17-04-2017 - 22-04-2017
European Youth Cup 1st Leg
17 Apr 2017, Monday
Official Practice & Equipment Inspection
09:30-12:00Cadets R & C
Team Managers Meeting
12:30-13:30In the Official Hotel
Official Practice & Equipment Inspection
14:30-17:00Juniores R & C
Opening Ceremony
18:30-19:30In the Official Hotel
18 Apr 2017, Tuesday
Qualification Rounds
Cadets Qualification Round
08:00-08:30Cadets Qualification Round Warmup
08:30-12:00Cadets Qualification Round
View Individual Results
View Team Results
12:15-12:20Shoot-Off if needed
Individual Matches
12:30-13:101/24: RCM, RCW
13:10-14:00Lunch Break
Qualification Rounds
Juniores Qualification Round
14:00-14:30Juniores Qualification Round Warmup
14:30-18:00Juniores Qualification Round
View Individual Results
View Team Results
18:15-18:20Shoot-Off if needed
Individual Matches
18:30-19:101/24: RJM
1/16: CJM
19 Apr 2017, Wednesday
Team Matches
09:00-09:301/8: RJX warmup
09:30-09:551/8: RJX
1/4: CJX, RJX warmup
09:55-10:201/4: CJX, RJX
10:20-10:50Field Re-Setup
10:50-11:201/8: RCX warmup
11:20-11:451/8: RCX
1/4: CCX, RCX warmup
11:45-12:101/4: CCX, RCX
12:10-14:30Lunch Break
15:00-15:301/2: CCX, CJX, RCX, RJX warmup
15:30-15:551/2: CCX, CJX, RCX, RJX
15:55-16:20Bronze: CCX, CJX, RCX, RJX
16:30-16:50Gold: Compound Cadet Mixed Team
Italy (ITA) - (GBR) Great Britain
16:50-17:10Gold: Compound Junior Mixed Team
Estonia (EST) - (ITA) Italy
17:15-17:35Gold: Recurve Cadet Mixed Team
Czech Republic (CZE) - (GER) Germany
17:40-18:00Gold: Recurve Junior Mixed Team
Russia (RUS) - (FRA) France
20 Apr 2017, Thursday
Individual Matches
09:00-09:151/16: RCW, RJM warmup
1/8: CCW warmup
09:15-09:551/16: RCW, RJM
1/8: CCW
09:55-10:15Field Re-Setup
10:15-10:301/8: CJM, RCW, RJM warmup
10:30-11:101/8: CJM, RCW, RJM
1/4: CCW warmup
11:10-11:501/4: CCW, CJM, RCW, RJM
11:50-12:301/2: CCW, CJM, RCW, RJM
12:30-14:30Lunch Break
14:30-14:451/16: RCM, RJW warmup
1/8: CJW warmup
14:45-15:251/16: RCM, RJW
1/8: CJW
15:25-15:45Field Re-Setup
15:45-16:001/8: CCM, RCM, RJW warmup
16:00-16:401/8: CCM, RCM, RJW
1/4: CJW warmup
16:40-17:201/4: CCM, CJW, RCM, RJW
17:20-18:001/2: CCM, CJW, RCM, RJW
21 Apr 2017, Friday
Team Matches
09:00-09:301/8: RCM warmup
09:30-10:001/8: RCM
1/4: RCM, RCW, RJM, RJW warmup
10:00-10:301/4: RCM, RCW, RJM, RJW
10:30-11:00Field Re-Setup
11:00-11:151/2: CJM, CJW, RCM, RCW, RJM, RJW warmup
11:15-11:451/2: CJM, CJW, RCM, RCW, RJM, RJW
Gold: CCM, CCW, CJW warmup
11:45-12:15Gold: CCM, CCW, CJW
Bronze: CJM, RCM, RCW, RJM, RJW
12:30-14:00Lunch Break
14:00-14:20Gold: Compound Junior Men Team
Greece (GRE) - (SWE) Sweden
14:20-14:40Gold: Recurve Cadet Women Team
Italy (ITA) - (GER) Germany
14:40-15:00Gold: Recurve Cadet Men Team
Russia (RUS) - (BUL) Bulgaria
15:00-15:20Gold: Recurve Junior Women Team
