16: CW, RM
15:10-15:251/16: CM, RW warmup
15:25-16:051/16: CM, RW
16:05-16:201/8: CM, CW, RM, RW warmup
16:20-17:001/8: CM, CW, RM, RW
17:00-17:401/4: CM, CW, RM, RW
17:40-18:201/2: CM, CW, RM, RW
20 May 2017, Saturday
Team Matches
09:15-09:451/8: RM warmup
09:45-10:151/8: RM
1/4: RM, RW warmup
1/2: Compound Women Team warmup
10:15-10:451/4: RM, RW
1/2: Compound Women Team
1/2: CM, CW, RW warmup
10:45-11:151/2: CM, CW, RW
1/2: RM
11:15-11:45Bronze: CM, CW, RM, RW
21 May 2017, Sunday
Team Matches
09:30-09:54Gold: Compound Mixed Team
Poland (POL) - (ITA) Italy
09:54-10:18Gold: Compound Women Team
Italy (ITA) - (UKR) Ukraine
10:18-10:42Gold: Compound Men Team
Italy (ITA) - (ROU) Romania
Individual Matches
10:45-11:00Bronze: Compound Women
SPANO Viviana (ITA) - (ITA) ANASTASIO Anastasia
11:00-11:15Gold: Compound Women
GRYDELAND Runa (NOR) - (ITA) SARTI Eleonora
11:15-11:30Bronze: Compound Men
DUMITRASCU Gerard (ROU) - (ITA) NENCIONI Michele
11:30-11:45Gold: Compound Men
POLIDORI Jacopo (ITA) - (NOR) HAUGSETH Mads
12:00-12:30Compound Award Ceremony
Team Matches
14:00-14:24Gold: Recurve Mixed Team
Russia (RUS) - (UKR) Ukraine
14:24-14:48Gold: Recurve Women Team
France (FRA) - (UKR) Ukraine
14:48-15:12Gold: Recurve Men Team
Netherlands (NED) - (RUS) Russia
Individual Matches
15:15-15:30Bronze: Recurve Women
MARCHENKO Veronika (UKR) - (POL) LESNIAK Natalia
15:30-15:45Gold: Recurve Women
MANDIA Claudia (ITA) - (RUS) SHEGOLKOVA Vladislava
15:45-16:00Bronze: Recurve Men
BAZARZHAPOV Galsan (RUS) - (UKR) HAVELKO Yuriy
16:00-16:15Gold: Recurve Men
MAKAREVYCH Sergii (UKR) - (RUS) TSYBZHITOV Bolot
16:30-17:00Recurve Award Ceremony
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men
Recurve Women
Compound Men
Compound Women
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men Team
Recurve Women Team
Recurve Mixed Team
Compound Men Team
Compound Women Team
Compound Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
  
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule v.1.2
Field of Play v.1.2
Team Manager Meeting Information Booklet v. 1.0
Jury of Appeal
Qualification Scorecards - Session 1
Qualification Scorecards - Session 2
individual matches scorecards
team matches scorecards
Photogallery
Live Web Tv Saturday
Live Web Tv Sunday morning
Live Web Tv Sunday afternoon
Follow the competitions live on Internet

You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
- Qualification live results (for both individual and teams)
- Statistics calculated on qualification results
- Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
- Arrow by Arrow results of all the matches
- all the results during the week!