08-11-2014 - 09-11-2014
Indoor Archery World Cup 2015 - Stage 1
7 Nov 2014, Friday
15:00-16:00Opening ceremony
16:00-19:00Official practice & Athlete Accreditation
8 Nov 2014, Saturday
Qualification Rounds
Qualification Round RJW, RJM, RW, CM & CW
08:30-09:00Qualification Round RJW, RJM, RW, CM & CW Warmup
09:00-12:00Qualification Round RJW, RJM, RW, CM & CW
View Individual Results
12:10-12:15Shoot-off (if any)
Individual Matches
12:15Field setup for match round and 1 end of practice
12:30-13:101/16: CM, RW
Qualification Rounds
Qualification Round RM
13:30-14:00Qualification Round RM Warmup
14:00-17:00Qualification Round RM
View Individual Results
17:10-17:15Shoot-off (if any)
Individual Matches
17:15Field setup for match round and 1 end of practice
17:30-18:101/16: RM
9 Nov 2014, Sunday
Individual Matches
08:45-09:002 ends of practice
09:00-09:451/8: CM, CW
09:45-10:002 ends of practice
10:00-10:451/8: RJM, RM, RW
RJM byes are allowed to shoot
10:45-11:002 ends of practice
11:00-11:401/4: CM, CW, RJM, RJW, RM, RW
11:40-12:101/2: CM, CW, RJM, RJW, RM, RW
12:10-14:00Lunch Break
14:00-14:15Bronze: Recurve Junior Women
EL ASSADI Majda (MAR02) - (MAR01) SAHRAOUI Asmae
14:15-14:30Gold: Recurve Junior Women
KANITZ Giulia (ITA01) - (ITA06) CHNINY Hind
14:30-14:45Bronze: Recurve Junior Men
EL FAHIMI Sohaib (MAR02) - (ESP03) BORDON Adan
14:45-15:00Gold: Recurve Junior Men
LOPEO Kevin (FRA18) - (FRA15) GOSSE Rayan
15:00-15:17Bronze: Compound Women
GAUVIN Crystal (USA02) - (ISL01) MAGNUSDOTTIR Helga Kolbrun
15:17-15:34Gold: Compound Women
JONES Naomi (GBR06) - (RUS02) FILIPPOVA Elena
15:34-15:51Bronze: Compound Men
DELOCHE Pierre-Julien (FRA19) - (GBR01) RAVENSCROFT Adam
15:51-16:08Gold: Compound Men
SCHLOESSER Mike (NED01) - (USA02) GELLENTHIEN Braden
16:10-16:25Bronze: Recurve Women
GIBILARO Ariel (USA02) - (FRA07) LACROIX Emilie
16:25-16:40Gold: Recurve Women
SCHUH Berengere (FRA08) - (GBR09) FOLKARD Naomi
16:40-16:55Bronze: Recurve Men
LERICHE Adrien (FRA18) - (FRA02) PLIHON Pierre
16:55-17:10Gold: Recurve Men
FISSORE Matteo (ITA09) - (RUS01) BORODIN Alexey
17:15-17:45Award Ceremony
Individual EventsQualification RoundBracketsRankings
Recurve Men
Recurve Women
Recurve Junior Men
Recurve Junior Women
Compound Men
Compound Women
Other Informations
Complete Result BookMedal ListMedal Standing
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
StatisticsBy country/clubBy Event
Indoor WCup Rankings - After First Leg
Ranking Round Scorecards
Individual Matches Scorecards
Schedule
Field of play Layout
World Archery Website
Follow the competitions live on Internet

You have access to dynamic results system for World Archery events.
Using the scroll-down menu on top of the screen you will see:
- Qualification live results (for both individual and teams)
- Statistics calculated on qualification results
- Dynamic prevision of the match brackets based on the qualifications live results (for both individual and teams)
- Arrow by Arrow results of all the matches
- all the results during the week!