Russia (RUS) - (FRA) France
15:20-15:40Gold: Recurve Junior Men Team
Italy (ITA) - (TUR) Turkey
22 Apr 2017, Saturday
Compound Individual Finals
09:30-09:50Bronze: Compound Cadet Women
ALBERTI Camilla (ITA) - (SUI) HUNSPERGER Janine
09:50-10:10Gold: Compound Cadet Women
RONER Elisa (ITA) - (CRO) MLINARIC Amanda
10:10-10:30Bronze: Compound Cadet Men
DE BOD Dirk (NAM) - (GBR) THOMAS-PRAUSE Kai
10:30-10:50Gold: Compound Cadet Men
ABBATI Giovanni (ITA) - (LIE) ZACHARIAS Stefan
10:50-11:10Bronze: Compound Junior Women
ELMAAGACLI Gizem (TUR) - (TUR) TOPKARCI Begum
11:10-11:30Gold: Compound Junior Women
RASMUSSEN Sasha (DEN) - (ITA) TOZZI Aurora
11:30-11:50Bronze: Compound Junior Men
WIENER Nico (AUT) - (SWE) HEDENVANG Robin
11:50-12:10Gold: Compound Junior Men
MARAS Serdar Bortay (TUR) - (TUR) DERNEKLI Furkan
Award Ceremony
12:20-13:00Compound
Recurve Individual Finals
14:00-14:20Bronze: Recurve Cadet Women
BARBELIN Lisa (FRA) - (UKR) ZHUK Polina
14:20-14:40Gold: Recurve Cadet Women
BALASHOVA Ekaterina (RUS) - (FRA) KACZMARECK Elodie
14:40-15:00Bronze: Recurve Cadet Men
BANCHEV Ivan (BUL) - (MDA) TROSTENETCHI Alexei
15:00-15:20Gold: Recurve Cadet Men
CHEEREMISKIN Stanislav (RUS) - (FRA) JACQUEY Clement
15:20-15:40Bronze: Recurve Junior Women
COSKUN Gulnaz (TUR) - (TUR) AYCAN Fatma Buket
15:40-16:00Gold: Recurve Junior Women
GUY Oceane (FRA) - (FRA) FILIPOWICZ Alix
16:00-16:20Bronze: Recurve Junior Men
TSYDYPOV Erdem (RUS) - (CRO) HORVAT Ivan
16:20-16:40Gold: Recurve Junior Men
KRIVOLAP Alexey (RUS) - (TUR) GAZOZ Mete
Award & Closing Ceremony
16:50-17:30Recurve
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Junior Men
Recurve Junior Women
Recurve Cadet Men
Recurve Cadet Women
Compound Junior Men
Compound Junior Women
Compound Cadet Men
Compound Cadet Women
Team EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Junior Men Team
Recurve Junior Women Team
Recurve Cadet Men Team
Recurve Cadet Women Team
Recurve Junior Mixed Team
Recurve Cadet Mixed Team
Compound Junior Men Team
Compound Junior Women Team
Compound Cadet Men Team
Compound Cadet Women Team
Compound Junior Mixed Team
Compound Cadet Mixed Team
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule - Vers. 1.4 NEW
Team Managers Booklet
Scorecards Cadet Qualification Round
Scorecards Junior Qualification Round
Scorecards all team matches
Scorecards all individuals matches
Official Competition Website
Facebook Page
Photogallery
All time Live Web Tv
Follow the competitions live on Internet

You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
- Qualification live results (for both individual and teams)
- Statistics calculated on qualification results
- Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
- Arrow by Arrow results of all the matches
- all the results during the week!